Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie

wg KSIĘDZA HELENY i OSTATNIEGO ZLOTU ANIOŁÓW Mariana Pankowskiego

Rok 2019, w szemranej dzielnicy Amsterdamu księdzem zostaje kobieta. Ma zmierzyć się z problemami ludzi marginesu, światem w stanie kryzysu, w którym dawne role społeczne już nie obowiązują, a nowe jeszcze się nie wykształciły. Jej ewangelizacyjny i polityczny projekt – interesująca i pociągająca mieszanka chrześcijaństwa z lewicowością – ponosi jednak klęskę. Dlaczego, skoro wydaje się adekwatną odpowiedzią na problemy współczesnego świata? Na ile wpłynęła na to jej bliska relacja z Mężczyzną – gwałcicielem, który nie rozumie, że „intensywność nie musi być gwałtem” – a na ile błędnie wybrane środki? A może coś jeszcze? W spektaklu – wprowadzony na zasadzie „teatru w teatrze” – odbędzie się też ostatni zlot aniołów, które spotkają się, by podsumować losy świata, zabawić się w poetycki slam, opowiedzieć heretycką i apokryficzną historię Sodomy, popolitykować i poerotyzować sobie trochę rubasznie, a trochę na serio. Matka Boska w tym świecie zdegradowanej wyobraźni religijnej, to albo „wyoutowane z realu” żeńskie bóstwo, bezsilne i bezpłodne – wbrew polskiej tradycji myślenia o Niej – albo sentymentalna, oszukana figura – Matka Boska-gadżet – której zadania ograniczone zostały do sfery konsumpcyjnej. Czy coś zdoła wybudzić ją z letargu? Czy kobiecość odnowi religię i wspólnotę?

Bartosz Frąckowiak o spektaklu: Pankowski fascynuje mnie swoją postawą sprzeciwiającą się wszelkiej fetyszyzacji: doświadczeń historycznych, narodowego obyczaju i narodowych figur, pamiątek, instytucji, figur religijnych, pamięci... Jego niezwykła wyobraźnia tworzy literackie tropy nieoczywiste, paradoksalne, hybrydyczne – a przez to posiadające potencjał krytyczny, prowokujące do teatralnego i myślowego eksperymentu, wyznaczającego nowe ramy debaty, nowe linie podziału w dyskusji. Połączenie dwóch tekstów, które określiłbym za popularnym nurtem współczesnej myśli jako „postsekularne”, czyli dramatu KSIĄDZ HELENA i prozy OSTATNI ZLOT ANIOŁÓW pozwoliło mi podjąć temat relacji między religią, polityką, estetyką i doświadczeniem egzystencjalnym. W tym świecie rozmytych granic, popękanych struktur społecznych, niejasnych tożsamości pączkują różne nowe, często zabawnie opisane przez Pankowskiego, mniejszości, które doskonale potrafią wykorzystać koniunkturę na różnorodność, walcząc o swoje własne interesy. W obliczu kryzysu potrzeba nowego uniwersalizmu, który nie miałby totalitarnego charakteru, lecz uwzględniał perspektywę jednostkową. Szansą na tę nową formułę zarazem religijną i wspólnotową jest projekt kobiety – Księdza Heleny. Widzi ona istotę chrześcijaństwa w walce z biedą i poniżeniem człowieka, w wolności i równości, w odpowiedzialności i etyce podmiotowej, a nie tej narzuconej z góry, w odnowieniu horyzontalnych relacji międzyludzkich, dowartościowaniu ciała, zmysłowości, seksualności w jej różnych wymiarach i wariantach. Niestety, choć blisko mi do ideałów i celów Ks. Heleny, to środki, którymi chce „zmienić świat i ludzi” często okazują się zbyt sentymentalne, naiwne, nieadekwatne wobec „społeczności marginesowych”. A może jest też w jej postawie domieszka pychy i egoizmu?

 • Polska Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
 • Tylko dla dorosłych
 • Reżyseria: Bartosz Frąckowiak
 • Scenografia: Mirosław Kaczmarek
 • Muzyka: Krzysztof Kaliski
 • Muzyka: Michał Fetler
 • Reżyseria świateł: Wojciech Puś
 • Video: Adam Witkowski
 • Video: Anna Witkowska
 • Asysten reżysera: Katarzyna Kaźmierczak

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Z radością informujemy, że scenograf Mirek Kaczmarek został nominowany do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
  Więcejo "Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki"
 • Zdjęcie artykułu KSIĄDZ H. na Konfrontacjach Młodych

  KSIĄDZ H. na Konfrontacjach Młodych

  Spektakl Teatru Wybrzeże, KSIĄDZ H., CZYLI ANIOŁY W AMSTERDAMIE w reżyserii Bartosza Frąckowiaka, zaproszony został do udziału w Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr 2010".
  Więcejo "KSIĄDZ H. na Konfrontacjach Młodych"
 • Zdjęcie artykułu Reżyser KSIĘDZA H. finalistą Talentów Trójki

  Reżyser KSIĘDZA H. finalistą Talentów Trójki

  Miło nam poinformować, że Bartosz Frąckowiak został finalistą w kategorii „Teatr” w pierwszej edycji konkursu Talenty Trójki zorganizowanego przez Program III Polskiego Radia.
  Więcejo "Reżyser KSIĘDZA H. finalistą Talentów Trójki"
 • Zdjęcie artykułu Wokół KSIĘDZA H.

  Wokół KSIĘDZA H.

  W najbliższy czwartek, 4 lutego o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się dyskusja poświęcona rewolucyjnym wątkom występującym w chrześcijaństwie. Okazją do tych rozważań będziespektakl Teatru Wybrzeże - KSIĄDZ H., CZYLI ANIOŁY W AMSTERDAMIE wg Mariana Pankowskiego w reżyserii Bartosza Frąckowiaka.
  Więcejo "Wokół KSIĘDZA H."
 • Zdjęcie artykułu Trailer Księdza

  Trailer Księdza

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia trailera spektaklu KSIĄDZ H., CZYLI ANIOŁY W AMSTERDAMIE wg Mariana Pankowskiego w reżyserii Bartosza Frąckowiaka.
  Więcejo "Trailer Księdza"
 • Zdjęcie artykułu Ankieta miesięcznika "Teatr"

  Ankieta miesięcznika "Teatr"

  Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w dorocznej ankiecie miesięcznika "Teatr" Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2008/2009.
  Więcejo "Ankieta miesięcznika "Teatr""
 • Zdjęcie artykułu Ksiądz H. na Festiwalu Prapremier

  Ksiądz H. na Festiwalu Prapremier

  W sobotę 10 października o godzinie 19.00 spektakl KSIĄDZ H., CZYLI ANIOŁY W AMSTERDAMIE zostanie zaprezentowany na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach VIII edycji Festiwalu Prapremier.
  Więcejo "Ksiądz H. na Festiwalu Prapremier"