CZAROWNICE Z SALEM

Arthur Miller

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Arthur Miller (ur. 1915 zm. 2005) - dramaturg i prozaik amerykański. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych twórców amerykańskich XX wieku. Zdobywca nagrody Pulitzera. Urodzony na Manhattanie w polsko-żydowskiej rodzinie imigrantów. Ukończył Abraham Lincoln High School w Nowym Yorku i anglistykę na University of Michigan. Światowy rozgłos i pozycję jednej z czołowych postaci we współczesnej literaturze zawdzięcza dwóm, klasycznym już sztukom: ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA i CZAROWNICOM Z SALEM. Nie mniejszą popularnością cieszyły się (również w Polsce) jego sztuki WSZYSCY MOI SYNOWIE, PO UPADKU, WIDOK Z MOSTU i CENA. W Teatrze Wybrzeże w 1995 roku odbyła się premiera jego dwóch jednoaktówek: COŚ W RODZAJU MIŁOŚCI i ELEGIA DLA JEDNEJ PANI. W swoich sztukach Miller opisywał niestabilną sytuację społeczną przeciętnego człowieka, zwracał uwagę na wszechobecną korupcję i wyzysk. Opisywał kompromitację "amerykańskiego snu". W latach 1955-1961 był mężem Marilyn Monroe.

Adam Nalepa - reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją NIE-BOSKIEJ KOMEDII Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), a kilka miesięcy temu wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka.

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga oraz NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Reżyser spektaklu STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich w Teatrze Wybrzeże.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)
  • Przekład: Anna Bańkowska
  • Adaptacja: Adam Nalepa
  • Adaptacja: Jakub Roszkowski
  • Reżyseria: Adam Nalepa
  • Dramaturgia: Jakub Roszkowski
  • Scenografia: Maciej Chojnacki
  • Muzyka: Marcin Mirowski
  • Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
  • Konsultacja choreograficzna: Wioleta Fiuk
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła
  • Sufler: Katarzyna Wołodźko
  • Asysten reżysera: Sylwia Góra

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu KULTURA DOSTĘPNA w Teatrze Wybrzeże

   KULTURA DOSTĘPNA w Teatrze Wybrzeże

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie KULTURA DOSTĘPNA. W ramach programu planujemy realizację projektu SMAKI TEATRU - cyklu pokazów 5 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy dla osób niesłyszących i niedosłyszących oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących i niedowidzących. Prezentacjom spektakli będą towarzyszyły integracyjne warsztaty teatralne.
   Więcejo "KULTURA DOSTĘPNA w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do CZAROWNIC Z SALEM

   Warsztat do CZAROWNIC Z SALEM

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do CZAROWNIC Z SALEM, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Czarnej Sali.
   Więcejo "Warsztat do CZAROWNIC Z SALEM"
  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowe CZAROWNICE Z SALEM

   Jubileuszowe CZAROWNICE Z SALEM

   Serdecznie zapraszamy na 50. CZAROWNICE Z SALEM! Prezentacja jednego z największych wybrzeżowych hitów odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.
   Więcejo "Jubileuszowe CZAROWNICE Z SALEM"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM w angielskiej wersji językowej

   CZAROWNICE Z SALEM w angielskiej wersji językowej

   Serdecznie zapraszamy na znakomite i wielokrotnie nagradzane CZAROWNICE Z SALEM w dodatkowej, angielskiej wersji językowej (tekst sztuki będzie wyświetlany nad sceną). Teatr Wybrzeże przygotował tłumaczenie sztuki z myślą o turystach oraz obcokrajowcach mieszkających w Trójmieście. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższy czwartek, piątek i niedzielę na Dużej Scenie.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM w angielskiej wersji językowej"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM – najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych

   CZAROWNICE Z SALEM – najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych

   „126 proc. normy. Taką właśnie widownię, czyli 576 osób, wśród których miałam szczęście się znaleźć, zgromadził najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych - CZAROWNICE Z SALEM.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM – najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Kolejny sukces CZAROWNIC Z SALEM

   Kolejny sukces CZAROWNIC Z SALEM

   Sukcesem zakończyła się wczorajsza prezentacja CZAROWNIC Z SALEM na deskach Teatru Dramatycznego w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wypełniona po brzegi widownia przyjęła spektakl Teatru Wybrzeże niezwykle entuzjastycznie nagradzając aktorów wielominutowymi brawami i gorąco komplementując twórców i zespół na spotkaniu po spektaklu.
   Więcejo "Kolejny sukces CZAROWNIC Z SALEM"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   CZAROWNICE Z SALEM na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

   Z radością informujemy, że znakomite i szeroko komentowane CZAROWNICE Z SALEM wezmą udział w 34. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Teatrze Dramatycznym na Scenie im. Gustawa Holoubka.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Zakończył się przegląd 5xBaka

   Zakończył się przegląd 5xBaka

   Wczoraj zakończył się przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Miło nam poinformować, że wszystkie spektakle prezentowane w ramach przeglądu cieszyły się ogromną frekwencją.
   Więcejo "Zakończył się przegląd 5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu 5xBaka

   5xBaka

   Trwa przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja G®UPY LAOKOONA, SEKSU DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNIC Z SALEM, otwarcie wystawy MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA...
   Więcejo "5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże nagrodzony

   Teatr Wybrzeże nagrodzony

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru dzisiaj o godzinie 16.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże nagrodzony"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda dla Mirosława Baki

   Nagroda dla Mirosława Baki

   Miło nam poinformować, że Mirosław Baka otrzymał Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej. Wręczenie nagrody odbyło się w minioną sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże po spektaklu CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagroda dla Mirosława Baki"
  • Zdjęcie artykułu Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

   Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

   Miło nam poinformować, że Adam Nalepa i Katarzyna Dałek zostali nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w czwartek, 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
   Więcejo "Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej"
  • Zdjęcie artykułu Splendor Gedanensis dla Adama Nalepy!

