GRZEGORZ DYNDAŁA

Molier

Grzegorz Dyndała jest uwikłany w polityczną bezpardonową walkę. Stawia czoło obłudzie, by jak Wołodyjowski, albo Superman walczyć o prawdę. Pragnie zniszczyć liberalizację stosunków seksualnych, których stał się ofiarą. Zdrady jego żony stanowią tylko fabularny zabieg, by ukazać jak okrutny i bezlitosny jest świat dla ludzi z silnym kręgosłupem moralnym. Grzegorz Dyndała wie, że to nie jest walka wyłącznie o to czy będzie Panem w małżeńskim łożu. To walka o coś więcej: Walka o Łoże.

GRZEGORZ DYNDAŁA, CZYLI MĄŻ POGNĘBIONY może wydawać się na pierwszy rzut oka błahą komedią, ale to pełnokrwista tragedia, pełna zdrady, powikłanych stosunków, prób samobójczych. I gdy na chwilę pojawia się na naszych ustach uśmieszek, to momentalnie jest on zmrożony przez monologi głównego bohatera, które mogłyby być słowami wypowiadanymi przez Makbeta, Króla Leara, czy Mickiewiczowskiego Gustawa/ Konrada. Śmiech staje się płaczem. Teatr staje się życiem. "Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało"

Martello Frangivetri o sztuce: „GRZEGORZ DYNDAŁA to dramat o zapewnieniu obywatelom każdego narodu przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości bez granic wewnętrznych, w której zagwarantowana jest swoboda przepływu osób, w powiązaniu z właściwymi środkami w odniesieniu do kontroli granic zewnętrznych, azylu, imigracji, jak również zapobiegania i zwalczania przestępczości. Tytułowy bohater działa na rzecz trwałego rozwoju Europy, którego podstawą jest zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen, społeczna gospodarka rynkowa o wysokiej konkurencyjności zmierzająca do pełnego zatrudnienia i postępu społecznego oraz wysoki poziom ochrony i poprawy jakości środowiska naturalnego. Filozofia Grzegorza Dyndały wspiera postęp naukowo-techniczny. Zwalcza wykluczenie społeczne i dyskryminację oraz wspiera sprawiedliwość i ochronę socjalną, równość kobiet i mężczyzn, solidarność między pokoleniami i ochronę praw dziecka. Dyndała walczy o szanowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz czuwa nad ochroną i rozwojem dziedzictwa kulturowego Europy. Oczywiście jak w wielu dramatach Moliera jego bohater ostatkiem sił dąży, by nie stać się przegranym."

Martello Frangivetri (ur. 1980 we Florencji) - reżyser. Jego matka była Polką, ojciec najprawdopodobniej Włochem lub Chorwatem. Dorastał w trudnych warunkach, praktycznie na ulicy. Jego zdolności plastyczne i pomoc opieki społecznej pozwoliła mu ukończyć szkołę średnią oraz rozpocząć studia plastyczne na Accademia d'Atre we Florencji. Jego zainteresowania teatrem mają korzenie w sztuce performatywnej. Jest autorem słynnego performansu KUNDEL EUROPY (2005), w którym nieprzerwanie przez 100 dni był przebrany za psa i żywił się wyłącznie jedzeniem ofiarowanym mu przez turystów. W 2006 jego symboliczny akt obnażenia się i oddania moczu w Galerii d'Uffizi, jest przez jednych traktowany jako chuligański wybryk, przez drugich jako symboliczne zerwaniem młodych włoskich artystów z dziedzictwem Włoch. Za ten czyn został ukarany pięciomiesięcznym wyrokiem pozbawienia wolności, który wywołał falę protestów w całej Europie. Po wyjściu na wolność Martello wyjeżdża do Barcelony i rozpoczyna studia reżyserskie w Institut del Teatre. Kończy je z wyróżnieniem. Mieszka w Londynie, Pradze. W stolicy Czech mocno angażuje się w ruch gejowski i z powodzeniem daje serię koncertów jako DJ. Reżyseruje w Teatrze Narodowym w Pradze (Narodni divadlo) GEY RAPSODY, spektakl oparty na RHAPSODY IN BLUE Gershwina. Premiera spektaklu nie dochodzi do skutku, ale sława skandalisty i człowieka bezkompromisowego rozprzestrzenia się po Europie. To o nim Banksy mówi w swoim filmie (WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI, 2010), „...gdybym nie był Banksy, chciałbym być Martello F. ...". Od 2011 Martello Frangivetri mieszka w Gdańsku.

Marcin Chlanda (ur. 1980) - scenograf. Absolwent Wydziału Historycznego Papieskiej Akademii Teologicznej oraz studiów podyplomowych z zakresu scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutował w 2005 roku scenografią do sztuki Tadeusza Różewicza ŚWIADKOWIE ALBO NASZA MAŁA STABILIZACJA w reżyserii Piotra Jędrzejasa (scena PWST w Krakowie). Od tego czasu był autorem ponad dwudziestu scenografii teatralnych w Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Olsztynie i Warszawie; projektów muzealnych, aranżacji wnętrz i projektów użytkowych. W roku 2007 zdobył pierwszą nagrodę na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska za scenografię do przedstawienia 30 SEKUND Juliusza Słowackiego w reżyserii Bogny Podbielskiej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dla Teatru Wybrzeże zaprojektował scenografie do PORTRETU DORIANA GRAYA i BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA. Obecnie pracuje w Nowym Teatrze w Warszawie.

