ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA

Jerzy Andrzejewski / Jerzy Zagórski / Marcin Cecko

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz...

Polityczna satyra Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, napisana w 1944 roku to kolejna ekshumacja romantycznych okrzyków i uniesień, a zarazem polemika z tzw. polityką historyczną. Bohaterstwo masy, ofiarne gesty, kordianowskie okrzyki… Zaraz po wojnie i upadku Powstania Warszawskiego nie trafiła na scenę, ale w 1956 w inscenizacji Kazimierza Dejmka stała się sztandarowym dziełem polskiego odwilżowego października.

W REWII NARODOWEJ Marcina Cecki i Marcina Libera zawiśnie na scenie niejeden zaskakujący sztandar.

Marcin Cecko o spektaklu: „Dziś nie widać na horyzoncie żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wstrząsnąć naszym światem. Kraj rośnie w siłę i zyskuje na powadze. Młodzież interesuje się historią i odkrywa jej zapomniane karty. Nie ma powodów razić się włócznią w pierś niczym Arnold Winkelrid. Chcielibyśmy spróbować spełnić marzenie wielu obywateli i ze sztuki aluzyjnej uczynić pogodną komedię z historią o sympatycznym bohaterze w tle. Z teatrem nigdy nie wiadomo, bo to żywe miejsce, a ludzie są zmienni, ale zrobimy wszystko, bo dostarczyć widzom i sobie sporą porcję rozrywki. Zapowiada się widowisko.” 

 

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 3 godziny (jedna przerwa)
  • Reżyseria: Marcin Liber
  • Dramaturg, Tekst prób do spektaklu: Marcin Cecko
  • Scenografia: Mirek Kaczmarek
  • Kostiumy: GRUPA MIXER
  • Muzyka: Filip Kaniecki
  • Asystent reżysera: Dorota Androsz
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże

   Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże

   Teatr Wybrzeże bierze udział w Święcie Wolności i Solidarności - uroczystych obchodach 30. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.
   Więcejo "Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże "
  • Zdjęcie artykułu Sukces Teatru Wybrzeże!

   Sukces Teatru Wybrzeże!

   Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wczoraj na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2018 roku. Z dumą informujemy, że nasi znakomici artyści i spektakl ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY zdobyli następujące laury i...
   Więcejo "Sukces Teatru Wybrzeże!"
  • Zdjęcie artykułu ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA - po premierze

   ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA - po premierze

   W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się premiera spektaklu ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego w adaptacji Marcina Cecko i w reżyserii Marcina Libera. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej:
   Więcejo "ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA - po premierze "
  • Zdjęcie artykułu ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA

   ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera spektaklu ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego w adaptacji Marcina Cecko i w reżyserii Marcina Libera.
   Więcejo "ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA"
  • Zdjęcie artykułu MIROSŁAW ADAMCZYK plakaty różne

   MIROSŁAW ADAMCZYK plakaty różne

   Premierom RESETU i ŚWIĘTA WINKELRIDA. REWII NARODOWEJ będzie towarzyszyła wystawa z cyklu Autorzy naszych plakatów
   Więcejo "MIROSŁAW ADAMCZYK plakaty różne"