CIĄG

Michał Buszewicz

Picie jest naszym sportem narodowym! Przecież piwo to nie alkohol! Nieważne ile wypijesz, jak się wyśpisz, to bez obaw możesz wsiąść za kierownicę! Pięćdziesiątka, eee... lepiej setka dla kurażu, zawsze pomoże. Lampka wina dziennie korzystnie działa na serce. Piwo jest dobre na nerki. Kieliszek wódki z pieprzem wspomaga żołądek. Lepiej się upić raz w tygodniu, ale do nieprzytomności, niż pić mniej, ale codziennie. Że film mi się urwał? No to co, ale fajnie było! Ze mną się nie napijesz? Alkoholik to nie ja! To ten spod budki z piwem, obszczymur, on nie panuje nad swoim życiem. Rodzina powinna mnie kryć, bo nie ma się czym chwalić. Stereotypowy obraz osoby uzależnionej od alkoholu pełen jest sprzeczności. Stereotypy mnożą się i jednocześnie wykluczają. Są produkowane i powielane po równo przez tych nią dotkniętych i żyjących obok nich. Nasza wiedza, jeśli brałaby się z doświadczenia, nie mogłaby zostać ujawniona, bo przecież alkoholizm to choroba wstydliwa. A że śmiertelna...

Spektakl CIĄG jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym obrazem choroby alkoholowej i jej szerszych niż się wydaje konsekwencji. I próbą porozmawiania o tym, o czym nie wypada.

Ewelina Marciniak o spektaklu: „Alkohol jako łatwe a zarazem niebezpieczne narzędzie do radzenia sobie z problemami jest wymarzonym pryzmatem, przez który można przyglądać się dramatom, niekonsekwencjom, błędom i śmieszności człowieka pozostającego w silnych relacjach z innymi. Ten rodzaj zarażania się od siebie problemami - rzadko pije się samemu - uruchamia lawiny, których potem można nie umieć już zatrzymać. Interesuje mnie rodzaj lawirowania między rzeczywistością trzeźwości i nietrzeźwości, badania, który stan jest bardziej komfortowy i dlaczego. Ucieczka w alkohol jest konsekwencją pewnego stanu emocjonalnego, dlatego nie chcę pokazywać jedynie konsekwencji picia, bo prowadzi to do zbytnich uproszczeń."

Michał Buszewicz o sztuce: „Tytułowego CIĄGU szukam w znaczeniu bliskim tematowi - w kolejnych wznoszonych w „międzyczasie" kieliszkach, ale także w podobieństwach odległych od siebie postaci, tworzących wspólnotę ludzi pijących. Wspólnotę, która wobec zaburzonych odczuć czasu, przestrzeni i równowagi próbuje zapewnić sobie jakikolwiek dostępny ciąg: wydarzeń, emocji, informacji, znanych faktów."

 • Polska Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut
 • Tylko dla dorosłych
 • Reżyseria: Ewelina Marciniak
 • Dramaturg: Michał Buszewicz
 • Scenografia, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska
 • Muzyka: Piotr Kubiak
 • Ruch sceniczny: Izabela Chlewińska
 • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

  Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!

  Z ogromną radością informujemy, że nasza etatowa reżyserka Ewelina Marciniak została nominowana do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
  Więcejo "Ewelina Marciniak nominowana do Paszportów Polityki!"
 • Zdjęcie artykułu CIĄG w 28. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  CIĄG w 28. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa do skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy z twórcami kontrowersyjnego przedstawienia CIĄG, mierzącego się ze stereotypowym obrazem choroby alkoholowej. Okazją do tego będzie kolejny, 28. Dyskusyjny Klub Teatralny, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.45 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.
  Więcejo "CIĄG w 28. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu CIĄG jednym z najlepszych spektakli 2014 roku!

  CIĄG jednym z najlepszych spektakli 2014 roku!

  Z przyjemnością informujemy, że CIĄG Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak znalazł się w teatralnym podsumowaniu najważniejszych wydarzeń 2014 roku stworzonym przez krytyka Bartłomieja Miernika.
  Więcejo "CIĄG jednym z najlepszych spektakli 2014 roku!"
 • Zdjęcie artykułu VII edycja Wybrzeża Sztuki

  VII edycja Wybrzeża Sztuki

  Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VII edycja przeglądu podczas którego prezentujemy tradycyjnie już najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.
  Więcejo "VII edycja Wybrzeża Sztuki"
 • Zdjęcie artykułu Po prapremierze CIĄGU

  Po prapremierze CIĄGU

  W miniony piątek na Scenie Malarnia odbyła się prapremiera CIĄGU Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po prapremierze CIĄGU"
 • Zdjęcie artykułu Prapremiera CIĄGU

  Prapremiera CIĄGU

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się prapremiera CIĄGU Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak.
  Więcejo "Prapremiera CIĄGU"
 • Zdjęcie artykułu CIĄG w Teatrze Wybrzeże

  CIĄG w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do CIĄGU Michała Buszewicza. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, scenografię przygotowuje Katarzyna Borkowska. Planowana prapremiera: 16 maja 2014 roku na Scenie Malarnia.
  Więcejo "CIĄG w Teatrze Wybrzeże"