Dzisiaj o godzinie 18.00 zapraszamy Państwa na czwartą Receptę w Starej Aptece. W jej ramach zaprezentujemy nagranie spektaklu KINGS OF WARS Ivo van Hovego z polskimi napisami w tłumaczeniu Dagmary Chojnackiej i opracowaniu Karoliny Ogrodowskiej. Wstęp wolny.
Punktem wyjścia dla reżysera były trzy kroniki historyczne Williama Szekspira: HENRYK V, HENRYK VI i RYSZARD III. Reżyser zestawił ze sobą te teksty i przepisał je tak, aby zaprezentować widzom aktualną opowieść o zdegenerowanym świecie współczesnej polityki. Poprzez przywołanie trzech odmiennych postaw przywódców, przyjmujących różne strategie w obliczu wojny, twórcy udało się sięgnąć do esencji oryginału. Van Hove nie chciał, jak często wystawia się kroniki królewskie, stworzyć monumentalnego spektaklu, poszukiwał za to sposobu na zbudowanie kameralnego dramatu skupionego w przestrzeni centrum dowodzenia. Tą rzeczywistością rządzi ludzkie pragnienie władzy, dla której nikt nie cofnie się przed choćby najgorszą manipulacją. Jest to teatr bezlitosnych władców, bezustannie nakręcających spiralę przemocy i wojny, które oglądamy jak telewizyjne wiadomości – nie tyle z własnej woli bierni, ile pozbawieni możliwości działania. U van Hovego widzimy to, co z reguły jest niewidoczne dla ubezwłasnowolnionego ludu: mroczne kulisy władzy.
Ivo van Hove (1958) – belgijski reżyser teatralny, filmowy i operowy. Od 2001 roku jest dyrektorem Toneelgroep Amsterdam, jednego z czołowych teatrów w Europie. Swoją karierę rozpoczął w 1981 roku realizacją dwóch spektakli opartych na dramatach własnego autorstwa (BAKTERIE oraz PLOTKI). Od tamtej pory reżyserował w wielu krajach europejskich oraz na świecie - zarówno w teatrze dramatycznym, jak i operowym oraz musicalowym (zrealizował m.in. musical LAZARUS, przy którym współpracował z Davidem Bowiem). Ivo van Hove ma na koncie także produkcje telewizyjne, które powstawały na zamówienie holenderskiej telewizji. Jego przedstawienia pokazywano na największych, europejskich festiwalach teatralnych, m.in. w Awinionie czy Edynburgu oraz w Wenecji. Polskim widzom jest znany z prezentacji GŁOSU CZŁOWIECZEGO na festiwalu Kontakt w Toruniu a także TRAGEDII RZYMSKICH, ROSJAN!, SZEPTÓW I KRZYKÓW oraz PERSONY/PO PRÓBIE, pokazywanych w ramach festiwalu Dialog-Wrocław. Jego realizacja opery ŁASKAWOŚĆ TYTUSA była koprodukowana przez Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.