Nominacje do nagrody Splendorów

Nominacje do nagrody Splendorów

Miło nam poinformować, że Katarzyna Dałek, Grzegorz Wiśniewski i Adam Nalepa zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

UZASADNIENIE NOMINACJI

Katarzyna Dałek

W 2013 roku stworzyła między innymi znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę kreacje: Abigail w CZAROWNICACH Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w PŁATONOWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Grzegorz Wiśniewski

W 2013 roku na deskach Sceny Kameralnej miała miejsce premiera inscenizacji PŁATONOWA Antona Czechowa. Tekst w opracowaniu Jakuba Roszkowskiego, nie tylko został oderwany od epoki, ale jednocześnie stał się niezwykle aktualny. Krytyka doceniła też talent reżysera w prowadzeniu zespołu aktorskiego, który pod okiem Grzegorza Wiśniewskiego pokazał swoją wysoką dojrzałość artystyczną.

Adam Nalepa

W roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

O NAGRODZIE

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70-tych. Do dnia dzisiejszego nagrodą uhonorowano niemal 200 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury. Nagrody do tej pory otrzymali m.in.  Henryk Bista, Paweł Huelle, Mirosław Baka i Marian Kołodziej.