W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyło się 8. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone EVIE PERON Copi'ego. Uczestniczył w nim reżyser Kuba Kowalski, choreograf Paweł Skalski oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.
W trakcie blisko godzinnego spotkania Kuba Kowalski opowiadał o powodach dla których zrealizował EVĘ PERON, o procesie zbierania informacji na temat pierwszej w historii politycznej celebrytki, zagłębianiu się w kolejne książki biograficzne o Evicie. Ale jego realizacja nie miała być rodzajem teatralnej biografii. Reżyserowi zależało raczej na ukazaniu mechanizmów manipulacji, na postawieniu pytań o istotę tożsamości, siłę kreacji.
Publiczność jak zawsze dzieliła się z artystami swoimi interpretacjami spektaklu i dopytywała ich o dokładne znaczenie poszczególnych scen i o pracę aktorów nad rolą.
Łukasz Konopoka, który zagrał tytułową postać przyznał, że rola Evity była dla niego największym wyzwaniem w dotychczasowej karierze teatralnej. Wprawdzie już wcześniej grał rolę kobiecą - TAJEMNICZA IRMA VEP Charlesa Ludlama - ale w IRMIE VEP bawił się konwencją, motywami zaczerpniętymi z teatru, filmu i pop-kultury. W EVIE PERON nie było miejsca na zabawę. Konopka musiał naprawdę stać się na potrzeby spektaklu legendarną Evitą.
Kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Teatralnego odbędą się już w nowym sezonie teatralnym, na początku października 2011 roku.
Teatr jest jak ogród. To przestrzeń nieustających zmian, w której każdy element jest częścią większego organizmu. Spektakle rosną od pomysłu do premiery, a następnie rozkwitają w kontakcie z publicznością. To miejsce, gdzie pielęgnuje się idee, dba o emocje i pozwala rozwijać wyobraźnię.
Witamy w naszym zespole aktorskim Marka Puchowskiego, którego zobaczycie już niedługo w zastępstwie w „Romeo i Julia is not dead” oraz nadchodzących premierach - „Potop” i „Memling, czyli historia końca świata”.
Nasza dramaturżka, Ania Wakulik, jest w procesie tworzenia tekstu sztuki o Günterze Grassie. Ten projekt może realizować dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska. Gratulujemy i trzymamy kciuki!