PORTRET DAMY

na podstawie powieści Henry'ego Jamesa

Lata 70-te XIX wieku. Do wybrzeży wiktoriańskiej Anglii przybija statek z Nowego Jorku, a na jego pokładzie - Isabela Archer, młoda Amerykanka o wyjątkowej urodzie i nie mniej wyjątkowym charakterze. Zafascynowana europejską kulturą, wkrótce sama zacznie wzbudzać fascynację dwóch angielskich dżentelmenów. Sprawy dodatkowo skomplikują się, gdy w ślad za nią ruszy jej amerykański wielbiciel. Wbrew swoim oczekiwaniom, niezależna dotychczas Isabela, w małżeństwie z jednym z adorujących ją mężczyzn zacznie upatrywać swojego przeznaczenia. Czy jednak jej wybór okaże się słuszny?

Konwencja melodramatu, jaką twórcy zapożyczyli z dziewiętnastowiecznej powieści Henry'ego Jamesa, stanowi jedynie pretekst do snucia uniwersalnej opowieści o katastrofie. Każda bez wyjątku z postaci PORTRETU DAMY - począwszy od Isabeli, poprzez angielskiego lorda i zubożałą francuską arystokratkę, a na zwykłej służącej skończywszy, przeczuwa wiszące nad sobą fatum, które niweczy wszelkie działania i odbiera nadzieję na pomyślną przyszłość. To właśnie w poczuciu zagrożenia i rozczarowania rzeczywistością twórcy spektaklu odnajdują wspólne bohaterom i współczesnym Europejczykom gorzkie doświadczenie rzeczywistości.

Ewelina Marciniak o PORTRECIE DAMY: „Podróż Isabeli do Europy jest przede wszystkim podróżą ciała. Ciało stale przemieszcza się, wiruje między obrazami Londynu, Paryża, Florencji, Rzymu. Żywo reaguje na zmiany otoczenia i różnorodne bodźce zmysłowe. Ciało Isabeli jest również fatum. Stanowi źródło zgubnych instynktów, nad którymi nie da się zapanować. Obudzone usta i piersi Isabeli stanowią zagrożenie dla porządku świata. Wymykają się wszelkiej logice i racjonalizmowi. Tańczą z widmem nadciągającej rewolucji. Ciało instynktowne jako groźne i nieprzewidywalne zostaje wyparte przez kulturę europejską, która woli utrzymywać, że jedyne ciało, jakie istnieje, jest produkowane poprzez relacje władzy. Dlatego też, ciała kobiet w spektaklu są poddawane licznym ingerencjom - wąchane, smakowane, opakowywane, wkładane w ramy. Próbują sprostać nieuchwytnemu ideałowi konwencjonalnej kobiecości. Jeśli poniosą porażkę - stają się ciałami odrzuconym. Ciałami, które rozczarowują. Ciałami, które nie znaczą. Ponownie spotkają się w ostatniej części mojego spektaklu, u kresu swojej podróży."

Jeden z najszerzej komentowanych i najwyżej ocenianych spektakli ostatnich lat. Za reżyserię PORTRETU DAMY Ewelina Marciniak została nominowana do Nagrody im. Konrada Swinarskiego, natomiast Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer została nominowana do prestiżowej Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Twórcy PORTRETU DAMY otrzymali także nagrody na 2. Festiwalu Nowego Teatru - Nagrodę za scenografię dla Katarzyny Borkowskiej oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografie dla Dominiki Knapik. Ewelina Marciniak za reżyserię spektaklu otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, a także została laureatką Paszportów Polityki.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 3 godziny (jedna przerwa)
  • Tekst i dramaturgia: Magda Kupryjanowicz
  • Reżyseria: Ewelina Marciniak
  • Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
  • Ruch sceniczny: Dominika Knapik
  • Muzyka na żywo: Chłopcy Kontra Basia - Agnieszka Derlak, Barbara Derlak, Marcin Nenko
  • Wideo: Arkadiusz Biedrzycki
  • Asystent reżysera: Michał Jaros
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Casting

   Casting

   Teatr Wybrzeże poszukuje dziewczynki z umiejętnościami tanecznymi w wieku 7-10 lat do roli Pansy Osmond w spektaklu PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak.
   Więcejo "Casting"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY w 40. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   PORTRET DAMY w 40. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 40. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony PORTRETOWI DAMY Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 22.00 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
   Więcejo "PORTRET DAMY w 40. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY i NASI NAJDROŻSI w programie KULTURA DOSTĘPNA

   PORTRET DAMY i NASI NAJDROŻSI w programie KULTURA DOSTĘPNA

   Zapraszamy Państwa na kolejne spektakle z napisami i audiodeskrypcją prezentowane w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą środę o godzinie 19.00 na Dużej Scenie zaprezentujemy PORTRET DAMY, natomiast w najbliższy piątek o godzinie 19:00 na Scenie Malarnia zagramy NASZYCH NAJDROŻSZYCH.
   Więcejo "PORTRET DAMY i NASI NAJDROŻSI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
  • Zdjęcie artykułu Triumf Teatru Wybrzeże

