KORDIAN

Juliusz Słowacki
Najbliższy spektakl:

Po ponad 37 latach od ostatniej premiery na deski Teatru Wybrzeże w Gdańsku wraca jeden z najsłynniejszych polskich dramatów, by odwołując się do romantycznych mitów zadać istotne dla nas pytania o to, co dziś ożywia polską młodzież: jakie idee, jakie marzenia, jakie wartości? I czy my, różne pokolenia Polaków, oddychamy jeszcze tą samą tradycją? Czy tylko używamy jej instrumentalnie jako swoistego narodowego alibi w walce o rząd współczesnych dusz?

Pokolenie współczesnych Kordianów może swobodnie podróżować po Europie, od Londynu, przez Włochy, po Mount Blanc, co niewątpliwie różni ich od pokolenia ojców i dziadów walczących o prawo do wolności. Współczesny Kordian w walce o lepsze jutro nie musi już zabijać cara, ale może chce walczyć o lepszą Polskę? Tylko jak dziś rozumieć tę walkę? Czy idea mesjanizmu może być jeszcze bliska młodemu pokoleniu? Czy bliższy mu jest duch pokordianowej, narcystycznej autokreacji? I wreszcie co takiego Kordian zostawił nam w swoim duchowym testamencie? Winkelriedyzm? Czy może raczej krwawe ucieleśnienia szlachetnych idei ocierające się o terror?

W spektaklu wykorzystano fragmenty innych utworów Juliusza Słowackiego: HORSZTYŃSKIEGO, KSIĘDZA MARKA, LAMBRA, PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA POEMA O PIEKLE, fragment wiersza WIELCYŚMY BYLI I ŚMIESZNIŚMY BYLI… oraz fragment dramatu Stefana Chwina WIECZÓR Z PANNĄ TERROR.

#kordian

 

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

 

 

ljnomkalhiolenjk3

 

 

 

 

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 45 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022

Najbliższe spektakle

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Po premierze KORDIANA

  Po premierze KORDIANA

  W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się premiera KORDIANA Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem krytyki teatralnej. 
  Więcejo "Po premierze KORDIANA"
 • Zdjęcie artykułu KORDIAN w Teatrze Wybrzeże

  KORDIAN w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera KORDIANA Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.
  Więcejo "KORDIAN w Teatrze Wybrzeże"