Relacja z 5. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

Relacja z 5. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

W miniony piątek odbyło się 5. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego ZMIERZCHOWI BOGÓW. Uczestniczył w nim reżyser Grzegorz Wiśniewski oraz zespół aktorski. Spotkanie przyciągnęło kilkadziesiąt osób. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym i publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.

W trakcie ponad godzinnego spotkania Grzegorz Wiśniewski wielokrotnie podkreślał, że istotą spektaklu jest ukazywanie mechanizmów powstawania zła, a nie kontekst historyczny, czyli okres narodzin faszyzmu, perspektywa międzywojennych Niemiec. Kontekst ten jest zatem tylko pretekstem do mówienia o sprawach uniwersalnych.

Pogląd ten podzielili z reżyserem aktorzy, twierdząc, że w ich kreacjach ważne są relacje interpersonalne a nie kostium historyczny. Interesuje ich przede wszystkich mroczna i perwersyjna charakterystyka granych przez nich postaci, które, jak podkreślał aktor Mariusz Bonaszewski, padają ofiarą własnego szaleństwa, żądzy władzy i namiętności.

Widzowie jak zawsze dzielili się z artystami swoimi spostrzeżeniami, tym co w spektaklu zainteresowało ich najbardziej. Dużą uwagę zwrócili m.in. na znakomitą scenę przesłuchania Elizabeth Thallmann, w którą wcieliła się Marta Jankowska.

Już teraz zapraszamy Państwa na 6. Dyskusyjny Klub Teatralny, który odbędzie się we wtorek, 19 kwietnia o godzinie 21.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże i będzie poświęcony naszej kwietniowej premierze - PANU TADEUSZOWI Adama Mickiewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.