Sukces SPRAWY OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA

Sukces SPRAWY OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA

W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyła się premiera SPRAWY OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA na podstawie PŁOMIENI Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój. Spektakl spotkał się ze świetnym przyjęciem zarówno publiczności (wśród której byli obecni członkowie WiPu) jak i krytyki teatralnej, która uznała naszą premierę za jedno z najlepszych trójmiejskich przedstawień ostatnich lat!

„Zbigniew Brzoza w swojej drugiej wizycie w Trójmieście po raz drugi wygrał. Po bardzo dobrych, ale nieszczęśliwych KAMIENIACH W KIESZENI („zły czas" w Teatrze Miejskim i kontuzja Piotra Michalskiego uniemożliwiły właściwą dystrybucję), po raz kolejny rozprawił się z bylejakością. Jego SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA to spektakl, a raczej widowisko, które nikogo, kto jest wrażliwy na pojęcie „dobro wspólne", nie pozostawi obojętnym."

Piotr Wyszomirski, Gazeta Świętojańska

„Reżyser Zbigniew Brzoza nie zrobił na szczęście teatru dokumentalnego, lecz dynamiczny spektakl, pełen dowcipu słownego i scenicznego. Rozbija momenty powagi żartobliwymi scenkami zaczerpniętymi z akcji i happeningów WiP-owców. [...] Ten pełen ognia spektakl należy koniecznie zobaczyć."

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże, spektakl SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w reżyserii Zbigniewa Brzozy - to jeden z najważniejszych trójmiejskich przedstawień ostatnich lat. [...] Brzozie udało się w swoim spektaklu uniknąć patosu. Prawie wcale nie wnika w psychikę swoich bohaterów, pozostawiając to ocenie widza. Reżyser po prostu zdaje relację z konkretnych działań; często naprawdę bohaterskich, choć nie unika fragmentów, w których jest mowa o nagłej - prawdopodobnie podyktowanej strachem - rezygnacji z udziału w akcjach. Bo nie ma tu mitologizacji postaci: bohaterowie co chwila rozmawiają o swoich wspomnieniach, poprawiają się, łagodzą radykalny obraz czasów PRL-u, mylą fakty z przeszłości."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

„SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA to wypowiedź o wolności i solidarności ludzi, którzy postanowili z systemem walczyć śmiechem, ironią lub satyrą. Nie ominęły ich szykany, przesłuchania ani więzienia, ale swoje osiągnęli. Warto o nich pamiętać. I dobrze się stało, że historię ich ruchu przybliżono w jednym z najciekawszych spektakli Teatru Wybrzeże ostatnich lat."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl