Na scenę Teatru Wybrzeże wraca ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Jego sierpniowa premiera w ramach festiwalu Solidarity of Arts otworzyła nowy sezon Teatru Wybrzeże: 2009/2010 - Ludzie jak bogowie. Spektakl obejrzymy w częściowo zmienionej obsadzie. W roli Sofii występuje Dorota Kolak, seniora rodu Joachima zagra Krzysztof Gordon.
Dziś premiera naszego materiału filmowego. Dwuminutowy trailer spektaklu, nakręcony jeszcze w sierpniu i zrealizowany przez Tomka Bergmanna znajdą Państwo na stronie teatru w dziale wideo.
Zapraszamy na październikowe pokazy spektaklu - w środę 28, czwartek 29 i piątek 30 października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
Luchino Visconti, Enrico Medioli, Nicola Badalucco
ZMIERZCH BOGÓW
Przekład: Halina Kralowa
Adaptacja: Grzegorz Wiśniewski, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Wojciech Blecharz
Światło: Wojciech Puś
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Występują: Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Marta Jankowska, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański, Ewa Dałkowska / Dorota Kolak, Mariusz Bonaszewski, Władysław Kowalski / Krzysztof Gordon, oraz Edyta Czerniewicz, Antoniusz Dietzius i Miłosz Gałaj.
ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.
"Grzegorz Wiśniewski zrealizował scenariusz Nicoli Badalucco, Enrica Medioli i Luchino Viscontiego z wielkim wyczuciem formy teatralnej, znakomicie tworząc nastrój kolejnych scen, pozwalając na delektowanie się niuansami budującymi znaczenia."
Agnieszka Kochanowska, portal Dwutygodnik
"Spektakl Wiśniewskiego jest dziełem wspaniałym, skończonym i porażającym w swej wymowie."
Alicja Olkowska, portal Teatralia
Czym jest kieszeń? Kim jest inspicjent? Co skrywa charakteryzatornia? Wszystkich zainteresowanych kulisami teatru zapraszamy na wycieczkę po budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku lub Sceny Kameralnej w Sopocie.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Iwona, księżniczka Burgunda” zakwalifikowała się na Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu! 12 października o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Radomiu zaprezentujemy spektakl w ramach XVI Festiwalu Gombrowiczowskiego.
Z przyjemnością ogłaszamy, że „Piękna Zośka” zakwalifikowała się na kolejny festiwal! 7 października o godz. 18:00 na Dużej Scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprezentujemy spektakl w ramach 6. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego!