Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Wczoraj na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyło się 7. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone SOLNESSOWI Henrika Ibsena. Uczestniczył w nim reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a licznie zgromadzoną publicznością (ponad 60 osób) moderował dramaturg Jakub Roszkowski.

W trakcie ponad godzinnego spotkania Iwo Vedral opowiadał o swojej wieloletniej fascynacji dramatem Ibsena, o obecnym w SOLNESSIE „realizmie zatartym", o coraz większym oddalaniu się norweskiego dramatopisarza od realizmu i kierowaniu się w stronę symbolizmu i subiektywizmu. Reżyser podkreślał, że zależało mu na opowiedzeniu całej historii z perspektywy głównego bohatera, z perspektywy jego obsesji i fobii. Możliwe, że wszystko co widzimy na scenie jest tylko snem i dzieje się w głowie Solnessa. Dlatego spektakl można również oglądać jako zbiór onirycznych flashów.

Należy podkreślić, że uczestnicy wczorajszego Klubu uznali gdańską realizację za niezwykle udaną, aktualną i współczesną. Szczególne doceniona została wyjątkowa trudna i wymagająca rola Grzegorza Gzyla, który zagrał zmierzającego w stronę śmierci Solnessa.

Dziękujemy Państwu za wczorajszą obecność i już teraz zapraszamy na 8. Dyskusyjny Klub Teatralny, który odbędzie się w sobotę, 18 czerwca o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia i będzie poświęcony EVIE PERON Copi'ego.