To był sezon pełen zmian, który rozpoczęliśmy otwarciem Dużej Sceny po modernizacji. Budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże stał się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie. Dziękujemy, że tak tłumnie odwiedzaliście nasze nowe wnętrza.
W sezonie 2023/2024 zagraliśmy 383 spektakle, 42 tytuły dla 73 770 widzów. To był też sezon wielu nagród i wyróżnień. Zdecydowaną królową została Piękna Zośka. Rozwinęliśmy nasze działania edukacyjne i dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W sezonie 2023/2024 zagraliśmy 7 premier:
WYZWOLENIE Stanisława Wyspiańskiego
Reżyseria: Jan Klata
Premiera: 14 października 2024 roku, Duża Scena
DZIEWCZYNA, KTÓRA PODEPTAŁA CHLEB Mariusza Grzegorzka
Reżyseria: Mariusz Grzegorzek
Premiera: 19 stycznia 2024 roku, Scena Malarnia
PUSTE MIEJSCA Clàudii Cedó
Reżyseria: Lena Frankiewicz
Premiera: 2 lutego 2024 roku, Scena Stara Apteka
CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ
Adaptacja na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego: Piotr Froń
Reżyseria: Tomasz Fryzeł
Premiera: 14 kwietnia 2024 roku, Scena Stara Apteka
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA Witolda Gombrowicza
Reżyseria: Adam Orzechowski
Premiera: 10 maja 2024 roku, Scena Stara Apteka
SZKLANA MENAŻERIA Tennessee Williamsa
Reżyseria: Stanisław Chludziński
Premiera: 5 lipca 2024 roku, Scena Kameralna
WSZYSTKO SZWINDEL. BURLESKA W 8 SCENACH na podstawie libretta Marcellusa Schiffera pod tytułem Alles Schwindel
Reżyseria: Paweł Aigner
Premiera: 17 sierpnia, Scena Letnia
Spektaklom towarzyszyło 221 działań edukacyjnych: 88 tur zwiedzania teatru, 31 lekcji teatralnych, 19 warsztatów do spektakli, a także seria wydarzeń z okazji Dni Otwartych, gra terenowa, warsztaty w ramach projektu UNICEF czy warsztaty we współpracy z MDK w Sopocie. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was 8 odcinków „Z Kroniki Teatru Wybrzeże” i 7 materiałów ukazujących kulisy powstawania naszych premier.
Wzięliśmy udział w projekcie Fabulamundi.New Voices, którego ideą jest twórcza praca młodych piszących pod okiem doświadczonego dramatopisarza. Podczas kilku warsztatów Anny Wakulik młode osoby pracowały nad pierwszymi wersjami swoich sztuk, również z dramatopisarzami z Niemiec (Ingeborg von Zadow), Włoch (Roberto Scarpetti) i Austrii (Alexandra Koch). Teksty zobaczymy na scenie w formie czytania performatywnego jesienią. Za inicjatywą, będącą międzynarodowym unijnym projektem, stoi stowarzyszenie PAV z Rzymu. W Polsce koordynacją projektu zajmuje się Fundacja SisterInArt, a jego partnerem merytorycznym jest Teatr Wybrzeże.
23 marca otworzyliśmy wystawę Teatr na Targu Węglowym. 222 lata historii.
Od wybudowania Danzig Stadttheater, pierwszego teatru na Targu Węglowym, do zakończenia przebudowy Dużej Sceny Teatru Wybrzeże minęło dokładnie 222 lat. Plenerowa wystawa pokazywała przemiany budynku na przestrzeni burzliwej historii Gdańska.
Zorganizowaliśmy 30 wydarzeń dostępnych: spektakle z audiodeskrypcją, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, spacery sensoryczne, warsztaty, a także pokazy spektakli z angielskimi napisami.
Rozpoczęliśmy realizację projektu Kultura dostępna 2024. Oprócz pokazów spektakli z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy, proponowaliśmy działania edukacyjne: spacery sensoryczne oraz warsztaty dramaturgiczne z podopiecznymi fundacji "Aktywni na pomoc" z Gdańska. Tekst napisany w ramach zajęć jesienią stanie się podstawą do nagrania słuchowiska. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Festiwale i nagrody
Piękna Zośka w reż. Marcina Wierzchowskiego gościła na 64. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i na festiwalu DWA TEATRY, gdzie odbył się pokaz przedpremierowy rejestracji spektaklu, przygotowanej dla Teatru Telewizji. Premiera telewizyjna już w grudniu 2024 roku!
Na 48. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych zagraliśmy Wyzwolenie.
Przygotowaliśmy również dwa pokazy Snu nocy letniej Williama Szekspira w reżyserii Miłki Dziasek. Spektakl w formule work in progress był częścią konkursu o Nowego Yoricka 28. Festiwalu Szekspirowskiego.
Zdecydowanie był to udany sezon dla twórczyń i twórców spektaklu Piękna Zośka w reż. Marcina Wierzchowskiego. Przedstawienie zdobyło następujące nagrody:
Wyzwolenie w reż. Jana Klaty otrzymało Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego na 48. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w finale IX konkursu „Klasyka żywa”. Nagrodę przyznano „za radykalną odwagę formalną całego zespołu twórczego oraz umiejętność wejścia w dialog z wymagającym tekstem dramatycznym.” Nagrodę aktorską za rolę Konrada przyznano Piotrowi Biedroniowi. Nagrodę za ruch sceniczny otrzymał Maćko Prusak. Nagroda za mistrzowską wizję plastyczną trafiła do Mirka Kaczmarka.
Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań artystycznych otrzymała Dorota Kolak.
Karolina Kowalska oprócz wielu wyróżnień za rolę Pięknej Zośki, została uhonorowana Nagrodą im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny w sezonie 2022/2023 za rolę Celiny Mickiewiczowej w spektaklu Koło Sprawy Bożej w reż. Radka Stępnia.
Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wręczono medale Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Odznaczenie za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego odebrały Marzena Nieczuja Urbańska (srebrny medal) oraz Dorota Kolak (która odebrała złoty medal przyznany w 2018 roku).
Podczas finału 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Teatrowi Wybrzeże przyznano nagrodę wysokości 30 000 zł dla najlepszego teatru za „tworzenie odważnych, często ryzykownych prapremier tekstów pisanych na zamówienie sceny przez rodzimych twórców”.
Dziękujemy, że byliście z nami w tym sezonie dzieląc się radościami, wzruszeniami i refleksjami.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.