   Triumf Teatru Wybrzeże

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w miniony poniedziałek na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2015 roku.
   Więcejo "Triumf Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak CZŁOWIEKIEM ROKU

   Ewelina Marciniak CZŁOWIEKIEM ROKU

   Z radością informujemy, że Ewelina Marciniak została laureatką nagrody SZTORM ROKU w kategorii CZŁOWIEK ROKU „za spektakle, o których się mówiło i o których warto rozmawiać, m.in. PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże." Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się dzisiaj w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Laureatce serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Ewelina Marciniak CZŁOWIEKIEM ROKU"
  • Zdjęcie artykułu Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

   Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

   Miło nam poinformować, że Adam Orzechowski, Ewelina Marciniak i Grzegorz Wiśniewski zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 11 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY w kolejnym podsumowaniu roku

   PORTRET DAMY w kolejnym podsumowaniu roku

   Miło nam poinformować, że Jolanta Kowalska z magazynu O.pl uznała nasz PORTRET DAMY za jeden z najlepszych spektakli 2015 roku!
   Więcejo "PORTRET DAMY w kolejnym podsumowaniu roku"
  • Zdjęcie artykułu Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

   Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

   Z radością informujemy, że PORTRET DAMY, WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU, Ewelina Marciniak i Katarzyna Dałek zostali nominowani do nagrody POMORSKIE SZTORMY!
   Więcejo "Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW"
  • Zdjęcie artykułu Olśniewający PORTRET

   Olśniewający PORTRET

   Miło nam poinformować, że krytyk teatralny Michał Centkowski uznał nasz PORTRET DAMY za jeden z najważniejszych spektakli 2015 roku.
   Więcejo "Olśniewający PORTRET"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku portalu Teatralia

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku portalu Teatralia

   Miło nam poinformować, że spektakle Teatru Wybrzeże znalazły się w teatralnym podsumowaniu 2015 roku, sporządzonym przez Annę Kołodziejską z portalu Teatralia.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku portalu Teatralia"
  • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki!

   Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki!

   Z ogromną radością informujemy, że nasza etatowa reżyserka Ewelina Marciniak została laureatką Paszportów Polityki „za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru." Laureatce serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki!"
  • Zdjęcie artykułu Kolejne wyróżnienie dla PORTRETU DAMY!

   Kolejne wyróżnienie dla PORTRETU DAMY!

   Z radością informujemy, że redakcja Tygodnika Kulturalnego na antenie TVP Kultura uznała nasz PORTRET DAMY za jeden z najlepszych spektakli 2015 roku!
   Więcejo "Kolejne wyróżnienie dla PORTRETU DAMY!"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY wśród najlepszych!

   PORTRET DAMY wśród najlepszych!

   Z radością informujemy, że Dziennik Bałtycki uznał nasz PORTRET DAMY za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku!
   Więcejo "PORTRET DAMY wśród najlepszych!"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże znalazł się w podsumowaniu teatralnym 2015 roku sporządzonym przez Jacka Cieślaka z Rzeczpospolitej.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu roku"
  • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

   Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

   Z ogromną radością informujemy, że nasza etatowa reżyserka Ewelina Marciniak została nominowana do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
   Więcejo "Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!"
  • Zdjęcie artykułu Triumf PORTRETU DAMY i Eweliny Marciniak!

   Triumf PORTRETU DAMY i Eweliny Marciniak!

   Z radością informujemy, że Ewelina Marciniak za reżyserię PORTRETU DAMY otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Laureatce serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Triumf PORTRETU DAMY i Eweliny Marciniak!"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY na Festiwalu Interpretacje

   PORTRET DAMY na Festiwalu Interpretacje

   Miło nam poinformować, że znakomity i szeroko komentowany PORTRET DAMY Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak bierze udział w konkursie 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Spektakl zostanie zaprezentowany już jutro o godzinie 19.00 w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
   Więcejo "PORTRET DAMY na Festiwalu Interpretacje"
  • Zdjęcie artykułu VIII edycja Wybrzeża Sztuki

   VIII edycja Wybrzeża Sztuki

   Zapraszamy Państwa na VIII edycję przeglądu, który trwa od 30 października do 12 listopada. Podczas tegorocznej edycji na deskach Teatru Wybrzeże prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.
   Więcejo "VIII edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody dla twórców PORTRETU DAMY!

   Nagrody dla twórców PORTRETU DAMY!

