MURZYN WARSZAWSKI

Antoni Słonimski

Pierwsza powojenna inscenizacja popularnej w międzywojniu komedii Antoniego Słonimskiego, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego życia artystycznego i intelektualnego. Opowiedziana tu historia rozgrywa się w środowisku inteligencji pochodzenia żydowskiego, w księgarni i mieszkaniu Konrada Hertmana vel Hertmańskiego, który choruje na polskość. Marzy o Polskich orderach, zabiega o względy polskiego high life'u, tworzy dzieło sławiące męskie rymy w BOGURODZICY, pragnie wydać córkę za urzędnika polskiego MSZ-u, a swą księgarnię przyozdabia pasami słuckimi. Splot tragikomicznych zdarzeń, w które autor wplątał rodzinę, pracowników i przyjaciół Hertmańskiego, prowadzi do pozornego uzdrowienia człowieka, który cały czas udawał kogoś kim nie był. Autor nie pozostawia jednak złudzeń, że ten chory na snobizm, cierpiący na kompleks gorszości czegokolwiek się nauczy - cała komedia jego życia z pewnością zacznie się od początku. Premiery tej, jak chciał sam autor, „komedii o snobizmie" wywoływały w latach dwudziestych skandale i gorące spory, w których autor był atakowany po równo przez anty - i filosemitów. Najtrafniej zamysł Słonimskiego ujął Jan Lechoń, stwierdzając w recenzji: „Hertmański to człowiek żarty przez namiętność, świadomy jej, ale niezdolny jej pokonać; to po prostu człowiek - wszystko jedno - Żyd, Francuz czy Polak". Wierzymy, że temperatura MURZYNA WARSZAWSKIEGO i dziś nie opadła i nadal celnie diagnozuje nasze zakompleksienie i syndrom aspiracyjny.

Spektakl realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

   Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

   Miło nam poinformować, że Adam Orzechowski, Ewelina Marciniak i Grzegorz Wiśniewski zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 11 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis"
  • Zdjęcie artykułu MURZYN WARSZAWSKI w podsumowaniu Gazety Wyborczej

   MURZYN WARSZAWSKI w podsumowaniu Gazety Wyborczej

   Miło nam poinformować, że MURZYN WARSZAWSKI Antoniego Słonimskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego znalazł się w podsumowaniu teatralnym 2015 roku sporządzonym przez Witolda Mrozka z Gazety Wyborczej.
   Więcejo "MURZYN WARSZAWSKI w podsumowaniu Gazety Wyborczej"
  • Zdjęcie artykułu FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

   FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

   Już jutro o godzinie 19:00 na Dużej Scenie zaprezentujemy FARAONA, natomiast na Scenie Kameralnej również o godzinie 19.00 MURZYNA WARSZAWSKIEGO - dwa z czterech naszych spektakli, które biorą udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
   Więcejo "FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa"
  • Zdjęcie artykułu MURZYN w specyficznych okolicznościach, czyli Jacek Sieradzki o MURZYNIE WARSZAWSKIM na łamach  miesięcznika Dialog

   MURZYN w specyficznych okolicznościach, czyli Jacek Sieradzki o MURZYNIE WARSZAWSKIM na łamach miesięcznika Dialog

   „Teatr Wybrzeże w Gdańsku wystawił MURZYNA WARSZAWSKIEGO. To jedna z ledwie paru komedii teatralnych Antoniego Słonimskiego. Przed wojną bodaj najchętniej grana sztuka poety (dziewięć wystawień). Po wojnie niewznowiona do tego lata ani razu.
   Więcejo "MURZYN w specyficznych okolicznościach, czyli Jacek Sieradzki o MURZYNIE WARSZAWSKIM na łamach miesięcznika Dialog"
  • Zdjęcie artykułu Siódmy sezon Sceny Letniej

   Siódmy sezon Sceny Letniej

   Trwa siódmy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "Siódmy sezon Sceny Letniej"
  • Zdjęcie artykułu MURZYN WARSZAWSKI - po premierze

   MURZYN WARSZAWSKI - po premierze

   W miniony piątek na Scenie Kameralnej i w sobotę na Scenie Letniej odbyła się premiera MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z przyjemnością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
   Więcejo "MURZYN WARSZAWSKI - po premierze"
  • Zdjęcie artykułu MURZYN WARSZAWSKI - premiera!

   MURZYN WARSZAWSKI - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej oraz jutro o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego. Spektakl wyreżyserował Adam Orzechowski, scenografię przygotowała Magdalena Gajewska, zaś muzykę skomponował Marcin Mirowski.
   Więcejo "MURZYN WARSZAWSKI - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu MURZYN WARSZAWSKI w Teatrze Wybrzeże

   MURZYN WARSZAWSKI w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego. Spektakl reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana premiera: 17 lipca na Scenie Kameralnej w Sopocie oraz 18 lipca na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.
   Więcejo "MURZYN WARSZAWSKI w Teatrze Wybrzeże"