Relacja z 9. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Relacja z 9. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Wczoraj na Scenie Malarnia odbyło się 9. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone SPRAWIE OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Uczestniczyli w nim reżyser, zespół aktorski oraz występujący w spektaklu saksofonista Tomasz Gadecki. Dyskusję pomiędzy artystami a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski. Gdyby nie jego interwencja godzinna dysputa trwałaby zapewne dłużej.

Podczas spotkania Zbigniew Brzoza obszernie wyjaśnił przyczyny powstania spektaklu. Reżyser przyrównał członków ruchu Wolność i Pokój do bohaterów PŁOMIENI Brzozowskiego, mówiąc, że obydwie grupy, mimo różnic, łączy podobny stan ducha, „w którym człowiek ćwiczy się ku temu, by spłonąć na stosie wspólnej sprawy, dla dobra zbiorowego". Zapytany o przekaz spektaklu, odparł, iż nawet obecnie, w czasach demokracji „warto być łobuzem", czyli odpowiedzialnym obywatelem, zmieniającym w społeczeństwie to, co nie działa tak jak powinno.

Jedno z pierwszych pytań zostało skierowane do aktorów: „Jak się tworzy role postaci, które żyją naprawdę?" Dorota Androsz przyznała, że relacjonowanie czyichś wspomnień było zarazem ciekawym i trudnym doświadczeniem. Robert Ninkiewicz dodał, że zadanie zespołu aktorskiego nie tyle polegało na wcieleniu się w postaci, co na wzbudzeniu w sobie ich postaw i pokazaniu tego na scenie.

Pod koniec dyskusji zwrócono uwagę na muzykę graną podczas spektaklu. Reżyser wyjaśnił, że jest ona istotnym elementem przedstawienia, łączącym jego kolażową strukturę (projekcje wideo i grę aktorów).

Dziękujemy Państwu za wczorajszą obecność i zapraszamy na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Teatralnego.

Opublikowano: