Tajemnicza Irma Vep

Charles Ludlam


Opis scenografii [KLIKNIJ TUTAJ]

Mandacrest, siedziba angielskiego rodu Hillcrestów. Służba szykuje kolację, lady i lord prowadzą dystyngowaną rozmowę. Mroczne sekrety, tajemnice przeszłości, miłość, zbrodnia, śmierć, wilki, wilkołaki, cuda starożytnego Egiptu... i tylko dwóch aktorów.

Pełna absurdalnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji komedia Charlesa Ludlama powstała w latach 80. i natychmiast stała się prawdziwym przebojem teatrów off-broadwayowskich. Nic dziwnego: to znakomicie napisana, dowcipna, ostra satyra żywiąca się teatralnymi i filmowymi gatunkami. Rozpisana na zaledwie dwóch aktorów, którzy w niedługim czasie wcielić się muszą w serię postaci, żongluje niezliczonymi motywami zaczerpniętymi z teatru, filmu i pop-kultury.

Także i w polskiej prapremierze tej zwariowanej komedii zdarzyć się może wszystko. Naprawdę wszystko... Powstały dwa spektakle, w dwóch różnych obsadach. Choć oparte na tym samym tekście, są to z pewnością dwie różne TAJEMNICZE IRMY VEP...

Adam Orzechowski o spektaklu: Bawimy się tu konwencją, techniką aktorską, teatrem. Ale grając tym wszystkim dotykamy spraw wykraczających poza scenę. Pytamy o potrzebę kreacji, o siłę wzorców kulturowych, konieczność przyjmowania ról w życiu. Pytamy o granice tożsamości w ogóle.

Spektakle Teatru Wybrzeże wystawiane na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Polska Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 35 minut (bez przerw)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze

   Sylwester w Teatrze

   Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy CZEGO NIE WIDAĆ na Scenie Kameralnej, INTELIGENTÓW na Scenie Malarnia oraz pożegnalny pokaz TAJEMNICZEJ IRMY VEP w Starej Aptece. Po każdym spektaklu zapraszamy na lampkę wina i słodki upominek.
   Więcejo "Sylwester w Teatrze"
  • Zdjęcie artykułu TAJEMNICZA IRMA VEP - pożegnanie tytułu!

   TAJEMNICZA IRMA VEP - pożegnanie tytułu!

   Serdecznie zapraszamy na ostatnie pokazy TAJEMNICZEJ IRMY VEP! Pożegnalne prezentacje spektaklu odbędą się 28, 29, 30 i 31 grudnia w Starej Aptece.
   Więcejo "TAJEMNICZA IRMA VEP - pożegnanie tytułu!"
  • Zdjęcie artykułu TAJEMNICZA IRMA VEP w 63. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   TAJEMNICZA IRMA VEP w 63. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 63. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi TAJEMNICZA IRMA VEP Charlesa Ludlama. Weźmie w nim udział reżyser Adam Orzechowski i zespół aktorski - Maciej Konopiński, Piotr Łukawski i Marek Tynda. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 10 listopada o godzinie 20.45 w Starej Aptece. Wstęp wolny.
   Więcejo "TAJEMNICZA IRMA VEP w 63. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże

   Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże

   Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom już teraz składamy najlepsze życzenia i serdecznie zapraszamy na spektakle prezentowane 8 marca - na TAJEMNICZĄ IRM VEP oraz RUSKICH. Na wszystkich widzów tego dnia będzie czekać słodka niespodzianka. Bilety dostępne w kasach Teatru oraz na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl
   Więcejo "Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze

   Sylwester w Teatrze

   Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy trzy znakomite tytuły - KARMANIOLĘ czyli OD SASA DO LASA na Dużej Scenie, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP na scenie Stara Apteka oraz spektakl NIEZWYCIĘŻONY na Scenie Kameralnej w Sopocie! Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny konkurs i lampkę wina.
   Więcejo "Sylwester w Teatrze"
  • Zdjęcie artykułu BILET ZA GROSZE

   BILET ZA GROSZE

   Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Dnia Teatru Publicznego teatry w Polsce wezmą udział w organizowanej po raz piąty akcji BILET ZA GROSZE. Teatr Wybrzeże włączył się do akcji i bilet na spektakl TAJEMNICZA IRMA VEP prezentowany w środę, 22 maja o godzinie 19.00 na Dużej Scenie będzie kosztował jedynie 350 groszy!...
   Więcejo "BILET ZA GROSZE"
  • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze Wybrzeże

   Sylwester w Teatrze Wybrzeże

   Drodzy widzowie, w wieczór sylwestrowy zaprezentujemy trzy znakomite tytuły - DAMY I HUZARY albo Play Fredro na Dużej Scenie, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP na scenie Stara Apteka oraz RESET na Scenie Kameralnej w Sopocie! Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny konkurs i lampkę wina.
   Więcejo "Sylwester w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do TAJEMNICZEJ IRMY VEP

   Warsztat do TAJEMNICZEJ IRMY VEP

   Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu TAJEMNICZA IRMA VEP, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Warsztat do TAJEMNICZEJ IRMY VEP"
  • Zdjęcie artykułu Siódmy sezon Sceny Letniej

   Siódmy sezon Sceny Letniej

   Trwa siódmy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "Siódmy sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu Bilet Maraton

   Bilet Maraton

   Bilet Maraton jest propozycją dla wszystkich miłośników teatru, dla których jeden spektakl w tygodniu to za mało! Przy zakupie jednego biletu wejście na każdą kolejną sztukę w danym tygodniu w promocyjnej cenie 15 zł!
   Więcejo "Bilet Maraton"
  • Zdjęcie artykułu TAJEMNICZA IRMA VEP - 150. spektakl!

   TAJEMNICZA IRMA VEP - 150. spektakl!

   Serdecznie zapraszamy na 150. TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się już jutro o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "TAJEMNICZA IRMA VEP - 150. spektakl!"
  • Zdjęcie artykułu TAJEMNICZA IRMA VEP w Kwidzynie

   TAJEMNICZA IRMA VEP w Kwidzynie

   Miło nam poinformować, że już jutro o godzinie 19.00 TAJEMNICZA IRMA VEP Charlesa Ludlama w reżyserii Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowana w Kwidzyńskim Centrum Kultury.
   Więcejo "TAJEMNICZA IRMA VEP w Kwidzynie"
  • Zdjęcie artykułu Piąty sezon Sceny Letniej

   Piąty sezon Sceny Letniej

   Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
   Więcejo "Piąty sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu TAJEMNICZA IRMA VEP na Scenie Kameralnej

   TAJEMNICZA IRMA VEP na Scenie Kameralnej

   Zapraszamy Państwa na TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP Charlesa Ludlama w reżyserii Adama Orzechowskiego. Ta pełna absurdalnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji komedia zostanie zaprezentowana w najbliższy czwartek, piątek i sobotę o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "TAJEMNICZA IRMA VEP na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowa IRMA

   Jubileuszowa IRMA

   Serdecznie zapraszamy na setną TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia.
   Więcejo "Jubileuszowa IRMA"
  • Zdjęcie artykułu Świetna frekwencja w Sopocie

   Świetna frekwencja w Sopocie

   Miło nam poinformować, że spektakle grane w nowej siedzibie Sceny Kameralnej cieszą się olbrzymią popularnością. Średnia frekwencja w ciągu ostatnich 4 miesięcy wyniosła ponad 90 procent!
   Więcejo "Świetna frekwencja w Sopocie"
  • Zdjęcie artykułu Kolejne spektakle w Sopocie

   Kolejne spektakle w Sopocie

   Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie, której oficjalne otwarcie nastąpi już 18 września, stopniowo rozbudowuje swój repertuar.
   Więcejo "Kolejne spektakle w Sopocie"