PER PROCURA

Neil Simon

Per procura czyli z upoważnienia, w zastępstwie. Charlie Brock - wpływowy polityk z Nowego Jorku - wraz z żoną Myrą wydają ekskluzywne przyjęcie z okazji dziesiątej rocznicy ślubu. Wieczór, zaczynają schodzić się zaproszeni goście. Tymczasem dom jest nieprzygotowany, produkty na wspaniałe potrawy czekają spokojnie w lodówce, a gospodarzy... nie ma. Goście próbują więc na własną rękę zrozumieć i wyjaśnić tę dziwną sytuację. Każdy na swój sposób. Nagle wszyscy w domu zaczynają działać per procura. Ale w jakiej sprawie? W czyim zastępstwie? Czy istnieje jedno satysfakcjonujące rozwiązanie tej tajemnicy?

PER PROCURA to pełna błyskotliwego dowcipu, niespodziewanych zwrotów akcji i ciętej satyry na świat politycznych celebrytów, komedia napisana przez prawdziwego mistrza gatunku, jednego z najczęściej wystawianych światowych dramatopisarzy, twórcy największych broadwayowskich hitów - Neila Simona.

Adam Orzechowski o spektaklu: „PER PROCURA to porcja wyrafinowanego, najwyższej próby humoru. Ale nie tylko. PER PROCURA to także sztuka o procesie zakłamywania, o fabrykowaniu faktów, o tworzeniu mitów. Neil Simon, a za nim i my przyglądamy się światu drobnych polityków i krążących wokół nich satelitów, zwanych szumnie przyjaciółmi. Obserwujemy brawurowo zarysowany proces pączkowania oszustw - z jednego drobnego kłamstewka rośnie coraz większe, dławiąc bohaterów zapędzających się, na własne życzenie, w coraz bardziej absurdalną spiralę bredni. Takie drobne przekłamanie, niewinna plotka, błahe oszczerstwo, przekazywane z ust do ust rośnie, potwornieje, staje się coraz bardziej groźne. Czyż z podobnymi mechanizmami nie spotykamy się codziennie, na każdym niemal kroku?"

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 5 minut

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA na Dużej Scenie

   PER PROCURA na Dużej Scenie

   Serdecznie zapraszamy na spektakl PER PROCURA Neila Simona w reżyserii Adama Orzechowskiego. Ta znakomita komedia zostanie zaprezentowana w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "PER PROCURA na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowy spektakl PER PROCURA

   Jubileuszowy spektakl PER PROCURA

   Z przyjemnością informujemy, że w najbliższą sobotę o godzinie 20.00 na Dużej Scenie zagramy dla Państwa już po raz 50. spektakl PER PROCURA Neila Simona w reżyserii Adama Orzechowskiego. Ta znakomita komedia miała swoją premierę na początku zeszłego roku i do dzisiaj cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród naszej widowni.
   Więcejo "Jubileuszowy spektakl PER PROCURA"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże został po raz kolejny doceniony w teatralnym podsumowaniu minionego roku. Tym razem przez redakcję Gazety Świętojańskiej, która w aż 14 kategoriach wskazała na artystów i spektakle naszego teatru!
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu"
  • Zdjęcie artykułu Weekend majowy w Teatrze Wybrzeże

   Weekend majowy w Teatrze Wybrzeże

   W weekend majowy serdecznie zapraszamy na Dużą Sceną na spektakl PER PROCURA Neila Simona w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz na sopocką Scenę Kameralną na której zagramy SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
   Więcejo "Weekend majowy w Teatrze Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA - kolejna recenzja

   PER PROCURA - kolejna recenzja

   „Doborowy zespół aktorów stanął na wysokości zadania wykazując się znakomitą grą, fantastyczną kondycją fizyczną. Są błyskotliwe dialogi, taniec, rytmiczna muzyka, odpowiednie - luksusowe - kostiumy i odpowiednia scenografia. Wszystko co lubi wymagający widz. Przedstawienie - grane bez przerwy - trzyma w napięciu publiczność przez 1 godzinę i 45 minut.
   Więcejo "PER PROCURA - kolejna recenzja"
  • Zdjęcie artykułu O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   W miniony wtorek odbyła się druga już edycja Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego spektaklowi PER PROCURA Neila Simona. Spotkanie odbyło się tuż po spektaklu zagranym na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Wzięli w nim udział reżyser Adam Orzechowski, scenograf Magdalena Gajewska oraz zespół aktorski.
   Więcejo "O II edycji Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA - recenzja z Gazety Świętojańskiej

   PER PROCURA - recenzja z Gazety Świętojańskiej

   „Polityka poprawności towarzyskiej bierze górę nad rozsądkiem. Świat przedstawiony w PER PROCURA nie odwołuje się do moralności uniwersalnej, tylko do wyobrażeń o zasadach w świecie. Pozory miłości, władzy, profesjonalizmu, smaku i energii, wszystko jakby zamiast, czyli w zastępstwie.
   Więcejo "PER PROCURA - recenzja z Gazety Świętojańskiej"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze PER PROCURA - recenzje

   Po premierze PER PROCURA - recenzje

   „Każdy z aktorów ma za to sporo miejsca na aktorskie szarże, które - jak w przypadku kulminacyjnego monologu Lenny'ego, granego przez Grzegorza Gzyla - zbierały na premierowym pokazie obfite oklaski uradowanej publiczności. [...] Wszechobecna sztuczność i absurdalność świata PER PROCURA służyć ma jednak przede wszystkim dobrej zabawie.
   Więcejo "Po premierze PER PROCURA - recenzje"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   PER PROCURA w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Serdecznie zapraszamy na II edycję Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego spektaklowi PER PROCURA Neila Simona. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 stycznia na Dużej Scenie (początek około godziny 21.00). Wstęp wolny.
   Więcejo "PER PROCURA w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA - polska prapremiera

   PER PROCURA - polska prapremiera

   W najbliższą sobotę, 8 stycznia o godzinie 20.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się polska prapremiera spektaklu PER PROCURA Neila Simona w reżyserii Adama Orzechowskiego. Zapraszamy!
   Więcejo "PER PROCURA - polska prapremiera"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA - pokazy przedpremierowe

   PER PROCURA - pokazy przedpremierowe

   W sobotę, 8 stycznia na Dużej Scenie odbędzie się polska prapremiera spektaklu PER PROCURA Neila Simona w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premierę spektaklu poprzedzą 4 pokazy przedpremierowe, które odbędą się 31 grudnia oraz 2, 5 i 7 stycznia. Zapraszamy!
   Więcejo "PER PROCURA - pokazy przedpremierowe"
  • Zdjęcie artykułu PER PROCURA w Teatrze Wybrzeże

   PER PROCURA w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu PER PROCURA Neila Simona. Reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana prapremiera - 7 stycznia 2011 roku na Dużej Scenie, specjalny pokaz przedpremierowy - 31 grudnia 2010 roku w wieczór sylwestrowy. Zapraszamy!
   Więcejo "PER PROCURA w Teatrze Wybrzeże"