Dorota Kolak nominowana do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza

Dorota Kolak nominowana do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza

Z przyjemnością informujemy, że Dorota Kolak została nominowana do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2020/2021. Artystka otrzymała nominację za rolę Ulli Richte w NIEPOKOJU Iwana Wyrypajewa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

O NAGRODZIE

Prestiżowa Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora przyznawana jest od 1984 roku przez miesięcznik Teatr i została utworzona w ramach XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Miesięcznik Teatr to najstarsze polskie czasopismo poświęcone teatrowi współczesnemu. Jego pierwszy numer ukazał się w 1945 roku.

O SPEKTAKLU

Przewrotna historia pewnego wywiadu… Wybitna pisarka amerykańska, ukrywająca swoje polskie korzenie zasiada do rozmowy z młodym polskim dziennikarzem, zadającym jej dociekliwe pytania. Ale Ulla Richte ma inny plan na to spotkanie... NIEPOKÓJ Iwana Wyrypajewa to nie tylko dyskusja o istocie poprawności politycznej, lecz przede wszystkim o problemach moralnych i etycznych artystów, którzy często sięgają po kłamstwa i manipulację na drodze do twórczego sukcesu.

„Scena należy tylko do jednej - Ulli Doroty Kolak, która niczym wytrawny magik żongluje prawdą i fantazją, steruje emocjami, rozbudza nadzieje i je gasi, podporządkowując sobie pozostałą czwórkę. Opowiada kolejne wersje swojej niezwykłej biografii, wychodząc z założenia, że nie liczą się fakty, lecz emocje. A wśród nich najważniejszy jest... niepokój.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

Iwan Wyrypajew
NIEPOKÓJ
Przekład: Michał Rogalski
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Filip Kaniecki
Projekt plakatu: Lex Drewiński

W spektaklu występują: Dorota Kolak - Ulla Richte, wybitna amerykańska pisarka, Robert Ciszewski - Krzysztof Zieliński, polski dziennikarz, Michał Jaros - Steve Racoon, agent literacki Ulli Richte, Katarzyna Dałek - Natalie Blumenstein, córka i prawniczka Ulli Richte, Jan Napieralski - Michael, fotograf.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Agnieszka Szczepaniak

Polska prapremiera: 23 lipca 2021 roku na Scenie Kameralnej 
Czas: 1 godzina i 15 minut