RUSCY

Radosław Paczocha

RUSCY to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną autor przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani. A opowiadając o repatriantach, autor przygląda się również polskiemu losowi i zadaje pytania o prawo do bycia Polakiem na przekór historii.

Radosław Paczocha o sztuce: „Kiedy polscy repatrianci ze Wschodu wracają do Ojczyzny, która nigdy nie była ich Ojczyzną, bo przecież nigdy w niej nie mieszkali, muszą się jej uczyć niejako od zera, przekonując się na własnej skórze, kim są ich rodacy i jak oni sami prezentują się na tle swojego narodu. I zazwyczaj wtedy właśnie dowiadują się, że są Ruskimi (czyli obcymi) i że chichot historii albo mówiąc wprost wyroki Stalina mają ciągle ogromną moc sprawczą. Długie dziesiątki lat pozbawiania narodu swoich korzeni, wydziedziczania go z kultury i tradycji, z jednej strony zmieniają kulturowy kod, ale z drugiej strony bardzo silnie utwierdzają poczucie własnej tożsamości i odmienności. Polskość staje się emblematyczna, mityczna, martyrologiczna, a już na pewno staje się nieobojętna, niezwykle ważna, choć zupełnie inna od tej, która w tym samym czasie deklinuje się przez zupełnie inne przypadki na ziemi pomiędzy Odrą a Bugiem. I która polskość jest bardziej polska? I kto jest bardziej Polakiem? I czy w ogóle ma sens zadawanie takich niemądrych pytań w tak okrutnych okolicznościach? Chciałem w RUSKICH Wielką Historię podsunąć pod nos teraźniejszości, która bardzo lubi etykietować, szufladkować i dobrze się sama ze sobą czuć.”

W dramacie zostały wykorzystane fragmenty POEMATU BEZ BOHATERA Anny Achmatowej w tłumaczeniu Giny Gieysztor, fragmenty wiersza SILENTIUM! Fiodora Tiutczewa, wiersz Niny Kuczyńskiej OBCA oraz poezje Mariana Jonkajtysa z tomów KAZACHSTAN, CO TO JEST SYBERIA i ŻYWA PAMIĘĆ. 

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

zzzzz2

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

logo nie     MKiDN 01 greyscale3

 • Prapremiera:
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)
 • Sezon 2021/2022

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Trzy spektakle na platformie VOD Teatru Wybrzeże!

  Trzy spektakle na platformie VOD Teatru Wybrzeże!

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na platformę VOD Teatru Wybrzeże, na której prezentujemy trzy znakomite spektakle - NORĘ, ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA oraz RUSKICH!
  Więcejo "Trzy spektakle na platformie VOD Teatru Wybrzeże!"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże online

  Teatr Wybrzeże online

  Drodzy widzowie, trwa nasz teatralny maraton online! Za nami prezentacja ŻYCIA INTYMNEGO JAROSŁAWA. Od dzisiaj do 19 lutego zapraszamy na znakomite AMATORKI, natomiast od 12 do 26 lutego na RUSKICH!
  Więcejo "Teatr Wybrzeże online"
 • Zdjęcie artykułu RUSCY w programie KULTURA DOSTĘPNA

  RUSCY w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Spektakl RUSCY Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego dostępny jest online do końca roku. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy z koordynatorem projektu pod adresem pawel.skrzek@teatrwybrzeze.pl.
  Więcejo "RUSCY w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Rusza cykl Teatr online!

  Rusza cykl Teatr online!

  Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zapraszają do wspólnego oglądania online wybranych tytułów z repertuaru Teatru. Rejestracja spektakli dostępna będzie przez 24 godziny od daty i godziny prezentacji na stronie www.pomorskie.eu i www.gdansk.pl oraz na kanale You Tube pomorskie.eu.
  Więcejo "Rusza cykl Teatr online!"
 • Zdjęcie artykułu Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże

  Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże

  Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom już teraz składamy najlepsze życzenia i serdecznie zapraszamy na spektakle prezentowane 8 marca - na TAJEMNICZĄ IRM VEP oraz RUSKICH. Na wszystkich widzów tego dnia będzie czekać słodka niespodzianka. Bilety dostępne w kasach Teatru oraz na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl
  Więcejo "Dzień Kobiet w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu RUSCY w 50. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  RUSCY w 50. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 50. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony RUSKIM w reżyserii Adama Orzechowskiego. Weźmie w nim udział autor sztuki Radosław Paczocha i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 21.00 w Starej Aptece. Wstęp wolny.
  Więcejo "RUSCY w 50. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu X Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY

  X Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY

  Dzisiaj rozpoczyna się dziesiąta edycja Festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY. W tym roku temat przewodni to WYSPA. Organizatorzy traktują to hasło dosłownie, chociażby gdy zapraszają twórców z Irlandii i Wielkiej Brytanii, a jednocześnie pozostają otwarci na nieoczywiste jego odczytania.
  Więcejo "X Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY"
 • Zdjęcie artykułu Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Adam Orzechowski, Dorota Kolak i Krzysztof Matuszewski zostali nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2018. Laureatów poznamy na uroczystej gali w dniu 25 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej.
  Więcejo "Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do RUSKICH

  Warsztat do RUSKICH

  Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu RUSCY, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 w Czarnej Sali.
  Więcejo "Warsztat do RUSKICH"
 • Zdjęcie artykułu Sukces Teatru Wybrzeże!

  Sukces Teatru Wybrzeże!

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wczoraj na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2018 roku. Z dumą informujemy, że nasi znakomici artyści i spektakl ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY zdobyli następujące laury i...
  Więcejo "Sukces Teatru Wybrzeże!"
 • Zdjęcie artykułu Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

  Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

  Teatr Wybrzeże zdominował listę nominacji do nagrody POMORSKIE SZTORMY! Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski i Adam Orzechowski zostali nominowani w kategorii Człowiek Roku w Kulturze, Magdalena Gorzelańczyk i Agata Woźnicka w kategorii Odkrycie Roku w Kulturze, otwarcie Sceny Stara Apteka oraz spektakle - ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i TROJANKI - zostały nominowane...
  Więcejo "Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW"
 • Zdjęcie artykułu Przegląd ...DO POLSKI

  Przegląd ...DO POLSKI

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, trwa przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentacja naszych wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości! Nazwa przeglądu nawiązuje oczywiście do fragmentu naszego Hymnu - Mazurka Dąbrowskiego.
  Więcejo "Przegląd ...DO POLSKI"
 • Zdjęcie artykułu Po prapremierze RUSKICH

  Po prapremierze RUSKICH

  Drodzy widzowie, 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się prapremiera RUSKICH Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, otwierająca jednocześnie działalność naszej nowej sceny Starej Apteki. Spektakl zainaugurował przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentację naszych wybrzeżowych spektakli związanych z tematyką niepodległościową.
  Więcejo "Po prapremierze RUSKICH"
 • Zdjęcie artykułu RUSCY w Święto Niepodległości

  RUSCY w Święto Niepodległości

  Szanowni Państwo, dzisiaj, 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się prapremiera RUSKICH Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, otwierająca jednocześnie działalność naszej nowej sceny Starej Apteki. Spektakl zainauguruje przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentację naszych wybrzeżowych spektakli związanych z tematyką niepodległościową.
  Więcejo "RUSCY w Święto Niepodległości "