Pan Tadeusz

Adam Mickiewicz

Wszyscy znamy PANA TADEUSZA. Naszą epopeję narodową, w której nasz wieszcz Adam opisuje wspaniałym trzynastozgłoskowcem piękno naszej ojczyzny. To prawda. Ale można też przeczytać PANA TADEUSZA inaczej, odrzucić okrągłe zdania z lekcji polskiego i wnikliwiej przyjrzeć się jego treści i sensom. Wtedy zapisany w nim obraz Polski wyda się nam zupełnie inny. Mickiewicz przedstawia nasz kraj jako pole bitwy, miejsce permanentnego konfliktu, w którym spierają się wszyscy i o wszystko. Opisuje patologie polskości. Otwiera pole do debaty, do krytycznej dyskusji o narodzie. Za romansowo-sensacyjną fabułą i urzekającymi opisami przyrody kryje się ostry i bardzo celnie naszkicowany portret nas samych, toczących wojnę o Polskę.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
  • Adaptacja: Jarosław Tumidajski
  • Reżyseria: Jarosław Tumidajski
  • Opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
  • Scenografia: Mirek Kaczmarek
  • Wideo: Mirek Kaczmarek

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

   Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

   Z radością informujemy, że scenograf Mirek Kaczmarek został nominowany do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
   Więcejo "Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki"
  • Zdjęcie artykułu PAN TADEUSZ na Dużej Scenie

   PAN TADEUSZ na Dużej Scenie

   Zapraszamy Państwa na kontrowersyjnego PANA TADEUSZA w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Spektakl któremu daleko do klasycznego odczytania naszej narodowej epopei zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, piątek i sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "PAN TADEUSZ na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Aneks do Wybrzeża Sztuki

   Aneks do Wybrzeża Sztuki

   Trwa jesienny aneks do IV edycji Wybrzeża Sztuki. Za nami prezentacja TĘCZOWEJ TRYBUNY 2012, MICKIEWICZ. DZIADY. PERFORMANCE, NIE-BOSKIEJ KOMEDII i SPRAWY OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA. Przed nami jeszcze jeden spektakl - PAN TADEUSZ Adama Mickiewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
   Więcejo "Aneks do Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu PAN TADEUSZ po angielsku

   PAN TADEUSZ po angielsku

   Dzisiaj, jutro i pojutrze PAN TADEUSZ w reżyserii Jarosława Tumidajskiego zostanie zaprezentowany w dodatkowej, angielskiej wersji językowej (tekst sztuki będzie wyświetlany ponad sceną). Teatr Wybrzeże przygotował tłumaczenie sztuki z myślą o turystach oraz obcokrajowcach mieszkających w Trójmieście. Zapraszamy!
   Więcejo "PAN TADEUSZ po angielsku"
  • Zdjęcie artykułu Kontrowersyjny PAN TADEUSZ na Dużej Scenie

   Kontrowersyjny PAN TADEUSZ na Dużej Scenie

   Zapraszamy na kolejne spektakle PANA TADEUSZA! Przedstawienie, które wzbudziło skrajne reakcje pośród widzów i krytyki teatralnej zostanie zaprezentowane w najbliższy wtorek i środę, 10 i 11 maja na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Kontrowersyjny PAN TADEUSZ na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja PANA TADEUSZA

   Kolejna recenzja PANA TADEUSZA

   „Po premierze PANA TADEUSZA w Teatrze Wybrzeże chyba już nikt nie powie, że tekst Adama Mickiewicza jest stary i słusznie należy go pozostawić na bibliotecznej półce dla następnego grona historyków literatury, którzy po raz kolejny będą go rozpatrywać z tylko sobie wiadomym romantycznym natchnieniem i pieczołowitością.
   Więcejo "Kolejna recenzja PANA TADEUSZA"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Wczoraj odbyło się 6. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego najnowszemu spektaklowi Teatru Wybrzeże - PANU TADEUSZOWI Adama Mickiewicza. W spotkaniu uczestniczył reżyser Jarosław Tumidajski oraz zespół aktorski. Spotkanie przyciągnęło rekordową jak do tej pory liczbę 100 osób. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym i publicznością moderował dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski.
   Więcejo "Relacja z 6. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze PANA TADEUSZA

   Po premierze PANA TADEUSZA

   W minioną sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbyła się premiera PANA TADEUSZA Adama Mickiewicza. Reżyser Jarosław Tumidajski odszedł od klasycznego odczytania naszej epopei narodowej i zaprezentował całkowicie nową wizję, w której polski dwór szlachecki to miejsce pełne zawiści, egoizmu, agresji i zaściankowości.
   Więcejo "Po premierze PANA TADEUSZA"
  • Zdjęcie artykułu PAN TADEUSZ w 6. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   PAN TADEUSZ w 6. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na 6. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony PANU TADEUSZOWI Adama Mickiewicza. Spotkanie odbędzie się jutro o godzinie 20.45 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny.
   Więcejo "PAN TADEUSZ w 6. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Premiera PANA TADEUSZA

   Premiera PANA TADEUSZA

   Już jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera PANA TADEUSZA Adama Mickiewicza. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Tumidajski, scenografię do spektaklu przygotował Mirek Kaczmarek. Kolejne spektakle odbędą się 17, 19 i 20 kwietnia. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera PANA TADEUSZA"
  • Zdjęcie artykułu Wojna o Polskę - PAN TADEUSZ

   Wojna o Polskę - PAN TADEUSZ

   „PAN TADEUSZ to jedno z największych osiągnięć polskiej literatury. Trudno się z tym nie zgodzić. Można jednak próbować się w niego wgłębić i nie poprzestać na tego typu obiegowym stwierdzeniu. Jest ono prawdziwe, ale może być też zamykające. Kończy dyskusję na temat dzieła Mickiewicza.
   Więcejo "Wojna o Polskę - PAN TADEUSZ"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą PANA TADEUSZA - wywiad z Jarosławem Tumidajskim

   Przed premierą PANA TADEUSZA - wywiad z Jarosławem Tumidajskim

   Zapraszamy do lektury wywiadu z Jarosławem Tumidajskim, reżyserem PANA TADEUSZA, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wywiad przeprowadziła Grażyna Antoniewicz z Dziennika Bałtyckiego.
   Więcejo "Przed premierą PANA TADEUSZA - wywiad z Jarosławem Tumidajskim"
  • Zdjęcie artykułu Próby do PANA TADEUSZA

   Próby do PANA TADEUSZA

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do PANA TADEUSZA Adama Mickiewicza. Reżyseruje Jarosław Tumidajski, scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana premiera - 16 kwietnia 2011 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "Próby do PANA TADEUSZA"