NORA w Teatrze Wybrzeże

NORA w Teatrze Wybrzeże

Dzisiaj o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się premiera NORY Henrika Ibsena w reżyserii Radosława Rychcika. Przedstawienie zainauguruje sezon teatralny 2020/2021 w Teatrze Wybrzeże.

Nora jest gospodynią domową, perfekcyjną panią domu, której spełnienie zależy od satysfakcji męża. Nie pracuje, nie zarabia, wychowuje dzieci. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję „lalki”. Postanawia odejść od męża, zostawić dzieci i opuścić dom. Nora stała się ikoną samostanowienia, wolności ku samorealizacji, której warunkiem jest bycie w prawdzie z sobą samym. Wyjście z domu jest aktem narodzin, buntowniczym i heroicznym zarazem. Ibsenowska postać stała się patronką słusznych rozwodów, rozstań, które przynoszą wyzwolenie samopoznania.

Radosław Rychcik o spektaklu: „Wszystkie wydarzenia w sztuce Ibsena prowadzą do momentu rozpoznania, do rozmowy żony z mężem. Ta rozmowa jest przesłaniem. Nora rozpoznaje w mężu kogoś Obcego. Wstrząs, jaki wywołuje reakcja Helmera na sfałszowany przed laty podpis na czeku, budzi jej drugą uśpioną część osobowości. Nora rozpoznaje własne życie jako egzystencję „lalki” i obciąża winą mężczyzn – ojca i męża. Czuje się przez nich zmanipulowana, zdegradowana do funkcji dekoracyjnego przedmiotu uprzyjemniającego życie mężowi. Nora uświadamia sobie, że nigdy nie była z mężem szczęśliwa! Nora chce wziąć odpowiedzialność za swoją tożsamość i sens życia. Tu happy endem jest odejście żony od męża.”

Henrik Ibsen
NORA
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria i opracowanie tekstu: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
Muzyka: Michał Lis
Video: Piotr Lis
Układ choreograficzny: Dorota Androsz
Projekt plakatu: Maja Wolna

W spektaklu występują: Grzegorz Gzyl - Mecenas Helmer, Dorota Androsz - Nora, jego żona, Robert Ninkiewicz - Doktor Rank, Katarzyna Kaźmierczak - Pani Linde, Cezary Rybiński - Adwokat Krogstad.

Asystent reżysera: Dorota Androsz
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes

Premiera: 23 października w Starej Aptece
Kolejne spektakle: 24 i 25 października oraz 10, 11 i 12 listopada w Starej Aptece

Czas: 1 godzina 20 minut (bez przerw)

Radosław Rychcik (ur. 1981) - reżyser teatralny. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w PWST w Krakowie. Debiutował w Starym Teatrze w Krakowie spektaklem FORMA PRZETRWALNIKOWA. Wystawił tam również VERSUS. W GĘSTWINIE MIAST. W Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie wyreżyserował FRAGMENTY DYSKURSU MIŁOSNEGO. Kolejny spektakl SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH wyreżyserował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. HAMLETA zrealizowanego również w Kielcach uznano za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 2010/2011. W Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu zrealizował DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI oraz DZIADY. Ostatnie jego realizacje to m.in. KARTOTEKA ROZRZUCONA w Teatrze Studio w Warszawie i WESELE w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz IMIĘ RÓŻY w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Lauru Konrada za reżyserię ŁYSKA Z POKŁADU IDY na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, i Paszportu Polityki za poznańskie DZIADY.

Łukasz Błażejewski (ur. 1982 ) - scenograf, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Odbył staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 70 spektakli w teatrach w całej Polsce. Projektant wystaw w muzeach i galeriach. Współzałożyciel Teatru Nowego Proxima w Krakowie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego. Od lat działa jako performer pod pseudonimem Prince Negatif.

Michał Lis (ur.1984) - multiinstrumentalista, kompozytor. Członek zespołu TNBC (The Natural Born Chillers). Jest autorem muzyki do spektakli Radosława Rychcika takich jak: DZIADY, DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI (Teatr Nowy w Poznaniu), SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH (Teatr im.Stefana Żeromskiego), AS CRIADAS (SESC Santana, São Paulo) czy AALST (Salon iKSV, Istanbul). Współpracował również przy spektaklu MĘCZENNICY (TR Warszawa) w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz WIERA GRAN (Teatr Żydowski w Warszawie) w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. W 2014 roku TNBC wydali debiutujący album który można było usłyszeć na koncertach w Niemczech , Francji, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych oraz na największych festiwalach w Polsce jak OPENER czy Live Festival. Współtworzy również ze swoim ojcem i bratem audycje radiową LISIA NORA w Radio Centrum Kalisz.

Piotr Lis (ur. 1985) - perkusista, Fotograficzny Pan Lis, od czasu do czasu robi krótkie formy wideo, 1/3 zespołu TNBC, razem z bratem współtworzył muzykę do spektakli Radosława
Rychcika takich jak: DZIADY (Teatr Nowy w Poznaniu), WYZWOLENIE (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH, NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), DIABEŁ (Teatr Współczesny w Szczecinie), UTALENTOWANY PAN RIPLEY, RIPLEY POD ZIEMIĄ (Teatr Studio Warszawa), ŁYSEK Z POKŁADU IDY (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), AALST (Salon iKSV, Istanbul i Teatr Powszechny), AS CRIADAS (SESC Santana, São Paulo). Współpracował również przy spektaklu MĘCZENNICY (TR Warszawa) w reżyserii Grzegorza Jarzyny, oraz WIERA GRAN (Teatr Żydowski w Warszawie) w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Z zespołem grał na żywo w spektaklach SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH, POWSTANIE (Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatr Dramatyczny w Warszawie), oraz WIELKIE PRZEMÓWIENIA (Teatr Capitol we Wrocławiu). Razem z bratem i ojcem współtworzy audycje muzyczną LISIA NORA w Radio Centrum Kalisz.