Zmierzch bogów

Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco

ZMIERZCH BOGÓWto polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina.  Reżyser i współautor tekstu – Luchino Visconti – stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii – łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie – jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

Za reżyserię ZMIERZCHU BOGÓW Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera minionego sezonu.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW w cyklu Teatr online!

   ZMIERZCH BOGÓW w cyklu Teatr online!

   Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online! Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże - https://youtu.be/K8AFs96GZ6A - prezentujemy znakomicie zrealizowaną i nagrodzoną rejestrację telewizyjną ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW w cyklu Teatr online!"
  • Zdjęcie artykułu Zakończył się przegląd 5xBaka

   Zakończył się przegląd 5xBaka

   Wczoraj zakończył się przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Miło nam poinformować, że wszystkie spektakle prezentowane w ramach przeglądu cieszyły się ogromną frekwencją.
   Więcejo "Zakończył się przegląd 5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu 5xBaka

   5xBaka

   Trwa przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja G®UPY LAOKOONA, SEKSU DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNIC Z SALEM, otwarcie wystawy MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA...
   Więcejo "5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu 5xKOLAK

   5xKOLAK

   Trwa przegląd spektakli z udziałem jednej z najwybitniejszych polskich aktorek, laureatki wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Doroty Kolak, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenach Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja NASZYCH NAJDROŻSZYCH, G®UPY LAOKOONA, ZMIERZCHU BOGÓW, spotkanie aktorki z widzami oraz wernisaż wystawy 75xKOLAK.
   Więcejo "5xKOLAK"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda za realizację ZMIERZCHU BOGÓW

   Nagroda za realizację ZMIERZCHU BOGÓW

   Miło nam poinformować, że Józef Kowalewski otrzymał nagrodę Festiwalu Dwa Teatry za twórczą realizację telewizyjną ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagroda za realizację ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Dwa Teatry

   ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Dwa Teatry

   Miło nam poinformować, że rejestracja telewizyjna ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorz Wiśniewskiego bierze udział w konkursie Festiwalu Dwa Teatry. Projekcja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 10.00 w sopockim Multikinie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 63. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Dwa Teatry"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW ponownie w TVP Kultura

   ZMIERZCH BOGÓW ponownie w TVP Kultura

   Zapraszamy Państwa na ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura! Emisja jednego z naszych najwybitniejszych spektakli odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.20.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW ponownie w TVP Kultura"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW dzisiaj w TVP Kultura

   ZMIERZCH BOGÓW dzisiaj w TVP Kultura

   Zapraszamy na ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura! Emisja jednego z najwybitniejszych spektakli minionego sezonu odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.30.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW dzisiaj w TVP Kultura"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura

   ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura

   Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Wybrzeże - ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego - zostanie zarejestrowany i wkrótce wyemitowany przez kanał TVP Kultura!
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura"
  • Zdjęcie artykułu Człowiek źródłem zła - kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW

   Człowiek źródłem zła - kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW

   „Zmierzch bogów w mitologii skandynawskiej oznaczał tyle, co chrześcijańska apokalipsa. Unicestwienie wszelkiego życia i zagłada ziemi miała być wynikiem ostatecznego starcia nadprzyrodzonych sił. Czymże innym, jak nie końcem starego świata, były narodziny nazizmu w Niemczech? Tak widział to Visconti w swoim filmie z roku 1968, a jak zobaczył to Grzegorz...
   Więcejo "Człowiek źródłem zła - kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu Kolejny sukces ZMIERZCHU BOGÓW

   Kolejny sukces ZMIERZCHU BOGÓW

   Sukcesem zakończyła się niedzielna prezentacja ZMIERZCHU BOGÓW na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Festiwalowa publiczność, która wypełniła po brzegi widownię Teatru Polskiego, przyjęła nasz spektakl niezwykle ciepło i entuzjastycznie. Zespół aktorski wychodził parokrotnie do ukłonów, a widzowie dzielili się po spektaklu swoimi pozytywnymi opiniami.
   Więcejo "Kolejny sukces ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   ZMIERZCH BOGÓW na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   Już w ten weekend ZMIERZCH BOGÓW zagości na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Prezentacja tego znakomitego, wielokrotnie nagradzanego spektaklu odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.00 na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Zapraszamy!
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Sukces ZMIERZCHU BOGÓW w Łodzi

   Sukces ZMIERZCHU BOGÓW w Łodzi

   W zeszłym tygodniu ZMIERZCH BOGÓW gościł na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Spektakl wystawiono dwukrotnie na scenie Klubu Wytwórnia, w rozległej przestrzeni dawnych hal Wytwórni Filmów Fabularnych. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte, a dla tych, którzy nie zdążyli kupić biletów na czas, dostawiono dodatkowe krzesła.
   Więcejo "Sukces ZMIERZCHU BOGÓW w Łodzi"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW

   Kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW

   „Grzegorz Wiśniewski stworzył przejmujące i piękne obrazy. Kompozycja przestrzeni stanowi jeden z największych atutów teatralnego ZMIERZCHU BOGÓW. Na uznanie zasługuje również scenografia stworzona przez Barbarę Halicką, muzyka Wojciecha Blecharza oraz światła Wojciecha Prusia. Te trzy oszczędnie wykorzystane komponenty tworzą złowieszczą, intrygującą atmosferę, konieczną do niemal rentgenowskiego ukazania stanów wewnętrznych bohaterów.
   Więcejo "Kolejna recenzja ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

   ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

   Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Wybrzeże - ZMIERZCH BOGÓW w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego - weźmie udział w 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj i jutro, 16 i 17 marca o godzinie 19.00 w Klubie Wytwórnia w Łodzi.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 5. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 5. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   W miniony piątek odbyło się 5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego ZMIERZCHOWI BOGÓW. Uczestniczył w nim reżyser Grzegorz Wiśniewski oraz zespół aktorski. Spotkanie przyciągnęło kilkadziesiąt osób. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym i publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.
   Więcejo "Relacja z 5. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW w 5. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   ZMIERZCH BOGÓW w 5. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na 5. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony ZMIERZCHOWI BOGÓW Viscontiego. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 21.30 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW w 5. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Kolejka po ZMIERZCH BOGÓW

   Kolejka po ZMIERZCH BOGÓW

   Sprzedaż biletów na tegoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczęła się wczoraj w samo południe. Miło nam poinformować, że według organizatorów festiwalu największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszy się ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
   Więcejo "Kolejka po ZMIERZCH BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu ZMIERZCH BOGÓW na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   ZMIERZCH BOGÓW na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że spektakl Teatru Wybrzeże - ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego - weźmie udział w 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się w niedzielę, 3 kwietnia o godzinie 19.00 na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.
   Więcejo "ZMIERZCH BOGÓW na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 4. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 4. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Wczoraj na Scenie Kameralnej odbyło się 4. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego spektaklowi CHARLIE BOKSEREM. Uczestniczył w nim reżyser Piotr Cieplak, aktorzy i autorzy scenariusza - Maciej Adamczyk i Leszek Bzdyl oraz zespół aktorski. Na widowni zgromadziło się kilkudziesięciu widzów. Spotkanie moderował kierownik literacki Teatru Wybrzeże, Cezary Niedziółka.
   Więcejo "Relacja z 4. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu Mirosław Baka w ZMIERZCHU BOGÓW

   Mirosław Baka w ZMIERZCHU BOGÓW

   Po dwumiesięcznej przerwie na Dużą Scenę wraca ZMIERZCH BOGÓW Viscontiego. Spektakl zostanie zaprezentowany 17, 18, 19 i 20 lutego w częściowo zmienionej obsadzie. Rolę Aschenbacha zagra rewelacyjny Mirosław Baka. Zapraszamy!
   Więcejo "Mirosław Baka w ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu Wierzę w siłę tekstu - wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim

   Wierzę w siłę tekstu - wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim

   Zapraszamy do lektury fragmentów wywiadu z tegorocznym laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego, reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim. Wywiad przeprowadziła Kalina Zalewska z miesięcznika Teatr.
   Więcejo "Wierzę w siłę tekstu - wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna nagroda za ZMIERZCH BOGÓW

   Kolejna nagroda za ZMIERZCH BOGÓW

   Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera ubiegłego sezonu za przedstawienie ZMIERZCH BOGÓW w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odebrał 27 września w Warszawie Grzegorz Wiśniewski.
   Więcejo "Kolejna nagroda za ZMIERZCH BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu Artyści Teatru Wybrzeże wśród najlepszych

   Artyści Teatru Wybrzeże wśród najlepszych

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2009/2010”, w której najważniejsi polscy krytycy teatralni podsumowują miniony sezon.
   Więcejo "Artyści Teatru Wybrzeże wśród najlepszych"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda im. Swinarskiego dla reżysera ZMIERZCHU BOGÓW

   Nagroda im. Swinarskiego dla reżysera ZMIERZCHU BOGÓW

   Z radością informujemy, że Grzegorz Wiśniewski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Konrada Swinarskiego. Artystę uhonorowano za reżyserię ZMIERZCHU BOGÓW Luchino Viscontiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
   Więcejo "Nagroda im. Swinarskiego dla reżysera ZMIERZCHU BOGÓW"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody Teatralne dla artystów Teatru Wybrzeże

   Nagrody Teatralne dla artystów Teatru Wybrzeże

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w poniedziałek, 29 marca, o godzinie 15.00 w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za rok 2009.
   Więcejo "Nagrody Teatralne dla artystów Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Triumf artystów Teatru Wybrzeże

   Triumf artystów Teatru Wybrzeże

   Aż troje naszych aktorów uhonorowano w prestiżowym konkursie teatralnym. Nagrody odebrali dziś w Warszawie: Dorota Kolak, Karolina Piechota i Michał Kowalski.
   Więcejo "Triumf artystów Teatru Wybrzeże"