WYSPA MARIVAUX: WYSPA NIEWOLNIKÓW, SPÓR, TRIUMF MIŁOŚCI

Pierre de Marivaux

WYSPA MARIVAUX, a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: WYSPA NIEWOLNIKÓW, SPÓR i TRIUMF MIŁOŚCI. U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu: „Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

Pierre de Marivaux (ur. 1688, zm. 1763) - jeden z najwybitniejszego francuskich pisarzy i dramaturgów XVIII wieku. Pisał komedie dla Comédie-Française i Comédie-Italienne. Do jego najważniejszych dzieł należą: PUŁAPKA MIŁOŚCI oraz IGRASZKI TRAFU I MIŁOŚCI. Marivaux jest także autorem dwóch niedokończonych powieści psychologiczno-obyczajowych ŻYCIE MARIANNY i KARIERA WIEŚNIAKA. Uprawiał w swej twórczości gatunek zbliżony do madrygału i komedii salonowej. Styl, jakim się posługiwał (połączenie uczuciowości, dowcipu i ironii), został nazwany od jego nazwiska "marivaudage". Jego twórczość wywarła wielki wpływ na późniejszych pisarzy, m.in. Stendhala.

Iwo Vedral (ur. 1977) - reżyser. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował PUZZLAMI Szymona Wróblewskiego (Stary Teatr w Krakowie, 2005). Zrealizował między innymi PODRÓŻ POŚLUBNĄ Władimira Sorokina (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, 2007,) MADONNĘ Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2010) oraz ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Arthura Millera (Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku, 2013). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował dotychczas ŁUP Joe Ortona (2009) oraz SOLNESSA Henrika Ibsena (2011). Stypendysta Ministra Kultury.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny (bez przerw)
  • Przekład: Ewa Bułhak
  • Reżyseria: Iwo Vedral
  • Scenografia: Marcin Chlanda
  • Kostiumy: Konrad Parol
  • Muzyka: Jakub Orłowski
  • Muzyka: Fabian Włodarek
  • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Zakamuflowane obrazy przemocy - o WYSPIE MARIVAUX na łamach miesięcznika Teatr

   Zakamuflowane obrazy przemocy - o WYSPIE MARIVAUX na łamach miesięcznika Teatr

   „Iwo Vedral na bazie komedii Marivaux stworzył ponury obraz współczesnego świata pochłanianego przez chaos, chorującego na atrofię uczuć.
   Więcejo "Zakamuflowane obrazy przemocy - o WYSPIE MARIVAUX na łamach miesięcznika Teatr"
  • Zdjęcie artykułu WYSPA MARIVAUX w 25. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   WYSPA MARIVAUX w 25. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 22.15 odbędzie się 25. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony WYSPIE MARIVAUX. Weźmie w nim udział reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "WYSPA MARIVAUX w 25. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu WYSPA MARIVAUX - po premierze

   WYSPA MARIVAUX - po premierze

   W miniony piątek na Scenie Kameralnej w Sopocie odbyła się premiera WYSPY MARIVAUX w reżyserii Iwo Vedrala. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
   Więcejo "WYSPA MARIVAUX - po premierze"
  • Zdjęcie artykułu WYSPA MARIVAUX - premiera!

   WYSPA MARIVAUX - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera WYSPY MARIVAUX, inscenizacji łączącej WYSPĘ NIEWOLNIKÓW, SPÓR i TRIUMF MIŁOŚCI Pierre'a de Marivaux w przekładzie Ewy Bułhak. Spektakl wyreżyserował Iwo Vedral, scenografię przygotował Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektował Konrad Parol.
   Więcejo "WYSPA MARIVAUX - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego

   Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego

   Dzisiejszej premierze WYSPY MARIVAUX będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WYSPA WAŁKUSKI.
   Więcejo "Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Katarzyną Figurą

   Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Katarzyną Figurą

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Katarzyną Figurą, odtwórczynią roli Kleantis i Leontyny w WYSPIE MARIVAUX, której premiera odbędzie się w piątek, 21 marca na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Katarzyną Figurą"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Iwo Vedralem

   Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Iwo Vedralem

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Iwo Vedralem, reżyserem WYSPY MARIVAUX, której premiera odbędzie się w piątek, 21 marca na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą WYSPY MARIVAUX - wywiad z Iwo Vedralem"
  • Zdjęcie artykułu WYSPA MARIVAUX w Teatrze Wybrzeże

   WYSPA MARIVAUX w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do WYSPY MARIVAUX, inscenizacji łączącej WYSPĘ NIEWOLNIKÓW, SPÓR i TRIUMF MIŁOŚCI Pierre'a de Marivaux w przekładzie Ewy Bułhak. Spektakl reżyseruje Iwo Vedral, scenografię przygotowuje Marcin Chlanda, kostiumy projektuje Konrad Parol. Planowana premiera: 21 marca na Scenie Kameralnej.
   Więcejo "WYSPA MARIVAUX w Teatrze Wybrzeże"