Spektakle Teatru Wybrzeże wystawiane na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina (bez przerw)
  • Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
  • Reżyseria: Martello Frangivetri
  • Scenografia: Marcin Chlanda
  • Opracowanie muzyczne: Martello Frangivetri

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   Weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   W ten weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim zaprezentujemy wyjątkowo aż dwa spektakle - w najbliższy piątek o godzinie 21.00 kontrowersyjną FAZĘ DELTA Radosława Paczochy, a dzień później, w sobotę o godzinie 21.00 GRZEGORZA DYNADAŁĘ Moliera. Wstęp na oba spektakle wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "Weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Czwarty sezon Sceny Letniej

   Czwarty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Czwarty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Kameralnej

   GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Kameralnej

   Serdecznie zapraszamy na GRZEGORZA DYNDAŁĘ Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego. Spektakl zostanie zaprezentowany jutro i pojutrze oraz w najbliższą sobotę i niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie. W roli tytułowej znakomity Krzysztof Matuszewski.
   Więcejo "GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu GRZEGORZ DYNDAŁA na Festiwalu Komedii TALIA

   GRZEGORZ DYNDAŁA na Festiwalu Komedii TALIA

   GRZEGORZ DYNDAŁA Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego weźmie udział w 15. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 17.00 i 20.00 na Dużej Scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zapraszamy!
   Więcejo "GRZEGORZ DYNDAŁA na Festiwalu Komedii TALIA"
  • Zdjęcie artykułu Europa w płaszczu molierowskim - recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY

   Europa w płaszczu molierowskim - recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY

   „Molier przy stole parlamentu europejskiego? Ano możliwe. Za sprawą najnowszej adaptacji GRZEGORZA DYNDAŁY w reżyserii Martello Frangivertiego. Twórca spektaklu występuje tu w roli lalkarza dyrygującego różnonarodowościowymi kukiełkami na scenie politycznej. A czy tak naprawdę mamy tu do czynienia z manipulacją? W rzeczywistości marionetki same pociągają za sznurki, tocząc bój między...
   Więcejo "Europa w płaszczu molierowskim - recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY"
  • Zdjęcie artykułu GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   Serdecznie zapraszamy na GRZEGORZA DYNDAŁĘ Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą sobotę, 13 sierpnia o godzinie 20.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. W roli tytułowej znakomity Krzysztof Matuszewski. Wstęp wolny!
   Więcejo "GRZEGORZ DYNDAŁA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Sopocka premiera GRZEGORZA DYNDAŁY

   Sopocka premiera GRZEGORZA DYNDAŁY

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się sopocka premiera GRZEGORZA DYNDAŁY, przedstawienia przygotowanego z myślą o Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. W roli tytułowej znakomity Krzysztof Matuszewski. Zapraszamy!
   Więcejo "Sopocka premiera GRZEGORZA DYNDAŁY"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY

   Kolejna recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY

   „Na to przedstawienie koniecznie trzeba pójść. Popatrzeć na znakomitą grę wszystkich aktorów. Jako pierwszych wymienić koniecznie należy parę wybitnych - Joannę Bogacką i Krzysztofa Gordona. Ich samo pojawianie się na scenie dostarcza widzom niezapomnianych wrażeń. Stworzyli zróżnicowane - stosownie do powierzonych postaci kreacje - budując układ małżeński o żelaznych regułach.
   Więcejo "Kolejna recenzja GRZEGORZA DYNDAŁY"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze GRZEGORZA DYNDAŁY

   Po premierze GRZEGORZA DYNDAŁY

   W minioną sobotę na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbyła się premiera GRZEGORZA DYNDAŁY Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego. Spektakl został zaprezentowany z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
   Więcejo "Po premierze GRZEGORZA DYNDAŁY"
  • Zdjęcie artykułu Premiera GRZEGORZA DYNDAŁY

   Premiera GRZEGORZA DYNDAŁY

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbędzie się premiera GRZEGORZA DYNDAŁY Moliera w reżyserii Martello Frangivetriego. W roli tytułowej Krzysztof Matuszewski. Premierowy spektakl zostanie zaprezentowany z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera GRZEGORZA DYNDAŁY"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą GRZEGORZA DYNDAŁY - wywiad z Martello Frangivertim

   Przed premierą GRZEGORZA DYNDAŁY - wywiad z Martello Frangivertim

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Martello Frangivertim, reżyserem GRZEGORZA DYNDAŁY. Wywiad przeprowadził Piotr Jędrzejas z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą GRZEGORZA DYNDAŁY - wywiad z Martello Frangivertim"
  • Zdjęcie artykułu Próby do GRZEGORZA DYNDAŁY

   Próby do GRZEGORZA DYNDAŁY

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do GRZEGORZA DYNDAŁY Moliera. Reżyseruje Martello Frangivetri, scenografię do spektaklu przygotowuje Marcin Chlanda. Planowana premiera - 9 lipca 2011 roku na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim, dla uczczenia Polskiej Prezydencji w UE!
   Więcejo "Próby do GRZEGORZA DYNDAŁY"