NA POCZĄTKU BYŁ DOM

Doris Lessing

NA POCZĄTKU BYŁ DOM to historia Myry (alter ego Doris Lessing), kobiety liberalnej, niezależnej, kochającej wolność, która przez całe swoje życie walczyła o socjalistyczne ideały. Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości ale z prostym faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków i poświęceń, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest stabilność i bezpieczeństwo, poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z lekkim zażenowaniem obserwuje swoją starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a Myra nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę, przykładowego reprezentanta tak zwalczanej przez nią klasy mieszczańskiej.

NA POCZĄTKU BYŁ DOM (EACH HIS OWN WILDERNESS) będzie pierwszym w Polsce wystawieniem sztuki noblistki Doris Lessing, wystawieniem niezwykle ważnym bowiem zadania tego podjęła się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz.

Anna Augustynowicz o sztuce - „Doris Lessing prowadzi ironiczny dialog ze społeczeństwem, którego członkowie - dążąc do własnego szczęścia, pozostają w konflikcie z ideą powszechnej szczęśliwości. Wybory „własne czy wspólne" i „być czy mieć" zdają się dotykać w takim samym stopniu zarówno bohaterów brytyjskiego socjalizmu u progu rewolucji seksualnej, jak i jego spadkobierców, marzących o bezpieczeństwie i spokoju. Fascynuje mnie w jej twórczości poczucie humoru na temat zagorzałych wyznawców wszelkiej ideologii, a także tych, którzy buntują się przeciw nim. Konflikt pokoleń Lessing przedstawia jako ciągłość uczestnictwa w „ludzkiej komedii", skazującej bohaterów na „własne pustkowie", z którego nieustannie potrzebują się wyzwalać."

Doris Lessing (ur. 1919) - brytyjska pisarka, jedna z najważniejszych postaci literatury światowej, laureatka literackiej Nagrody Nobla (2007). Urodziła się w Persji (dzisiejszy Iran), dzieciństwo spędziła na dużej farmie w Rodezji (obecnie Zimbabwe). W 1949 roku przeniosła się do Anglii i do dziś mieszka na przedmieściach Londynu. Twórczość Lessing dzieli się na trzy okresy - zainteresowanie komunizmem, gdy pisała radykalne teksty na tematy socjalne, okres w którym pisała książki psychologiczne o zabarwieniu feministycznym (łatkę pisarki feministycznej przypięto jej po wydaniu ZŁOTEGO NOTESU, choć Lessing nie lubi być tak szufladkowana, gdyż uważa feminizm za ruch nazbyt polityczny) i wreszcie zainteresowanie się sufizmem. W Polsce do tej pory ukazało się blisko dwadzieścia książek noblistki, m.in. TRAWA ŚPIEWA, SZCZELINA, OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKIE, POD SKÓRĄ, DOBRA TERRORYSTKA, LATO PRZED ZMIERZCHEM, MARTHA QUEST, PRZED ZSTĄPIENIEM DO PIEKIEŁ, PIĄTE DZIECKO.

 • Polska Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
  • Przekład: Małgorzata Semil
  • Reżyseria: Anna Augustynowicz
  • Scenografia: Marek Braun
  • Kostiumy: Wanda Kowalska
  • Opracowanie muzyczne: Jacek Wierzchowski
  • Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
  • Asystent reżysera: Emilia Komarnicka
  • Inspicjent: Jerzy Gutarowski
  • Sufler: Agnieszka Nagórska

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM - 50. spektakl

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM - 50. spektakl

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się wyjątkowa, jubileuszowa prezentacja NA POCZĄTKU BYŁ DOM.
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM - 50. spektakl"
  • Zdjęcie artykułu Zakończył się przegląd 5xBaka

   Zakończył się przegląd 5xBaka

   Wczoraj zakończył się przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Miło nam poinformować, że wszystkie spektakle prezentowane w ramach przeglądu cieszyły się ogromną frekwencją.
   Więcejo "Zakończył się przegląd 5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu 5xBaka

   5xBaka

   Trwa przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja G®UPY LAOKOONA, SEKSU DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNIC Z SALEM, otwarcie wystawy MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA...
   Więcejo "5xBaka"
  • Zdjęcie artykułu 5xKOLAK

   5xKOLAK

   Trwa przegląd spektakli z udziałem jednej z najwybitniejszych polskich aktorek, laureatki wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Doroty Kolak, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej na scenach Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja NASZYCH NAJDROŻSZYCH, G®UPY LAOKOONA, ZMIERZCHU BOGÓW, spotkanie aktorki z widzami oraz wernisaż wystawy 75xKOLAK.
   Więcejo "5xKOLAK"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

   Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże zdominował ranking dziesięciu najciekawszych trójmiejskich spektakli minionego sezonu stworzony przez Mirosława Barana z Gazety Wyborczej. Recenzent wyróżnił aż pięć naszych spektakli - SEKS DLA OPORNYCH, BABĘ CHANEL, NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ, NA POCZĄTKU BYŁ DOM oraz CIAŁA OBCE.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej"
  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Wybrzeża!

