Być jak Kazimierz Deyna

Radosław Paczocha

Gdy ktoś urodził się w dniu, w którym Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią, nie może choćby nie spróbować ulepić swego losu na kształt żywota piłkarskiego idola. Sarkastyczna, ale i pełna ciepłego humoru opowieść o drodze przez życie polskiego reprezentanta średniego już pokolenia. Otaczająca go rodzina, znajomi i przypadkowi przechodnie tworzą wyrazisty i celnie podpatrzony „Polaków portret własny".

Piotr Jędrzejas o sztuce: BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA jest wypowiedzią pewnego pokolenia. Mojego pokolenia. Pokolenia, które pamięta komunizm, ale dojrzewać mu przyszło już w latach demokracji. Wypowiadamy się o „dorastaniu do bycia kimś". Kim zatem być? Tytuł poddaje nam konkretną osobę, ale nazwisko Deyny jest jedynie pretekstem do poszukiwania tożsamości, bo znakomicie wypełnia potrzebę legendy, wzorca. Nie jest to przedstawienie biograficzne, ale Deyna cały czas jest obecny jako symbol walki i dążenia do celu, nawet gdy cały stadion- „świat" gwiżdże na nas. Ten sportowy kontekst prowokuje do pytań o polskie niespełnione marzenia i opisuje nasze narodowe „średniactwo", wadę z którą trzeba się zmierzyć, dorastając w kraju nad Wisłą. To właśnie z tego „średniactwa" chce się wydobyć nasz bohater. Tekst wypełniony jest wspomnieniami z dzieciństwa, mocno osadzonymi w naszych historycznych realiach. Na szczęście zawarte w sztuce poczucie humoru pozwala z dystansem podejść do polskiej rzeczywistości.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny (jedna przerwa)
  • Reżyseria: Piotr Jędrzejas
  • Scenografia: Marcin Chlanda
  • Kostiumy: Katarzyna Zbłowska
  • Muzyka: Hubert Spięty Dobaczewski
  • Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
  • Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
  • Sufler: Wanda Nowińska
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA na Dużej Scenie

   BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA na Dużej Scenie

   Serdecznie zapraszamy na spektakl BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA Radosława Paczochy w reżyserii Piotra Jędrzejasa, do którego muzykę skomponował lider zespołu Lao Che, Hubert Spięty Dobaczewski! Przedstawienie zostanie zaprezentowane jutro i pojutrze na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze DEYNY

   Po premierze DEYNY

   Owacyjnie przyjęła premierowa publiczność najnowszy spektakl Teatru Wybrzeże BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA. Do oklasków wyszli nie tylko aktorzy, reżyser Piotr Jędrzejas i scenograf Marcin Chlanda, ale też specjalnie przybyły na tę okazję, autor sztuki - Radosław Paczocha.
   Więcejo "Po premierze DEYNY"
  • Zdjęcie artykułu DEYNA na scenie i na ekranie

   DEYNA na scenie i na ekranie

   Nasza najnowsza prapremiera już niedługo pojawić się ma na dużym ekranie. Pod koniec lata ruszyć mają zdjęcia do filmu BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA. Zanim jednak sztuka Radosława Paczochy doczeka się ekranizacji – zostanie po raz pierwszy w Polsce pokazana na naszej scenie.
   Więcejo "DEYNA na scenie i na ekranie"
  • Zdjęcie artykułu Prapremiera DEYNY

   Prapremiera DEYNY

   W najbliższą sobotę, 8 maja o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się polska prapremiera spektaklu BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA Radosława Paczochy. Reżyseruje Piotr Jędrzejas, muzykę do spektaklu skomponował lider zespołu Lao Che, Hubert Spięty Dobaczewski!
   Więcejo "Prapremiera DEYNY"
  • Zdjęcie artykułu BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA w Teatrze Wybrzeże

   BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do spektaklu BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA Radosława Paczochy. Reżyseruje Piotr Jędrzejas, scenografię do spektaklu przygotowuje Marcin Chlanda. Planowana prapremiera – 8 maja 2010 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA w Teatrze Wybrzeże"