Zwodnica

Thomas Middleton, William Rowley

Co posłuszna ojcu dziewczyna z dobrego domu potrafi zrobić z miłości do mężczyzny? Jak wiele on, w imię miłości, potrafi jej wybaczyć?  ZWODNICAoparta na słynnym elżbietańskim dramacie Thomasa Middletona i Williama Rowley'a, to historia pięknej Beatrice, która rozdarta między miłością a posłuszeństwem wobec ojca, decyduje się na zbrodnię. Manipulując i zwodząc, popełnia ją czyimiś rękami. Zbrodnia rodzi następne, kłamstwo – kolejne kłamstwa, spirala zła wciąga i niszczy wszystko, co piękne i czyste. Kim jest Beatrice? Niewinną ofiarą świata rządzonego przez mężczyzn? Zepsutym dzieckiem dążącym do celu za wszelką cenę? Zbrodniarką? Jak odnaleźć się w świecie, który odmawia prawa do szczęścia?

Spektakl jest częścią projektu Wyspa pełna krzyków, w ramach którego młodzi reżyserzy przedstawiają interpretacje tekstów dramatycznych epoki elżbietańskiej. ZWODNICA jest także spektaklem zerojedynkowym, w którym stawia się na radykalne wypowiedzi, na granie maksymalnie blisko widza, przy minimalnym udziale scenografii.

Kuba Kowalski o spektaklu: ZWODNICAMiddletona jest dla mnie przede wszystkim przewrotnym moralitetem o kłamstwie. O tym, jak okłamujemy siebie dla naszego własnego dobra, w imię wyższych wartości, w imię ideałów. Główna bohaterka wkraczając w dorosłe życie stara się usatysfakcjonować wszystkich wokół; chce być idealną córką, idealną żoną, idealną kochanką, idealną kobietą. Pozornie wydaje się być otoczona miłością i troskliwą opieką; jednak nikt nie traktuje jej poważnie, każdy używa jej do swoich własnych egoistycznych celów. Staje się przedmiotem, kartą przetargową, produktem. W świecie dorosłych potrafi tylko nieudolnie powtarzać schematy, które podsuwają jej otaczający ją mężczyźni. Walcząc o siebie buduje takie same relacje władzy, jak te, których jest ofiarą; te same zależności, z których pragnie się wydostać. Jest współczesną nastolatką, która próbuje odnaleźć siebie pośród norm dyktowanych przez rodzinę, szkołę, kościół, popkulturę. Skoro ideały kobiecości okazują się okrutnymi, ograniczającymi kliszami, zmuszona jest zadać sobie podstawowe pytanie: kim jestem?

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
  • Przekład: Krystyna Berwińska
  • Opracowanie tekstu: Kuba Kowalski
  • Opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski
  • Reżyseria: Kuba Kowalski
  • Scenografia: Katarzyna Stochalska
  • Dramaturg: Jakub Roszkowski
  • Ruch sceniczny: Filip Szatarski
  • Reżyseria świateł: Damian Pawella
  • Asystent reżysera: Wanda Skorny

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu ZWODNICA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   ZWODNICA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże

   Serdecznie zapraszamy na ZWODNICĘ Thomasa Middletona i Williama Rowley'a w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą sobotę, 6 sierpnia o godzinie 20.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. W roli tytułowej znakomita i nagradzana Karolina Piechota. Wstęp wolny!
   Więcejo "ZWODNICA na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu ZWODNICA na Scenie Kameralnej

   ZWODNICA na Scenie Kameralnej

   Po półrocznej przerwie na Scenę Kameralną wraca ZWODNICA Middletona i Rowleya w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, piątek i sobotę, 12, 13 i 14 maja. W roli tytułowej znakomita Karolina Piechota. Zapraszamy!
   Więcejo "ZWODNICA na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Świetna frekwencja w Sopocie

   Świetna frekwencja w Sopocie

   Miło nam poinformować, że spektakle grane w nowej siedzibie Sceny Kameralnej cieszą się olbrzymią popularnością. Średnia frekwencja w ciągu ostatnich 4 miesięcy wyniosła ponad 90 procent!
   Więcejo "Świetna frekwencja w Sopocie"
  • Zdjęcie artykułu Wakar o EVIE PERON

   Wakar o EVIE PERON

   „Nie usłyszymy „Don't Cry for me Argentina". EVA PERON w Wybrzeżu nie ma nic wspólnego z obrazkiem ze współczesnej mitologii. W zamian otrzymujemy gorzką relację z walk ludzkich wraków. Bez pocieszenia.
   Więcejo "Wakar o EVIE PERON"
  • Zdjęcie artykułu ZWODNICA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   ZWODNICA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   Spektakl Teatru Wybrzeże -  ZWODNICA w reżyserii Kuby Kowalskiego - został zaproszony na jubileuszowe 50. Kaliskie Spotkania Teatralne.
   Więcejo "ZWODNICA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Triumf artystów Teatru Wybrzeże

   Triumf artystów Teatru Wybrzeże

   Aż troje naszych aktorów uhonorowano w prestiżowym konkursie teatralnym. Nagrody odebrali dziś w Warszawie: Dorota Kolak, Karolina Piechota i Michał Kowalski.
   Więcejo "Triumf artystów Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Nowy trailer Zwodnicy

   Nowy trailer Zwodnicy

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia nowego trailera ZWODNICY Thomasa Middletona i Williama Rowley'a w reżyserii Kuby Kowalskiego.
   Więcejo "Nowy trailer Zwodnicy"
  • Zdjęcie artykułu Ankieta miesięcznika "Teatr"

   Ankieta miesięcznika "Teatr"

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w dorocznej ankiecie miesięcznika "Teatr" Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2008/2009.
   Więcejo "Ankieta miesięcznika "Teatr""