Sukces NIEPOKOJU!

Sukces NIEPOKOJU!

Z przyjemnością informujemy, że prapremierowy pokaz NIEPOKOJU Iwana Wyrypajewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności, która nagrodziła aktorów gorącą owacją! Przedstawienie spotkało się również ze znakomitym przyjęciem krytyki teatralnej.

„NIEPOKÓJ Wyrypajewa jest wspólnym tryumfem Grzegorza Wiśniewskiego i aktorów. Autorem udanej scenografii jest, Mirek Kaczmarek, a muzyki Filip Kaniecki. Wydawać by się mogło, że temat jest tak poważny, że spektakl będzie trudny w odbiorze. Nic bardziej mylnego. Z zapartym tchem śledzimy to co dzieje się na scenie, zaskakujące meandry akcji. I jak zawsze w sztukach Wyrypajewa, tak i w NIEPOKOJU jest trochę smutno, trochę śmiesznie, trochę okrutnie, jak to w życiu. Polecam ten spektakl. Mądry, ciekawy tekst, akcja trzymająca w napięciu i znakomita gra.”

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„W teatrze Wyrypajewa liczą się emocje, nie zdarzenia. Nie liczy się też efekciarstwo. Zgodnie z intencjami dramatopisarza, Grzegorz Wiśniewski pozwala wybrzmieć dialogom i stawia na zbudowanie więzi z głównymi bohaterami. [...] Dorota Kolak, w pierwszej tak dużej roli teatralnej od czasu TROJANEK, wypada znakomicie. Jej Ulla jest z pozoru zimna, arogancka i niedostępna, chowa się za maskami tworzonych na swój temat legend. Za pomocą prostych, oszczędnych w ruchach środków kreuje nieodgadnioną i nieoczywistą bohaterkę, która bawi i wzrusza, jednocześnie wzbudzając współczucie i irytację.”

Magda Mielke, portal Trójmiasto.pl

„Mimo że Kolak stworzyła kreację, która z pewnością zapisze się w historii gdańskiej sceny na równi z jej rolami w TROJANKACH Jana Klaty i MARII STUART Adama Nalepy, nie odebrała ona autonomiczności i wyrazistości pozostałym postaciom.[...] Wiśniewski z dużym szacunkiem podszedł do tekstu Wyrypajewa, pozwolił mu wybrzmieć niemal w czystej formie. Dzięki temu spektakl w mistrzowski sposób ukazuje sieć uwikłań nie tyle nawet w skomplikowane relacje społeczne, co w ciemne wnętrze duszy, swoją niekochaną krew, przed którymi jedyną ucieczką okazuje się literatura. Talent nie jest tu gwarancją heroizmu etycznego, wręcz przeciwnie, wymaga prawdziwych ofiar. Zarówno Wyrypajew jak i Wiśniewski dotykają zatem samej istoty twórczości i ceny, jaką bywa ona okupiona.”

Wojciech Jerzy Kieler, Teatrologia.pl

„Scena należy tylko do jednej - Ulli Doroty Kolak, która niczym wytrawny magik żongluje prawdą i fantazją, steruje emocjami, rozbudza nadzieje i je gasi, podporządkowując sobie pozostałą czwórkę. Opowiada kolejne wersje swojej niezwykłej biografii, wychodząc z założenia, że nie liczą się fakty, lecz emocje. A wśród nich najważniejszy jest... niepokój.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„NIEPOKÓJ Iwana Wyrypajewa to niewielka sztuka, oparty na niej spektakl Grzegorza Wiśniewskiego to małe, skromne przedstawienie. Zbudowane na wybitnej roli Doroty Kolak, czytelnie rozkłada akcenty między tym, co aktualne a rozważaniem o ponadczasowej roli artysty.”

Jacek Wakar, pismo Teatr