Wraca Zmierzch bogów

Wraca Zmierzch bogów

Na scenę Teatru Wybrzeże wraca ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Jego sierpniowa premiera w ramach festiwalu Solidarity of Arts otworzyła nowy sezon Teatru Wybrzeże: 2009/2010 - Ludzie jak bogowie. Spektakl obejrzymy w częściowo zmienionej obsadzie. W roli Sofii występuje Dorota Kolak, seniora rodu Joachima zagra Krzysztof Gordon.

Dziś premiera naszego materiału filmowego. Dwuminutowy trailer spektaklu, nakręcony jeszcze w sierpniu i zrealizowany przez Tomka Bergmanna znajdą Państwo na stronie teatru w dziale wideo.

Zapraszamy na październikowe pokazy spektaklu - w środę 28, czwartek 29 i piątek 30 października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco
ZMIERZCH BOGÓW
Przekład: Halina Kralowa
Adaptacja: Grzegorz Wiśniewski, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Wojciech Blecharz
Światło: Wojciech Puś
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski

Występują: Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Marta Jankowska, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański, Ewa Dałkowska / Dorota Kolak, Mariusz Bonaszewski, Władysław Kowalski / Krzysztof Gordon, oraz Edyta Czerniewicz, Antoniusz Dietzius i Miłosz Gałaj.

ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

"Grzegorz Wiśniewski zrealizował scenariusz Nicoli Badalucco, Enrica Medioli i Luchino Viscontiego z wielkim wyczuciem formy teatralnej, znakomicie tworząc nastrój kolejnych scen, pozwalając na delektowanie się niuansami budującymi znaczenia."
Agnieszka Kochanowska, portal Dwutygodnik

"Spektakl Wiśniewskiego jest dziełem wspaniałym, skończonym i porażającym w swej wymowie."
Alicja Olkowska, portal Teatralia