Inwestycje

DUŻA SCENA OTWARTA

 

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie, 6 października odbyło się oficjalne otwarcie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże!

Uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Selin oraz Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi nastąpiła część artystyczna połączona ze zwiedzaniem obiektu.

Podczas uroczystej gali Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski otrzymał najwyższe wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego, Statuetkę Gryfa Pomorskiego „za zaangażowanie w tworzenie samorządu na Pomorzu, za wspólną wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu”, a także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „w uznaniu wieloletniego oddania na rzecz rozwoju teatru - dobra zespołu, jakości warunków jego pracy i komfortu publiczności”.

O PRZEBUDOWIE BUDYNKU DUŻEJ SCENY

 

Ostatnim etapem wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże w Gdańsku była modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru. Była to jednocześnie największa, zarówno pod względem wartości, jak i stopnia złożoności, z prowadzonych dotąd przez Teatr inwestycji. 22 lipca 2020 roku podpisana została umowa z wykonawcą robót budowlanych - firmą Budimex S.A.

Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 roku. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło, iż stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Modernizację budynku Dużej Sceny rozpoczęto w lipcu 2020 roku. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Przebudowie podlegał m. in. układ widowni – ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym ze znacznymi przewyższeniami – zapewnia to doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc. Przebudowana została strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami oraz strefa kas biletowych. Na potrzeby widzów przeznaczono całą powierzchnię parteru, rezygnując z wynajmowania części powierzchni podmiotom zewnętrznym.

W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje a także poprawiono parametry izolacyjne co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Wymieniona została frontowa fasada. Przebudowane i wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza artystycznego i magazyny. Obiekt zyskał nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne i pozostałe wyposażenie. Całkowita wymiana urządzeń mechaniki sceny, zarówno górnej (sztankiety), jak i dolnej (scena obrotowa, zapadnie sceniczne) znacząco wzbogaci możliwości inscenizacyjne, pozwalając na prezentację bardziej dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie produkcji.

W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże stał się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie. Całość obiektu dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Autorem projektu przebudowy Dużej Sceny jest Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski. 

Łączny budżet przedsięwzięcia wyniósł ok. 60 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln zł), Gminy Miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

MODERNIZACJA BUDYNKU SCENY KAMERALNEJ

 

ReD-9149.jpeg

12 lipca 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie Sceny Kameralnej po przebudowie!

Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także architekt Krzysztof Kozłowski, Stanisław Kiełb z Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego Mopik i prezes ZASP Krzysztof Szuster.

O PRZEBUDOWIE

 

Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej usytuowana jest w pochodzącej z początku XX wieku i gruntownie przebudowanej w latach 2009-2010 kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30. Dysponuje ruchomą sceną o powierzchni 250 m² oraz przystosowaną dla osób niepełnosprawnych widownią na 145 miejsc. Budynek Sceny, jako obiekt stosunkowo nowy, jest w dobrym stanie technicznym, jednakże, po dziesięciu latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających funkcjonalność obiektu i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnością. Ze względu na dostępność finansowania zakres robót został podzielony na etapy. Pierwszy etap zrealizowano w 2020 roku; wykonano wówczas prace rozbiórkowe i demontaże a także roboty konstrukcyjne - wykonano nowy układ funkcjonalny, nowe schody oraz posadzki. Drugi etap, realizowany w 2021-2022, obejmował wykonanie prac wykończeniowych, modernizację kieszeni scenicznej, renowację desek scenicznych a także dostawy niezbędnego wyposażenia. W wyniku inwestycji zmianie uległ obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji wydzielono również pomieszczenie dla ochrony a także przeniesiono centralę przeciwpożarową. Elementem dominującym w foyer jest czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz silnie refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej. W części foyer znajdującej się na półpiętrze znalazły się siedziska dla oczekujących widzów, dodatkowa ścianka łukowa oddziela przestrzeń foyer od przestrzeni szatni. Posadzki wykończono w jasnym, jednolitym spieku kwarcowym. Wewnątrz holu zainstalowano ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. Zaprojektowano i wykonano nowy szyld. W ramach inwestycji zmodernizowana została również kieszeń sceniczna.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 013 465 PLN i został sfinansowany z następujących źródeł:

- Samorząd Województwa Pomorskiego: 800.000 PLN (dotacja celowa 2021/2022)
- Gmina Miasta Sopotu: 500.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 300.000 (program Infrastruktura kultury 2020)
- budżet Państwa: 300.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- środki własne Teatru Wybrzeże: 113.465 zł (2020, 2022)

box-name-6.png         zdj.-2-Sopot.png           znaki-strona-www (1).png.        05-znak-uproszczony-kolor-biale-tlo-RGB2.png

 

APARTAMENTY TEATRALNE SCENY MALARNIA

 

Serdecznie zapraszamy do korzystania z apartamentów teatralnych mieszczących się nad Sceną Malarnia. Wysoki standard pomieszczeń i niesamowita atmosfera teatru zapewnią Państwu niezapomniane przeżycia. 

W celu rezerwacji prosimy o kontakt telefoniczny z Firmą BH Properties: 798-288-724.

Wirtualne zwiedzanie apartamentu nr 1 
Wirtualne zwiedzanie apartamentu nr 2