SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w 9. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w 9. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Malarnia odbędzie się 9. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony SPRAWIE OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Na spotkaniu obecni będą twórcy spektaklu: reżyser oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski. Wstęp wolny. Zapraszamy!

O SPEKTAKLU

Gdzie można znaleźć wspólny mianownik między bohaterami opublikowanych w 1907 roku PŁOMIENI Stanisława Brzozowskiego a członkami działającego w drugiej połowie lat 80 w Polsce ruchu Wolność i Pokój? Na pierwszy rzut oka znaleźć go trudno: z jednej strony mamy przecież do czynienia ze stosującymi terror działaczami Narodnej Woli, z drugiej natomiast z głoszącymi hasła pacyfistyczne i ekologiczne kontestatorami w duch roku 1968. Metody działania tych grup były, mówiąc delikatnie, różne. Bo jak porównać zamach na cara Aleksandra II i wręczanie milicjantom pączków? Ale jak głosi Deklaracja WiPu: „Łączyć nas będzie niezgoda na zło, ucisk, nietolerancję, obojętność wobec cierpienia". Nie ma żadnych wątpliwości: niezgoda na niesprawiedliwość i silna potrzeba działania na rzecz zmiany rzeczywistości wyraźnie łączą bohaterów tych - jak się okazuje wcale nie tak różnych - historii. Nawet jeśli metody były różne, to zaangażowanie było to samo. I o nim - i to w roku Stanisława Brzozowskiego - chcemy opowiedzieć. Chcemy przypomnieć, czym jest zaangażowanie, z jakimi reakcjami się spotyka, jakie może mieć konsekwencje i także, czego nie ukrywamy, do niego zachęcać...

„SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA to wypowiedź o wolności i solidarności ludzi, którzy postanowili z systemem walczyć śmiechem, ironią lub satyrą. Nie ominęły ich szykany, przesłuchania ani więzienia, ale swoje osiągnęli. Warto o nich pamiętać. I dobrze się stało, że historię ich ruchu przybliżono w jednym z najciekawszych spektakli Teatru Wybrzeże ostatnich lat."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

na podstawie PŁOMIENI Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój
SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA
Scenariusz: Zbigniew Brzoza, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Reżyseria: Zbigniew Brzoza
Dramaturgia: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz
Współpraca scenograficzna: Barbara Gębczak
Muzyka: Marcin Zabrocki
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Asystent reżysera: Robert Ninkiewicz

Występują: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki (gościnnie), Piotr Witkowski oraz Tomasz Gadecki (saksofon)

Realizatorzy wideo wykorzystanego w spektaklu:

Scenariusz: Zbigniew Brzoza, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Reżyseria: Zbigniew Brzoza
Zdjęcia: Tomek Bergmann
Kamery: Tomek Bergmann, Michał Popczyk
Scenografia: Marcin Jarnuszkiewicz
Współpraca scenograficzna: Barabara Gębczak
Muzyka: Marcin Zabrocki
Montaż: Tomek Bergmann, Dominik Jagodziński, Michał Popczyk
Dźwięk: Mariusz Jurczyński

Występują: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki, Piotr Witkowski, Katarzyna Fidos, Helena Ganjalyan

Premiera: 27 sierpnia na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)

O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością i zespołem Teatru Wybrzeże. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość zbliżenia się ze środowiskiem twórców i możliwość rozmowy o teatrze, ale także docenić zaangażowaną część widowni. Dlatego wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają pod koniec sezonu Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu 2011/2012.