Zmarł Jerzy Łapiński

Zmarł Jerzy Łapiński

Z ogromnym żalem informujemy, że zmarł Jerzy Łapiński, wybitny aktor przez większą część życia zawodowego związany z Teatrem Wybrzeże.

Jerzy Łapiński urodził się 2 listopada 1940 roku w Lublinie. W 1963 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Zaczynał w Teatrze Ziemi Łódzkiej oraz Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Występował również na deskach Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. W ostatnich latach związany z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Jerzy Łapiński był w latach 1968-1997 aktorem Teatru Wybrzeże. Jego oficjalnym debiutem na gdańskiej scenie była rola Kamerzysty i Pana III w RZECZY LISTOPADOWEJ Ernesta Brylla w reżyserii Marka Okopińskiego. Do jego najwybitniejszych ról na gdańskiej scenie należą m.in. Ignacy w ŚLUBIE Witolda Gombrowicza, kreacja w TEATRZE OSOBNYM Mirona Białoszewskiego, Król Ignacy w IWONIE, KSIĘŻNICZCE BURGUNDA Witolda Gombrowicza, Malvolio w WIECZORZE TRZECH KRÓLI Williama Shakespeare'a, Ojciec w HISTORII Witolda Gombrowicza, Biskup w BALKONIE Jeana Geneta, Książę w OPERETCE Witolda Gombrowicza – wszystkie wyreżyserowane przez Ryszarda Majora, XX w EMIGRANTACH Sławomira Mrożka i rola tytułowa w PANU JOWIALSKIM Aleksandra Fredry w reżyserii Marka Okopińskiego, Odon von Horvath w OPOWIEŚCIACH HOLLYWOODU Christophera Hamptona w reżyserii Kazimierza Kutza, Willy Loman w ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA Arthura Millera w reżyserii Feliksa Falka. Jerzy Łapiński pożegnał się z Gdańskiem rolą Fiodora Karamazowa w spektaklu KILKA ZDARZEŃ Z ŻYCIA BRACI KARAMAZOW Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego.

Na ekranie debiutował jeszcze w czasie studiów epizodem w SZATANIE Z 7-EJ KLASY. W swojej długiej 60-letniej karierze zagrał ponad 200 ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił m.in. w KRAJOBRAZIE PO BITWIE w reżyserii Andrzeja Wajdy i w AKTORACH PROWINCJONALNYCH w reżyserii Agnieszki Holland.

Jerzy Łapiński był laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych. Został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.