MARIA STUART

Friedrich Schiller

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my. MARIA STUART - w Teatrze Wybrzeże!

Adam Nalepa - reżyser, tłumacz, dramaturg. Wychowany w Niemczech, gdzie debiutował jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda w Düsseldorfer Schauspielhaus. W 2007 powrócił do Polski, by rozpocząć bardzo owocną współpracę z Teatrem Wybrzeże. Z okazji obchodów 80. urodzin Güntera Grassa wyreżyserował tu BLASZANY BĘBENEK, który został zaproszony na Warszawskie Spotkania Teatralne, w 2009 roku głośną polską prapremierą KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, w 2011 roku NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego, a przed rokiem CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera, które również otrzymały zaproszenie na Warszawskie Spotkania Teatralne. Poza tym wystawił w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, w krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka, w Kaliszu „Kupca Weneckiego" według Williama Shakespeare'a, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, m. in. prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA, NORD-OST Torstena Buchseteinera oraz CAŁO-CZERWONE Małgorzaty Szczerbowskiej. Jest wielokrotnym laureatem nagród teatralnych, m.in. Marszałka Województwa Pomorskiego (2008, 2012, 2014), Miasta Gdańsk (2008, 2012, 2014), Miasta Sopotu (Sopocka Muza 2014), Splendor Gedanensis (2014) oraz Sztormu Roku Gazety Wyborczej (2014).

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga, NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego oraz CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Jest autorem takich dramatów jak MORZE OTWARTE (wystawione w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reż. Marka Pasiecznego) czy W POPIELNICZCE DIAMENT (prapremiera w Teatrze Śląskim w Katowicach, reż. Waldemar Patlewicz). Reżyser spektakli STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich oraz WIELKA IMPROWIZACJA Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w Teatrze Wybrzeże.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)
  • Przekład: Jacek St. Buras
  • Reżyseria: Adam Nalepa
  • Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
  • Muzyka: Stefan Wesołowski
  • Asystent reżysera: Justyna Bartoszewicz
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła
  • Sufler: Katarzyna Wołodźko, Agnieszka Szczepaniak, Weronika Mathes

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu MARIA STUART – jubileusz!

   MARIA STUART – jubileusz!

   Serdecznie zapraszamy na 50. MARIĘ STUART! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.
   Więcejo "MARIA STUART – jubileusz!"
  • Zdjęcie artykułu Ferie w Teatrze

   Ferie w Teatrze

   W okresie ferii przygotowaliśmy dla naszych młodszych i starszych widzów szereg atrakcji - warsztaty teatralne, zwiedzanie teatru, warsztat dramaturgiczny oraz kolejną odsłonę projektu "Rodzic w Teatrze".
   Więcejo "Ferie w Teatrze"
  • Zdjęcie artykułu Dorota Kolak laureatką RÓŻY GALI!

   Dorota Kolak laureatką RÓŻY GALI!

   Z radością informujemy, że Dorota Kolak została laureatką RÓŻY GALI w kategorii teatr za rolę tytułową w MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy. Laureatce serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Dorota Kolak laureatką RÓŻY GALI!"
  • Zdjęcie artykułu MARIA STUART w 29. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   MARIA STUART w 29. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 29. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony znakomitej i szeroko komentowanej MARII STUART Friedricha Schillera. Weźmie w nim udział reżyser Adam Nalepa i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 22.00 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
   Więcejo "MARIA STUART w 29. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2014 roku sporządzonym przez Gazetę Świętojańską.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże liderem w rankingu Dziennika Bałtyckiego!

   Teatr Wybrzeże liderem w rankingu Dziennika Bałtyckiego!

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże zdominował ranking 10. najważniejszych wydarzeń kulturalnych mijającego roku przygotowany przez redakcję Dziennika Bałtyckiego!
   Więcejo "Teatr Wybrzeże liderem w rankingu Dziennika Bałtyckiego!"
  • Zdjęcie artykułu BRONIEWSKI, MARIA STUART i Wybrzeże Sztuki wśród najważniejszych wydarzeń 2014 roku

   BRONIEWSKI, MARIA STUART i Wybrzeże Sztuki wśród najważniejszych wydarzeń 2014 roku

   Miło nam poinformować, że BRONIEWSKI, MARIA STUART oraz VII edycja Wybrzeża Sztuki znalazły się w teatralnym podsumowaniu najważniejszych wydarzeń mijającego roku stworzonym przez Łukasza Rudzińskiego z portalu Trójmiasto.pl
   Więcejo "BRONIEWSKI, MARIA STUART i Wybrzeże Sztuki wśród najważniejszych wydarzeń 2014 roku"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze MARII STUART

   Po premierze MARII STUART

   W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się premiera MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy. Przedstawienie zainaugurowało sezon artystyczny 2014/2015 w Teatrze Wybrzeże. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
   Więcejo "Po premierze MARII STUART"
  • Zdjęcie artykułu Premiera MARII STUART

   Premiera MARII STUART

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy. Premiera spektaklu zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015 w Teatrze Wybrzeże. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Brytyjskiego organizowanego przez Teatr Szekspirowski.
   Więcejo "Premiera MARII STUART"
  • Zdjęcie artykułu Wystawa plakatów Wiktora Sadowskiego

   Wystawa plakatów Wiktora Sadowskiego

   Dzisiejszej premierze MARII STUART będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WIKTOR SADOWSKI.
   Więcejo "Wystawa plakatów Wiktora Sadowskiego"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą MARII STUART - wywiad z Adamem Nalepą

   Przed premierą MARII STUART - wywiad z Adamem Nalepą

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Adamem Nalepą, reżyserem MARII STUART, której premiera odbędzie się w najbliższy piątek na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą MARII STUART - wywiad z Adamem Nalepą"
  • Zdjęcie artykułu MARIA STUART w Teatrze Wybrzeże

   MARIA STUART w Teatrze Wybrzeże

   Trwają próby do MARII STUART Friedricha Schillera. Spektakl reżyseruje Adam Nalepa, za dramaturgię odpowiedzialny jest Jakub Roszkowski. Planowana premiera: 26 września na Dużej Scenie. Premiera spektaklu zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015 w Teatrze Wybrzeże. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach Tygodnia Brytyjskiego organizowanego przez Teatr Szekspirowski.
   Więcejo "MARIA STUART w Teatrze Wybrzeże"