Bal manekinów

Bruno Jasieński

Trwa bal. A właściwie dwa bale: na jednym bawią się politycy, biznesmeni, ludzie z wyższych sfer; drugi to zabawa manekinów - ożywionych, pozornie podległych ludziom figur. Wkrótce jednak światy te - pozornie tak od siebie odległe - zaczynają się mieszać, a cała hierarchia społeczna, wypracowany od lat system zależności, ulega zachwianiu. Jak wielka siła drzemie w manekinach? Czy też: ile słabości można odnaleźć w człowieku?

Ryszard Major o sztuce: Rzeczywistość przedstawiana w BALU MANEKINÓW to świat paroksyzmów społecznych w przededniu rewolucyjnego wrzenia. Zdemoralizowana, zakłamana, przeżarta chorobą braku jakichkolwiek wartości elita, usiłująca wciąż jeszcze stać na czele porządku społecznego w konfrontacji z rodzącą się w ogniu buntu ideą sprawiedliwości społecznej, mającą zaprowadzić wreszcie ład i powszechną szczęśliwość skazana jest na bezwarunkową kapitulację. A mówiąc bardziej konkretnie - dekapitację, czyli ścięcie głów. Oryginalność, atrakcyjność i - chce się powiedzieć - nieprzemijające nowatorstwo utworu Brunona Jasieńskiego, napisanego przecież 80 lat temu, polega na zastosowaniu rewelacyjnego pomysłu fabularnego. Krzywdzone przez ludzi manekiny znajdują lekarstwo na uzdrowienie ludzkich chorób, co sprawi również poprawę losu manekinów, bo uczyni z ludzi - manekinofilów. Ale okazuje się, że dogorywającego pacjenta leczy, oględnie mówiąc, niezbyt zdrowy lekarz. Manekiny i zrodzona pośród nich idea ozdrowieńcza to nic innego jak tylko świat kierujących się wyłącznie logiką, beznamiętnych robotów, takich samych, jakimi zaludnia przyszłe społeczeństwo ten czy inny Orwell.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 20 minut (jedna przerwa)
  • Przekład: Anatol Stern
  • Reżyseria: Ryszard Major
  • Kostiumy: Ewa Krechowicz
  • Dekoracje: Jakub Krechowicz
  • Muzyka: Andrzej Głowiński

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Premiera książki o Ryszardzie Majorze

   Premiera książki o Ryszardzie Majorze

   Dzisiaj o godzinie 18.00 we foyer Dużej Sceny odbędzie się premiera książki Marzeny Nieczuja Urbańskiej poświęconej Ryszardowi Majorowi. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "Premiera książki o Ryszardzie Majorze"
  • Zdjęcie artykułu TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU

   TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU

   Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU - BANUCHA/MAJOR/GŁOWIŃSKI, który odbędzie się w środę, 3 listopada o godzinie 17.30 w foyer głównym Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU"
  • Zdjęcie artykułu Trailer BALU

   Trailer BALU

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia trailera BALU MANEKINÓW Brunona Jasieńskiego w reżyserii Ryszarda Majora.
   Więcejo "Trailer BALU"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze BALU

   Po premierze BALU

   „Wszystkim realizatorom należą się brawa za stworzenie bardzo konsekwentnej, zapewne jednej z wielu możliwych do odczytania wersji BALU MANEKINÓW”
   Więcejo "Po premierze BALU"
  • Zdjęcie artykułu Premiera BALU MANEKINÓW

   Premiera BALU MANEKINÓW

   W najbliższy piątek, 19 lutego na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera BALU MANEKINÓW Brunona Jasieńskiego. Reżyseruje Ryszard Major, twórca wielkich sukcesów Teatru Wybrzeże w latach 70 i 80 XX wieku.
   Więcejo "Premiera BALU MANEKINÓW"
  • Zdjęcie artykułu Próby do Balu

   Próby do Balu

   W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do spektaklu BAL MANEKINÓW Brunona Jasieńskiego. Reżyseruje Ryszard Major, twórca wielkich sukcesów Teatru Wybrzeże w latach 70 i 80 XX wieku. Planowana premiera - 19 lutego 2010 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "Próby do Balu"