   Najlepsi z Wybrzeża!

   Z przyjemnością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2011/2012". Krytycy teatralni wyróżnili nasze CIAŁA OBCE, Julię Holewińską oraz Dorotę Kolak.
   Więcejo "Najlepsi z Wybrzeża!"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Scenie Kameralnej

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Scenie Kameralnej

   Zapraszamy Państwa na spektakl NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz ze znakomitymi i nagradzanymi kreacjami Joanny Bogackiej i Doroty Kolak. Przedstawienie będzie prezentowane codziennie od dzisiaj do najbliższej niedzieli o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody dla Doroty Kolak i Joanny Bogackiej

   Nagrody dla Doroty Kolak i Joanny Bogackiej

   Z radością informujemy, że Dorota Kolak i Joanna Bogacka zostały laureatkami 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Laureatkom serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagrody dla Doroty Kolak i Joanny Bogackiej"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że spektakl NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz bierze udział w konkursie 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Zapraszamy!
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

   Teatr Wybrzeże został po raz kolejny doceniony w teatralnym podsumowaniu minionego roku. Tym razem przez redakcję Gazety Świętojańskiej, która w aż 14 kategoriach wskazała na artystów i spektakle naszego teatru!
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach magazynu Teatralia

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach magazynu Teatralia

   „Na scenie niepodzielnie króluje Dorota Kolak w roli Myry. Jej dojrzały i tak charakterystyczny proteuszowy warsztat aktorski pozostanie wizytówką spektaklu Augustynowicz. W dialogowych ripostach wtóruje jej świetny jak zawsze Piotr Domalewski jako Tony.
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach magazynu Teatralia"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 10. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 10. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   W minioną środę na Scenie Kameralnej odbyło się 10. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone spektaklowi NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing. Uczestniczyli w nim reżyserka i zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy artystami a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.
   Więcejo "Relacja z 10. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM w 10. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM w 10. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się 10. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing. Wezmą w nim udział twórcy spektaklu, reżyserka Anna Augustynowicz oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM w 10. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach Dwutygodnika

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach Dwutygodnika

   „Kolejny spektakl w Teatrze Wybrzeże - po SPRAWIE OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA Zbigniewa Brzozy - porusza kwestię społecznego i politycznego zaangażowania. Tym razem mamy klasycznie skonstruowany, ale bogaty znaczeniowo obraz konfliktu międzypokoleniowego [...]
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM - recenzja na łamach Dwutygodnika"
  • Zdjęcie artykułu Sukces Lessing i Augustynowicz

   Sukces Lessing i Augustynowicz

   W miniony piątek na Scenie Kameralnej w Sopocie odbyła się polska prapremiera spektaklu NA POCZĄTKU BYŁ DOM Doris Lessing w reżyserii Anny Augustynowicz. Było to pierwsze spotkanie polskiego teatru z twórczością laureatki literackiego Nobla, spotkanie zdecydowanie udane, bowiem spektakl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno publiczności jak i krytyki teatralnej.
   Więcejo "Sukces Lessing i Augustynowicz"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM - polska prapremiera

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM - polska prapremiera

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się polska prapremiera spektaklu NA POCZĄTKU BYŁ DOM. Będzie to pierwsze w Polsce wystawienie sztuki noblistki Doris Lessing, wystawienie niezwykle ważne, bowiem zadania tego podjęła się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz.
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM - polska prapremiera"
  • Zdjęcie artykułu Wywiad z Anną Augustynowicz

   Wywiad z Anną Augustynowicz

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Anną Augustynowicz, reżyserką spektaklu NA POCZĄTKU BYŁ DOM. Wywiad przeprowadziła Grażyna Antoniewicz z Dziennika Bałtyckiego.
   Więcejo "Wywiad z Anną Augustynowicz"
  • Zdjęcie artykułu NA POCZĄTKU BYŁ DOM w Teatrze Wybrzeże

   NA POCZĄTKU BYŁ DOM w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu NA POCZĄTKU BYŁ DOM noblistki Doris Lessing. Reżyseruje Anna Augustynowicz, scenografię przygotowuje Marek Braun. Planowana prapremiera - 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "NA POCZĄTKU BYŁ DOM w Teatrze Wybrzeże"