ROMEO I JULIA IS NOT DEAD

na motywach dramatu Williama Shakespeare’a
Najbliższy spektakl:

Kiedy jedyną alternatywą na uratowanie miłości jest zażycie trucizny, której działanie ma ustąpić po trzech dniach i dać kochankom zmartwychwstanie w wolnym od granic nowym, wspaniałym świecie, to czy brzmi to jak dobry plan? A może trafniejsze jest inne pytanie: może coś poszło nie tak? Wieczni kochankowie jeszcze raz wracają na scenę życia, by rzucić wyzwanie światu i między popkulturowymi kliszami próbują odnaleźć miejsce dla siebie oszukując przeznaczenie. Tylko czy wielki teatr świata pozwoli im na to? Czy może przerobi ich znowu w ikoniczny plakat Kochanków z Werony? Jedno pozostaje niezmienne – prośba Romea i Julii, żebyście raz jeszcze trzymali za nich kciuki, może z tą tylko różnicą, żebyście tym razem trzymali je nieco mocniej.

Michał Siegoczyński o spektaklu: „Romeo i Julia stali się hasztagiem, rodzajem myśli czy idei, której najważniejszym spoiwem jest ich ofiara. Ofiara, która musi się dokonać. No ale właśnie: czy musi, a jeśli tak, to dlaczego i dla kogo? Dramat Williama Shakespeare’a jest dla mnie punktem wyjścia, ale i labiryntem, w który wchodzą główni bohaterowie, tak jakby ktoś pokazał im scenariusz ich życia, odsłonił przyszłość, punkt, do którego zmierzają, zachęcając jednocześnie do refleksji i krytycznego spojrzenia na własne losy, może nawet próby ich przewartościowania. Tylko czy jedynym lekiem i odpowiedzią na kruchość i ulotność miłości jest niczym w mitycznym klubie dwadzieścia siedem, złożenie życia w ofierze już na samym jego starcie? Czy gwarancją nieśmiertelności dla Romeo i Julii może być tylko ta celebrowana od setek lat krwawa krucjata, gdzie afrodyzjakiem serca jest zakazany owoc miłości, a ceną za jego spożycie śmierć? A może rezultat tych igrzysk stał się dla nas zbyt oczywisty, jak poranna kawa czy poobiednia drzemka? Czy w zamian za narcystyczną fotografię tak sporządzonej wieczności, kochankowie nie mogliby doświadczyć obarczonego niepewnością, przeciętnością i prozą życia, ale jednak spełnienia? A może już sama taka myśl staje się dla ich wyznawców obrazoburczym skandalem? Mimo tego chciałbym wyposażyć Romea i Julię w heroizm dążenia do własnej podmiotowości, który może sprawi, że dłoń Williama Shakespeare’a prowadząca pióro zawaha się w którymś z aktów nadając historii nowy, nieoczywisty bieg. Ale czy tak się stanie będzie można się przekonać w Teatrze Wybrzeże już w drugiej połowie lipca.”

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

W spektaklu wykorzystano kostiumy autorstwa Zofii de Ines.

Spektakl realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Prapremiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny (jedna przerwa)
 • Sezon 2023/2024
 • Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
 • Konsultacje dramaturgiczne: Patryk Warchoł
 • Scenografia: Justyna Elminowska
 • Kostiumy: Sylwester Krupiński
 • Muzyka: Kamil Pater
 • Ruch sceniczny: Maćko Prusak
 • Video: Natalia Mentkowska
 • Światło: Damian Pawella
 • Operatorzy kamery: Oliwia Niewidziała, Jakub Wadecki
 • Projekt plakatu: Emilia Kamińska
 • Zdjęcia: Rafał Skwarek
 • Asystent reżysera: Robert Ciszewski
 • Inspicjent – sufler: Agnieszka Szczepaniak

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD po angielsku / ROMEO AND JULIET IS NOT DEAD in English

  ROMEO I JULIA IS NOT DEAD po angielsku / ROMEO AND JULIET IS NOT DEAD in English

  W niedzielę, 29 października o godzinie 19.00 spektakl ROMEO I JULIA IS NOT DEAD w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zostanie zaprezentowany z napisami w języku angielskim.
  Więcejo "ROMEO I JULIA IS NOT DEAD po angielsku / ROMEO AND JULIET IS NOT DEAD in English"
 • Zdjęcie artykułu Bezwstydny glamour skrywa czystą grozę

  Bezwstydny glamour skrywa czystą grozę

  Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji spektaklu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD - naszej ostatniej prapremiery w sezonie teatralnym 2022/2023.
  Więcejo "Bezwstydny glamour skrywa czystą grozę"
 • Zdjęcie artykułu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Scenie Kameralnej i na Scenie Letniej

  ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Scenie Kameralnej i na Scenie Letniej

  Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbędzie się druga prapremiera spektaklu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Scenie Kameralnej i na Scenie Letniej"
 • Zdjęcie artykułu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Festiwalu Szekspirowskim

  ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Festiwalu Szekspirowskim

  Spektakl ROMEO I JULIA IS NOT DEAD w reżyserii Michała Siegoczyńskiego bierze udział w 27. edycji Festiwalu Szekspirowskiego. Przedstawienie zostanie zaprezentowane we wtorek i w środę o godzinie 20.30 na Scenie Kameralnej z napisami w języku angielskim. Po pierwszej festiwalowej prezentacji odbędzie się spotkanie twórców z widzami.
  Więcejo "ROMEO I JULIA IS NOT DEAD na Festiwalu Szekspirowskim"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat towarzyszący spektaklowi ROMEO I JULIA IS NOT DEAD

  Warsztat towarzyszący spektaklowi ROMEO I JULIA IS NOT DEAD

  Festiwalowym pokazom spektaklu ROMEO I JULIA IS NOT DEAD towarzyszy warsztat teatralny, który odbędzie się w środę, 2 sierpnia w godzinach 10:00-13:00. Warsztat odbędzie się w sali Polskie Niebo, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk.
  Więcejo "Warsztat towarzyszący spektaklowi ROMEO I JULIA IS NOT DEAD"