KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA

Stanisław Moniuszko

 

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

Operetka to „boski idiotyzm”, wielkie słowa, emocje rozdęte do niewyobrażalnych rozmiarów, przesadne gesty, minoderia, błaha treść, muzyka wpadająca w ucho, pióra, fraki i wszelki nadmiar, można jej zarzucić wszystko, poza jednym: od stuleci niezmiennie cieszy się powodzeniem i znajduje się w repertuarze każdego liczącego się teatru operowego. KARMANIOLA operetta wielce narodowa Moniuszki, różni się od typowych operetkowych hitów. Akcja dzieje się w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, w Paryżu, amanci nie tracą głów dla pięknych dam, ale tracą je na gilotynie. Polak spotyka Polaka, wrzawa, nienawiść, polityka, śmierć, tęskna dumka śpiewana na swojską nutę, to właśnie prawdziwie polska operetka, polskie piekło, Polska dzisiaj.

Tę operetkę komiczną z elementami historii, polityki i licznymi odniesieniami do chwili obecnej realizujemy w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny i 20 minut (jedna przerwa)
 • Sezon 2021/2022
 • Libretto: Joanna Kulmowa
 • Reżyseria: Paweł Aigner
 • Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Tomasz Lewandowski
 • Scenografia: Magdalena Gajewska
 • Kostiumy: Zofia de Ines
 • Konsultacje wokalne: Cezary Szyfman
 • Projekt plakatu: Ryszard Kaja
 • Korepetytor: Tomasz Jocz
 • Asystent reżysera: Cezary Rybiński
 • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak
Orkiestra Operetty Narodowej: Ewelina Radwańska (I skrzypce), Aleksandra Ostrowska (altówka), Agnieszka Zaborowska (II skrzypce), Beniamin Baczewski (instrumenty dęte), Tomasz Jocz (fortepian), Karol Sokołowski (wiolonczela).

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Warsztat do KARMANIOLI

  Warsztat do KARMANIOLI

  Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 na Scenie Malarnia.
  Więcejo "Warsztat do KARMANIOLI"
 • Zdjęcie artykułu KARMANIOLA w programie KULTURA DOSTĘPNA

  KARMANIOLA w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy na kolejny pokaz spektaklu w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2022. W sobotę, 2 lipca o godzinie 16:00 na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zagramy KARMANIOLĘ czyli OD SASA DO LASA z tłumaczeniem na język migowy i z audiodeskrypcją.
  Więcejo "KARMANIOLA w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu KARMANIOLA w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  KARMANIOLA w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  Serdecznie zapraszamy na znakomitą, nagradzaną i szeroko komentowaną KARMANIOLĘ czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera. Przedstawienie Teatru Wybrzeże zostanie zaprezentowane na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w najbliższą środę, czwartek i piątek o godzinie 19.00.
  Więcejo "KARMANIOLA w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim"
 • Zdjęcie artykułu Nagroda dla Marzeny Nieczuja Urbańskiej!

  Nagroda dla Marzeny Nieczuja Urbańskiej!

  Z przyjemnością informujemy, że nasza znakomita aktorka Marzena Nieczuja Urbańska została laureatką plebiscytu Dziennika Bałtyckiego OSOBOWOŚĆ ROKU w kategorii kultura za kreację Niani w spektaklu KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA. Laureatce serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Nagroda dla Marzeny Nieczuja Urbańskiej!"
 • Zdjęcie artykułu Aigner, Bykowska i Figura nagrodzeni!

  Aigner, Bykowska i Figura nagrodzeni!

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok!
  Więcejo "Aigner, Bykowska i Figura nagrodzeni!"
 • Zdjęcie artykułu Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

  Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

  Z radością informujemy, że nasza znakomita aktorka Agata Bykowska została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis za rolę Maryni w spektaklu KARMANIOLA, CZYLI OD SASA DO LASA. Kapituła nagrody nominowała ponadto do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska firmę Ziaja za wsparcie finansowe Teatru Wybrzeże. Laureatów nagrody poznamy w najbliższy piątek, 6 marca podczas uroczystej...
  Więcejo "Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis"
 • Zdjęcie artykułu Relacja z 53. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  Relacja z 53. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  W minioną środę odbyło się 53. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego dotyczące spektaklu KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA. W rozmowie z publicznością wziął udział zespół aktorski, reżyser Paweł Aigner oraz Cezary Szyfman, który odpowiadał za konsultacje wokalne. Dyskusję moderowała Weronika Łucyk.
  Więcejo "Relacja z 53. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
 • Zdjęcie artykułu KARMANIOLA w 53. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  KARMANIOLA w 53. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 53. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony KARMANIOLI czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki. Weźmie w nim udział reżyser Paweł Aigner i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.30 na Dużej Scenie. Wstęp wolny. 
  Więcejo "KARMANIOLA w 53. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze

  Sylwester w Teatrze

  Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy trzy znakomite tytuły - KARMANIOLĘ czyli OD SASA DO LASA na Dużej Scenie, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP na scenie Stara Apteka oraz spektakl NIEZWYCIĘŻONY na Scenie Kameralnej w Sopocie! Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny konkurs i lampkę wina.
  Więcejo "Sylwester w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu teatralnym portalu Onet.pl i Trójmiasto.pl

  Teatr Wybrzeże w podsumowaniu teatralnym portalu Onet.pl i Trójmiasto.pl

  Trwa sezon podsumowań teatralnych mijającego roku. Portal Onet.pl umieścił FEDRĘ na liście 10 najlepszych spektakli 2019 roku, natomiast portal Trójmiasto.pl wyróżnił ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA i KARMANIOLĘ CZYLI OD SASA DO LASA.
  Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu teatralnym portalu Onet.pl i Trójmiasto.pl"
 • Zdjęcie artykułu Gramy w Święta!

  Gramy w Święta!

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na świąteczne prezentacje KARMANIOLI czyli OD SASA DO LASA oraz NIEZWYCIĘŻONEGO!
  Więcejo "Gramy w Święta!"
 • Zdjęcie artykułu Warsztaty ruchowe - KARMANIOLA: Zatańcz wolność.

  Warsztaty ruchowe - KARMANIOLA: Zatańcz wolność.

  Zapraszamy na bezpłatny warsztat ruchowy do spektaklu KARMANIOLA, czyli OD SASA DO LASA, który odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godzinie 19:00 w Czarnej Sali.
  Więcejo "Warsztaty ruchowe - KARMANIOLA: Zatańcz wolność."
 • Zdjęcie artykułu Sukces KARMANIOLI!

  Sukces KARMANIOLI!

  W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się pierwsza premiera sezonu 2019/2020 - KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera. Przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
  Więcejo "Sukces KARMANIOLI!"
 • Zdjęcie artykułu KARMANIOLA w Teatrze Wybrzeże

  KARMANIOLA w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera KARMANIOLI czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera.
  Więcejo "KARMANIOLA w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu MONIUSZKO TEATRALNY

  MONIUSZKO TEATRALNY

  Drodzy widzowie, premierze KARMANIOLI czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera będzie towarzyszyła wystawa MONIUSZKO TEATRALNY, na której zaprezentujemy fotogramy z najbardziej znanych, najbardziej typowych polskich inscenizacji oper Stanisława Moniuszki oraz plakaty do tych głośnych i tych mniej inscenizacji tychże oper zaprojektowane przez czołowych polskich grafików m.in.
  Więcejo "MONIUSZKO TEATRALNY"