ZACZAROWANA KRÓLEWNA

Artur Oppman

Historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem. Dopełnia się klątwa złej wiedźmy. Królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach (niektórzy twierdzą, że nie bez udziału podstępnych pułapek i wrednych zaklęć niejakiej Huli Babuli). Czy kiedyś w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? Zło dołoży wszelkich starań, by zniweczyć wysiłki pretendentów do ręki królewny. A ma po temu bogate środki: dzikie bestie, leśne smoki, księżycowe krasnoludki... Ale i Dobro nie będzie stało z założonymi rękami czekając na upragniony Happy End. Zaklęty Kot i królewski sługa, Palipieca, nie odstąpią ni na krok bohatera o imieniu Staszek w jego trudach. Odwaga, spryt i wrażliwe serce będą im orężem. Droga śmiałka do upragnionego celu, jak to w bajkach bywa, będzie kręta i wyboista. Wieść będzie przez mroczne gęstwiny puszczy Huli Babuli, szemrane zaułki krakowskiego rynku, aż po odległe kratery srebrnego globu...

Michał Derlatka o spektaklu: „Artur Oppman pisał ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĘ sto lat temu. Przy czym pisarskie zabiegi Oppmana nie różniły się specjalnie od tych, których co i raz używają współcześni twórcy. Wyobrażam sobie, że wzbogacając klasyczną baśń o Śpiącej Królewnie w krakowskie motywy lokalne, wplatając zapożyczenia z innych, znanych ówczesnemu widzowi historii: Kota w Butach, historii o Waligórze i Wyrwidębie czy Smoku Wawelskim – Oppman de facto eksplorował i tworzył kulturę popularną swoich czasów i uprawiał awangardową, intertekstualną dramaturgię skierowaną do młodego odbiorcy. ZACZAROWANA KRÓLEWNA była, można powiedzieć, SZREKIEM swoich czasów, a sam autor cieszył się popularnością i rozpoznawalnością. Czy stuletni tekst jest nadal w stanie porwać młodych widzów, czy może nadaje się już jedynie jako materiał na szkolną akademię z okazji dnia teatru? Wierzę, że także szkolne przedstawienie, za sprawą aktorskiego ducha i odrobiny magii teatru, może przejmować, poruszać, komentować rzeczywistość: mówić o nas.”

Zespół Aktorski spektaklu otrzymał Nagrodę 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „za uruchomienie mechanizmu zabawy”.

Spektakl zalecany dla widzów od szóstego roku życia.

W najbliższych spektaklach w rolach Królewny, Wiewiórki, Szaraka, Królewicy, Piernikarki i Chochlika wystąpi Katarzyna Borkowska (zastępstwo za Katarzynę Z. Michalską).

 • Premiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina 45 minut (jedna przerwa)
 • Sezon 2021/2022
 • Adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
 • Scenografia i kostiumy: Michał Dracz
 • Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
 • Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
 • Asystent reżysera: Maciej Konopiński
 • Inspicjent: Jerzy Kosiła
 • Sufler: Weronika Mathes
 • Projekt plakatu: Maciej Hübner

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu ZACZAROWANA KRÓLEWNA w podwójnej wersji językowej / ЗАЧАРОВАНА КОРОЛІВНА в двомовній версії

  ZACZAROWANA KRÓLEWNA w podwójnej wersji językowej / ЗАЧАРОВАНА КОРОЛІВНА в двомовній версії

  Serdecznie zapraszamy na ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĘ Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w niedzielę, 2 kwietnia o godzinie 13.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "ZACZAROWANA KRÓLEWNA w podwójnej wersji językowej / ЗАЧАРОВАНА КОРОЛІВНА в двомовній версії"
 • Zdjęcie artykułu Sukces zespołu Teatru Wybrzeże!

  Sukces zespołu Teatru Wybrzeże!

  Z ogromną radością informujemy, że jury 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało Nagrodę dla Zespołu Aktorskiego zespołowi Teatru Wybrzeże „za uruchomienie mechanizmu zabawy” w spektaklu ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki. Laureatom serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Sukces zespołu Teatru Wybrzeże!"
 • Zdjęcie artykułu ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Opolu

  ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Opolu

  ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki weźmie udział w 45. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, będących finałem V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą niedzielę, 12 września o godzinie 16.00 na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego.
  Więcejo "ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Opolu"
 • Zdjęcie artykułu Familijna promocja z okazji Dnia Dziecka!

  Familijna promocja z okazji Dnia Dziecka!

  Drodzy widzowie, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalną familijną promocję! Proponujemy Państwu bilety w cenie 20 zł każdy na czerwcowe prezentacje ZACZAROWANEJ KRÓLEWNY oraz PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA!
  Więcejo "Familijna promocja z okazji Dnia Dziecka!"
 • Zdjęcie artykułu ZACZAROWANA KRÓLEWNA w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej

  ZACZAROWANA KRÓLEWNA w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej

  Miło nam poinformować, że ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki znalazła się w finale V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA!
  Więcejo "ZACZAROWANA KRÓLEWNA w finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej"
 • Zdjęcie artykułu Wielki triumf Teatru Wybrzeże!

  Wielki triumf Teatru Wybrzeże!

  Z ogromną radością informujemy, że Teatr Wybrzeże uzyskał najwyższe noty w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019". Większość krytyków teatralnych uznała nasz Teatr za najlepszy w Polsce! Dziennikarze wyróżnili TROJANKI, FEDRĘ, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA, ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĘ, Dorotę Kolak, Katarzynę Figurę, Magdalenę Gorzelańczyk, Annę Kociarz, Jana Klatę, Grzegorza...
  Więcejo " Wielki triumf Teatru Wybrzeże!"
 • Zdjęcie artykułu Dzień Dziecka z ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĄ!

  Dzień Dziecka z ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĄ!

  Z okazji Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy naszych najdroższych i najmłodszych widzów na znakomitą ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĘ! Przedstawienie zostanie zaprezentowane w czwartek, 30 maja o godzinie 11.00, w sobotę, 1 czerwca o godzinie 16.00 oraz w niedzielę, 2 czerwca o godzinie 10.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "Dzień Dziecka z ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĄ!"
 • Zdjęcie artykułu Zakończyły się Ferie w Teatrze

  Zakończyły się Ferie w Teatrze

  W miniony piątek zakończyły się Ferie w Teatrze w Wybrzeże. Miło nam poinformować, że uczestniczyło w nich ponad 900 osób!
  Więcejo "Zakończyły się Ferie w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ZACZAROWANEJ KRÓLEWNY

  Po premierze ZACZAROWANEJ KRÓLEWNY

  W minioną sobotę w Starej Aptece odbyła się premiera baśni ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki. Z dumą informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
  Więcejo "Po premierze ZACZAROWANEJ KRÓLEWNY"
 • Zdjęcie artykułu ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Teatrze Wybrzeże

  ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Starej Aptece odbędzie się premiera baśni ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki! Będzie to kolejny po ARABELI, PODRÓŻACH GULIWERA i PRZYGODACH KOZIOŁKA MATOŁKA spektakl przeznaczony zarówno dla młodych jak i dorosłych widzów.
  Więcejo "ZACZAROWANA KRÓLEWNA w Teatrze Wybrzeże"