Teatr Wybrzeże logo
Teatr Wybrzeże logo
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt
  • Spektakle
  • Repertuar
  • Bilety
  • Aktualności
  • Zespół
  • Kontakt

NEWSLETTER


ORGANIZATORZY
Logo - Teatr Wybrzeże
Logo - Ministerstwo
Logo - Sopot
Logo - EU
Logo - Pruszcz Gdański
Logo - 20 lat Polski w UE
MECENAS TEATRU
Logo - Ziaja
PATRONAT MEDIALNY
Logo - RMF CLASSIC
Logo - trojmiasto.pl
BiletyDla mediówDostępnośćEdukacja InwestycjeKontaktO teatrze
Polityka prywatnościProjektyTeatr OnlineSpektakle archiwalneWydarzenia archiwalneWynajem
Bilety online
Rezerwacje
facebook logo
twitter logo
instagram logo
Youtube logo
Teatr Wybrzeże ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk, tel: 058 301 7021 NIP: 5830007614
© 2023 Teatr WybrzeżebipRealizacjaMapa strony

Czwarta Recepta w Starej Aptece

Czwarta Recepta w Starej Aptece

Dzisiaj o godzinie 18.00 zapraszamy Państwa na czwartą Receptę w Starej Aptece. W jej ramach zaprezentujemy nagranie spektaklu KINGS OF WARS Ivo van Hovego z polskimi napisami w tłumaczeniu Dagmary Chojnackiej i opracowaniu Karoliny Ogrodowskiej. Wstęp wolny.

Punktem wyjścia dla reżysera były trzy kroniki historyczne Williama Szekspira: HENRYK V, HENRYK VI i RYSZARD III. Reżyser zestawił ze sobą te teksty i przepisał je tak, aby zaprezentować widzom aktualną opowieść o zdegenerowanym świecie współczesnej polityki. Poprzez przywołanie trzech odmiennych postaw przywódców, przyjmujących różne strategie w obliczu wojny, twórcy udało się sięgnąć do esencji oryginału. Van Hove nie chciał, jak często wystawia się kroniki królewskie, stworzyć monumentalnego spektaklu, poszukiwał za to sposobu na zbudowanie kameralnego dramatu skupionego w przestrzeni centrum dowodzenia. Tą rzeczywistością rządzi ludzkie pragnienie władzy, dla której nikt nie cofnie się przed choćby najgorszą manipulacją. Jest to teatr bezlitosnych władców, bezustannie nakręcających spiralę przemocy i wojny, które oglądamy jak telewizyjne wiadomości – nie tyle z własnej woli bierni, ile pozbawieni możliwości działania. U van Hovego widzimy to, co z reguły jest niewidoczne dla ubezwłasnowolnionego ludu: mroczne kulisy władzy.

Ivo van Hove (1958) – belgijski reżyser teatralny, filmowy i operowy. Od 2001 roku jest dyrektorem Toneelgroep Amsterdam, jednego z czołowych teatrów w Europie. Swoją karierę rozpoczął w 1981 roku realizacją dwóch spektakli opartych na dramatach własnego autorstwa (BAKTERIE oraz PLOTKI). Od tamtej pory reżyserował w wielu krajach europejskich oraz na świecie - zarówno w teatrze dramatycznym, jak i operowym oraz musicalowym (zrealizował m.in. musical LAZARUS, przy którym współpracował z Davidem Bowiem). Ivo van Hove ma na koncie także produkcje telewizyjne, które powstawały na zamówienie holenderskiej telewizji. Jego przedstawienia pokazywano na największych, europejskich festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie czy Edynburgu oraz w Wenecji. Polskim widzom jest znany z prezentacji GŁOSU CZŁOWIECZEGO na festiwalu Kontakt w Toruniu a także TRAGEDII RZYMSKICH, ROSJAN!, SZEPTÓW I KRZYKÓW oraz PERSONY/PO PRÓBIE, pokazywanych w ramach festiwalu Dialog-Wrocław. Jego realizacja opery ŁASKAWOŚĆ TYTUSA była koprodukowana przez Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie.

 

Opublikowano: 8.04.2019

Zobacz więcej

Deszcz nagród dla „Pięknej Zośki” na festiwalu DWA TEATRY30.06.2025

Deszcz nagród dla „Pięknej Zośki” na festiwalu DWA TEATRY

Spektakl Piękna Zośka w reżyserii Marcina Wierzchowskiego został uhonorowany Grand Prix na Festiwalu DWA TEATRY – ex aequo ze spektaklem Wiara nadzieja miłość. To nie jedyne wyróżnienie, jakie jury przyznało naszej produkcji.

fot. Dawid Stube29.06.2025

Grand Prix dla CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ !!!

Spektakl CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ w reżyserii Tomasza Fryzła zdobył Grand Prix 49. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”!

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Tomiry Kowalik28.06.2025

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Tomiry Kowalik

Z żalem żegnamy Tomirę Kowalik – wybitną aktorkę o niezwykłej scenicznej wrażliwości, przez wiele lat związaną z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.