   Z radością informujemy, że jury 2. Festiwalu Nowego Teatru przyznało dwie nagrody twórcom PORTRETU DAMY - Nagrodę za scenografię Katarzynie Borkowskiej oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografie Dominice Knapik. Laureatkom serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagrody dla twórców PORTRETU DAMY!"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY na Festiwalu Nowego Teatru

   PORTRET DAMY na Festiwalu Nowego Teatru

   Miło nam poinformować, że znakomity i szeroko komentowany PORTRET DAMY Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak bierze udział w 2. edycji Festiwalu Nowego Teatru. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 20.00 na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
   Więcejo "PORTRET DAMY na Festiwalu Nowego Teatru"
  • Zdjęcie artykułu Inscenizacyjna brawura w idealnych proporcjach - o PORTRECIE DAMY na łamach Didaskaliów

   Inscenizacyjna brawura w idealnych proporcjach - o PORTRECIE DAMY na łamach Didaskaliów

   „Reżyserka doskonale radzi sobie z wielką epicką formą, oferując widzom fantastyczne widowisko, spektakl, w którym inscenizacyjna brawura w idealnych proporcjach łączy się z fabularną przejrzystością, a rozmaite cytaty i klisze - dyskretnie podsuwane widzowi - odczytywać można bez końca.
   Więcejo "Inscenizacyjna brawura w idealnych proporcjach - o PORTRECIE DAMY na łamach Didaskaliów"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY na Festiwalu Prapremier

   PORTRET DAMY na Festiwalu Prapremier

   Z przyjemnością informujemy, że znakomity i szeroko komentowany PORTRET DAMY Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak bierze udział w 14. edycji Festiwalu Prapremier. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
   Więcejo "PORTRET DAMY na Festiwalu Prapremier"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże triumfuje w ankiecie miesięcznika Teatr!

   Teatr Wybrzeże triumfuje w ankiecie miesięcznika Teatr!

   Z ogromną radością informujemy, że Teatr Wybrzeże uzyskał niezwykle wysokie noty w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015". Krytycy teatralni wyróżnili BRONIEWSKIEGO, PORTRET DAMY, PRZEDWIOŚNIE, Adama Orzechowskiego, Ewelinę Marciniak, Magdę Kupryjanowicz, Katarzynę Borkowską, Dominikę Knapik, Roberta Ninkiewicza, Michała Jarosa, Sylwię Górę-Weber, Radosława Paczochę, Marcina Miodka oraz...
   Więcejo "Teatr Wybrzeże triumfuje w ankiecie miesięcznika Teatr!"
  • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy nominowani do nagrody im. Zelwerowicza!

   Nasi aktorzy nominowani do nagrody im. Zelwerowicza!

   Z radością informujemy, że Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer w PORTRECIE DAMY oraz Michał Jaros i Robert Ninkiewicz za kreacje młodego i starego Broniewskiego zostali nominowani do prestiżowej Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza!
   Więcejo "Nasi aktorzy nominowani do nagrody im. Zelwerowicza!"
  • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak nominowana!

   Ewelina Marciniak nominowana!

   Miło nam poinformować, że Ewelina Marciniak została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię PORTRETU DAMY Henry'ego Jamesa.
   Więcejo "Ewelina Marciniak nominowana!"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże i PORTRET DAMY w teatralnej ekstraklasie!

   Teatr Wybrzeże i PORTRET DAMY w teatralnej ekstraklasie!

   Zapraszamy Państwa do lektury fragmentu teatralnego podsumowania sezonu 2014/2015 sporządzonego przez Jacka Wakara z Dziennika Gazety Prawnej.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże i PORTRET DAMY w teatralnej ekstraklasie!"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY - po premierze

   PORTRET DAMY - po premierze

   Wczoraj na Dużej Scenie odbyła się premiera PORTRETU DAMY na podstawie powieści Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
   Więcejo "PORTRET DAMY - po premierze"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY - premiera!

   PORTRET DAMY - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera PORTRETU DAMY na podstawie powieści Henry'ego Jamesa. Spektakl wyreżyserowała Ewelina Marciniak, za tekst i dramaturgię odpowiedzialna jest Magda Kupryjanowicz, scenografię do spektaklu przygotowała Katarzyna Borkowska, choreografię stworzyła Dominika Knapik, zaś muzykę na żywo - zespół CHŁOPCY KONTRA BASIA.
   Więcejo "PORTRET DAMY - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu Trailer PORTRETU DAMY

   Trailer PORTRETU DAMY

   Prezentujemy Państwu trailer PORTRETU DAMY na podstawie powieści Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak. Reżyseria trailera: Arek Biedrzycki.
   Więcejo "Trailer PORTRETU DAMY"
  • Zdjęcie artykułu PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże

   PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do PORTRETU DAMY na podstawie powieści Henry'ego Jamesa. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, za tekst i dramaturgię odpowiedzialna jest Magda Kupryjanowicz, scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Borkowska, zaś muzykę na żywo - zespół CHŁOPCY KONTRA BASIA. Planowana premiera - 17 maja na Dużej Scenie.
   Więcejo "PORTRET DAMY w Teatrze Wybrzeże"