W 1946 roku, w Teatrze Wybrzeże, który po wojnie znalazł swoją siedzibę w gdyńskiej „stodole” (dzisiejszy Teatr Muzyczny w Gdyni), mała dziewczynka odkrywała niezwykły świat teatru. Za kulisami, w cieniu wielkiej sceny, pod czujnym okiem swojej mamy, szatniarki, z fascynacją obserwowała aktorów, zgłębiała tajemnice spektakli i miała okazję poznać pierwszego dyrektora teatru – Iwo Galla.
Poznajcie wzruszającą historię Pani Helenki – opowieść pełną wspomnień, które przetrwały lata.
Wersja z audiowstępem:
W filmie wystąpiła Helena Urbaniak.
Realizacja materiału: Mateusz Dabrowski, Oliwia Niewidziała, Jakub Wadecki Zdjęcia i montaż: Jakub Wadecki
Lektor audiowstępu: Jacek Labijak
Film powstał w ramach projektu Teatr Otwarty, który realizujemy w programie Kultura Dostępna. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Informujemy, że z przyczyn niezależnych od Teatru, premiera „Potopu” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zostaje przeniesiona na 29 marca. Odległy termin premiery jest spowodowany licznymi wyjazdami Teatru Wybrzeże na festiwale w najbliższym czasie.
Zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Z Kroniki Teatru Wybrzeże, gdzie omawiamy „Hanemanna” w reżyserii Izabelli Cywińskiej, którego premiera odbyła się 27 stycznia 2002 roku.
29 marca w Teatrze Wybrzeże odbędzie się prapremiera Potopu inspirowanego powieścią Henryka Sienkiewicza według scenariusza Michała Siegoczyńskiego. Z autorem i reżyserem sztuki rozmawia Monika Mioduszewska.