WIĘZI

Tekst (na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel): Jarosław Murawski, Michał Buszewicz

 

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

- Gdy próbuję wymówić tytuł tego spektaklu, wychodzi mi na końcu coś między „i” a „y”. Wiem, że to dwa różne słowa, ale na szczęście znaczą z grubsza to samo; co innego „przeszłość” i „przyszłość”, których nie umiem odróżnić, a to jednak poważniejszy problem – tak zaczyna się ta historia. Bohaterka urodzona w Donbasie na wschodniej Ukrainie opowiada o swoim kraju z innej perspektywy niż ta, z jaką patrzy się na Ukrainę w Polsce, czyli głównie przez pryzmat tego, co dzieje się we Lwowie i Kijowie. Mówi o tym, jak wygląda Polska z perspektywy Ukrainy, ale przede wszystkim opowiada o samej Ukrainie, kraju niezwykle zróżnicowanym, przeoranym dodatkowo przez trwający od 2014 roku wewnętrzny i zewnętrzny konflikt.

WIĘZI oparte są na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały „rewolucję godności”, a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin - w tym jej własnej.

- Przez pogmatwanie relacji w mojej rodzinie chciałam ukazać skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną w kraju, gdzie jakikolwiek wybór w warunkach wojny prowadzi do wyrzeczenia się czegoś. Z jednej strony nacjonalizm i patriotyzm są niezbędne, by konsolidować naród, z drugiej oznaczają dla wielu podążanie w stronę państwa, w którym wszyscy mówią tak samo, wierzą tak samo i myślą tak samo. A to nie jest możliwe w kraju tak wieloreligijnym, wielojęzycznym i wielonarodowym jak Ukraina – mówi reżyserka.

WIĘZI to spektakl o życiu „pomiędzy”: pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to rzecz o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

W spektaklu wykorzystano dokumentalne nagrania autorstwa Piotra Armianowskiego. 

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

abgr2

ab

abd

 • Prapremiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerwy)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria: Olena Apczel
 • Dramaturgia: Jarosław Murawski
 • Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
 • Światło, video: Szymon Kluz
 • Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
 • Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
 • Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w programie KULTURA BEZ BARIER

  WIĘZI w programie KULTURA BEZ BARIER

  Z radością informujemy, że dzięki otrzymanemu grantowi będącemu składową projektu PFRON KULTURA BEZ BARIER (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) możemy kontynuować działania na rzecz dostępności naszych spektakli – do końca maja 2023 zagramy 3 spektakle z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz 4 spektakle z...
  Więcejo "WIĘZI w programie KULTURA BEZ BARIER"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w 59. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  WIĘZI w 59. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 59. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi WIĘZI. Weźmie w nim udział reżyserka Olena Apczel i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 27 kwietnia o godzinie 21.00 w Starej Aptece. Wstęp wolny.
  Więcejo "WIĘZI w 59. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI ponownie w Starej Aptece

  WIĘZI ponownie w Starej Aptece

  26, 27 i 28 kwietnia o godzinie 19.00 w Starej Aptece zaprezentujemy ponownie spektakl WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel.
  Więcejo "WIĘZI ponownie w Starej Aptece"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w Poznaniu

  WIĘZI w Poznaniu

  Z przyjemnością informujemy, że WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel biorą udział w 13. edycji Festiwalu Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
  Więcejo "WIĘZI w Poznaniu"
 • Zdjęcie artykułu Olena Apczel nagrodzona na 18. Festiwalu Prapremier!

  Olena Apczel nagrodzona na 18. Festiwalu Prapremier!

  Miło nam poinformować, że Specjalna Nagroda Studenckiej Rezydencji Teatralnej 18. Festiwalu Prapremier za najlepszy debiut trafiła do Oleny Apczel, twórczyni spektaklu WIĘZI. Laureatce serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Olena Apczel nagrodzona na 18. Festiwalu Prapremier!"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI na Festiwalu Prapremier!

  WIĘZI na Festiwalu Prapremier!

  WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel biorą udział w 18. edycji Festiwalu Prapremier! Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
  Więcejo "WIĘZI na Festiwalu Prapremier!"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na pierwszy w tym roku spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą sobotę, 25 maja o godzinie 17:00 w Starej Aptece zaprezentujemy spektakl WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza, na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu, Oleny Apczel.
  Więcejo "WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Po prapremierze WIĘZI

  Po prapremierze WIĘZI

  Za nami kolejna prapremiera na nowej scenie Stara Apteka! Z przyjemnością informujemy, że WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po prapremierze WIĘZI"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w Teatrze Wybrzeże

  WIĘZI w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na nowej scenie Stara Apteka odbędzie się prapremiera WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel.
  Więcejo "WIĘZI w Teatrze Wybrzeże"