   Splendor Gedanensis dla Adama Nalepy!

   Z radością informujemy, że Adam Nalepa został laureatem nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Splendor Gedanensis dla Adama Nalepy!"
  • Zdjęcie artykułu Nominacje do nagrody Splendorów

   Nominacje do nagrody Splendorów

   Miło nam poinformować, że Katarzyna Dałek, Grzegorz Wiśniewski i Adam Nalepa zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Nominacje do nagrody Splendorów"
  • Zdjęcie artykułu SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!

   SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!

   Z radością informujemy, że Adam Nalepa został laureatem nagrody SZTORM ROKU w kategorii teatr za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2013 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej"
  • Zdjęcie artykułu Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!

   Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!

   Miło nam poinformować, że Adam Nalepa za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM oraz Roberto Olivan za reżyserię współprodukowanego przez Teatr Wybrzeże ENCLAVE 4/7 zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU!
   Więcejo "Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM w podsumowaniu Tygodnika Kulturalnego

   CZAROWNICE Z SALEM w podsumowaniu Tygodnika Kulturalnego

   Miło nam poinformować, że CZAROWNICE Z SALEM zostały uznane za jeden z najlepszych spektakli 2013 roku w podsumowaniu kulturalnym Tygodnika Kulturalnego na antenie TVP Kultura.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM w podsumowaniu Tygodnika Kulturalnego"
  • Zdjęcie artykułu Dzieło wieloznaczne i wielowymiarowe - o CZAROWNICACH Z SALEM na portalu Teatr dla Was

   Dzieło wieloznaczne i wielowymiarowe - o CZAROWNICACH Z SALEM na portalu Teatr dla Was

   „Spektakl w reżyserii Adama Nalepy jest dziełem wieloznacznym i wielowymiarowym; twórcy zadają nam wiele pytań. Gdzie jest dobro? Czy zło jest integralną częścią człowieka? Do czego potrafi doprowadzić niepohamowany egoizm?
   Więcejo "Dzieło wieloznaczne i wielowymiarowe - o CZAROWNICACH Z SALEM na portalu Teatr dla Was"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM w 21. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   CZAROWNICE Z SALEM w 21. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 21.45 na Dużej Scenie odbędzie się 21. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony CZAROWNICOM Z SALEM. Weźmie w nim udział reżyser Adam Nalepa oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM w 21. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Ciemna energia i filozoficzna przypowieść - o CZAROWNICACH Z SALEM w miesięczniku Teatr

   Ciemna energia i filozoficzna przypowieść - o CZAROWNICACH Z SALEM w miesięczniku Teatr

   „Znakomite CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy w gdańskim Wybrzeżu łączą ciemną energię SWEET DREAMS Marilyn Mansona z refleksją filozoficznej przypowieści.
   Więcejo "Ciemna energia i filozoficzna przypowieść - o CZAROWNICACH Z SALEM w miesięczniku Teatr"
  • Zdjęcie artykułu Jubileusz Krystyny Łubieńskiej

   Jubileusz Krystyny Łubieńskiej

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się uroczyste przedstawienie CZAROWNIC Z SALEM, podczas którego świętować będziemy jubileusz 55-lecia obecności na naszych scenach Pani Krystyny Łubieńskiej.
   Więcejo "Jubileusz Krystyny Łubieńskiej"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w ankiecie miesięcznika Teatr

   Teatr Wybrzeże w ankiecie miesięcznika Teatr

   Z przyjemnością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013". Krytycy teatralni wyróżnili CZAROWNICE Z SALEM, ŻYCIE JEST SNEM, Katarzynę Dałek, Michała Kowalskiego i Marcina Mirowskiego.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże w ankiecie miesięcznika Teatr"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

   CZAROWNICE Z SALEM - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

   „Salem to mieścina na końcu świata: mała, samowystarczalna, oddalona od wszelkich możliwych pokus. To też wspólnota religijna kościoła purytańskiego, której starał się przewodzić pastor Parris. Na przełomie 1691 i 1692 roku Betty Parris, córka pastora, i jej kuzynka Abigail Williams zachorowały. Wstrząsały nimi konwulsje, mdlały i zapadały w dziwną śpiączkę.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM - recenzja z Nowej Siły Krytycznej"
  • Zdjęcie artykułu VI edycja Wybrzeża Sztuki

   VI edycja Wybrzeża Sztuki

   Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VI edycja przeglądu podczas której prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu oraz naszą najnowszą premierę.
   Więcejo "VI edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Sukces CZAROWNIC Z SALEM!

   Sukces CZAROWNIC Z SALEM!

   Wczoraj na Dużej Scenie odbyła się premiera CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Z radością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
   Więcejo "Sukces CZAROWNIC Z SALEM!"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM - premiera!

   CZAROWNICE Z SALEM - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach VI edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Zapraszamy!
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu CZAROWNICE Z SALEM - pokazy przedpremierowe

   CZAROWNICE Z SALEM - pokazy przedpremierowe

   Serdecznie zapraszamy na pokazy przedpremierowe CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy, które odbędą się w najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "CZAROWNICE Z SALEM - pokazy przedpremierowe"