BABA CHANEL

Nikołaj Kolada

Przed chwilą w Domu Kultury Stowarzyszenia Głuchoniemych triumfalnie zakończył się jubileuszowy koncert zespołu pieśni Olśnienie. Teraz, na zapleczu, przy stole zastawionym buraczkami w sosie winegret, marynowanymi ale niekoniecznie jadalnymi grzybkami, nieznanego pochodzenia alkoholem pięć solistek przystępuje do fetowania i wspominania dziesięcioletniego, jak sądzą, pasma sukcesów. I snucia planów na kolejne dekady. Nic to, że dawno już przekroczyły wiek emerytalny. Radosny nastrój mąci uwielbiany dotąd szef zespołu i akompaniator. Pragnie wprowadzić do Olśnienia, w główne światła tytułową Babę Chanel, świeżo upieczoną emerytkę, dotychczasowe solistki przesuwając pod horyzont, „daleko, kędy koczują mgły". One jednak nie zamierzają się poddać bez walki!

BABA CHANEL to tragikomedia o niewyczerpanym pragnieniu życia, walce o godność dla starości, o niezależnym od wieku głodzie szczęścia.

Wiele lat temu Nikołaj Kolada nakręcił bardzo popularny i wielokrotnie emitowany program telewizyjny o zespole Inspiracja, składającym się wyłącznie ze starszych kobiet. Gdy po latach zainteresował się jego losami, okazało się, że starsze panie od dawna nie żyją a członkami zespołu są wyłącznie ludzie młodzi. Sprzeczne uczucia wywołane tym zdarzeniem były dla Kolady bezpośrednią inspiracją do napisania BABY CHANEL. Podkreśla jednak zdecydowanie, że nie pisał jej, by obudzić współczucie dla starości, ale jedynie przypomnieć, że każdy z nas w każdym wieku pragnie szczęścia, i każdy chce jak najdłużej żyć pięknym i aktywnym życiem.

Adam Orzechowski o BABIE CHANEL: Koladzie udało się podpatrzeć drapieżną mentalność ludzi starszych. Jednak ta drapieżność nie wywołuje w nas złych emocji, przeciwnie, wywołuje w nas współczucie i śmiech. Okolicznościowe, jubileuszowe spotkanie staje się dla bohaterów sztuki czasem podsumowania i rozliczenia, słodko-gorzką „Ostatnią Wieczerzą".

Nikołaj Kolada to bez wątpienia jeden z najważniejszych światowych dramatopisarzy. Urodził się w 1957 roku we wsi Priesnogorkowka w rodzinie pracowników sowchozu. W latach 1973 -1974 uczył się w szkole teatralnej w Swierdłowsku. Następnie przez siedem lat pracował jako aktor w Swierdłowskim Akademickim Teatrze Dramatycznym. W 1986 roku napisał pierwszą sztukę GRAMY W FANTY. Odniósł sukces w Moskwie i Petersburgu. Napisana w 1989 roku PROCA zyskała popularność nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, otwierając Koladzie drogę do sławy. Od 1994 roku prowadzi seminarium dramatopisarskie w Jekaterynburskim Państwowym Instytucie Teatralnym. W każdym sezonie teatralnym przygotowuje w kierowanym przez siebie Centrum Dramaturgii Współczesnej przy Jekaterynburskim Teatrze Akademickim maratony teatralne, na których czytane są sztuki młodych dramatopisarzy. W lokalnej telewizji ma swój własny program CZARNA KLASA, jest także redaktorem naczelnym czasopisma URAL, promującego młode talenty literackie tego regionu Rosji. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień za twórczość pisarską i reżyserską, wśród nich nagrody czasopisma TIEATRALNAJA ŻYZŃ (1988), nagrody Jekaterynburskiego Oddziału Związku Działaczy Teatralnych (1997). Za spektakl, który wyreżyserował według własnego dramatu ODEJDŹ-ODEJDŹ (1998) nominowano go do nagrody prezydenta Rosji oraz nagrody mera Jekaterynburga. W 1999 roku otrzymał Międzynarodową Nagrodę im. Konstantego Stanisławskiego. W Polsce do jego najczęściej wystawianych sztuk należą MERYLIN MONGOŁ i MARTWA KRÓLEWNA.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
 • Archiwum

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Jubileuszowa BABA CHANEL

  Jubileuszowa BABA CHANEL

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na 100. BABĘ CHANEL! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższy piątek, 10 stycznia o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej.
  Więcejo "Jubileuszowa BABA CHANEL"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL w Wejherowie

  BABA CHANEL w Wejherowie

  Miło nam poinformować, że spektakl BABA CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, 3 stycznia o godzinie 19.00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Bilety na przedstawienie do kupienia na stronie www.wck.org.pl
  Więcejo "BABA CHANEL w Wejherowie"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL w programie KULTURA DOSTĘPNA

  BABA CHANEL w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą niedzielę, 28 października o godzinie 17:00 na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentujemy spektakl BABA CHANEL.
  Więcejo "BABA CHANEL w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do BABY CHANEL

  Warsztat do BABY CHANEL

  Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu BABA CHANEL, który odbędzie się w poniedziałek, 22 października o godzinie 19.00 w Czarnej Sali.
  Więcejo "Warsztat do BABY CHANEL"
 • Zdjęcie artykułu Zakochani w Teatrze

  Zakochani w Teatrze

  RANDKA Z FEMINISTĄ i BABA CHANEL - to znakomite propozycje Teatru Wybrzeże na Walentynki. Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na lampkę wina i słodki upominek.
  Więcejo "Zakochani w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Serdecznie zapraszamy na majówkę w Teatrze Wybrzeże, która potrwa od piątku, 28 kwietnia do niedzieli, 7 maja. W jej ramach zaprezentujemy Państwu 6 znakomitych tytułów – SEANS, PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, MAPĘ I TERYTORIUM, BABĘ CHANEL, spektakl FAHRENHEIT 451, INTYMNE LĘKI oraz 31. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI. 
  Więcejo "Majówka w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Weekend majowy w Teatrze

  Weekend majowy w Teatrze

  Serdecznie zapraszamy na weekend majowy w Teatrze Wybrzeże, podczas którego zaprezentujemy Państwu trzy znakomite spektakle - STATEK SZALEŃCÓW, WIELKĄ IMPROWIZACJĘ i BABĘ CHANEL!
  Więcejo "Weekend majowy w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL po raz pierwszy w Sopocie

  BABA CHANEL po raz pierwszy w Sopocie

  Serdecznie zapraszamy na znakomitą BABĘ CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego. Pierwsze sopockie prezentacje spektaklu odbędą się w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej.
  Więcejo "BABA CHANEL po raz pierwszy w Sopocie"
 • Zdjęcie artykułu Promocja na Dzień Kobiet

  Promocja na Dzień Kobiet

  Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom proponujemy bilety w cenie 20 zł na spektakl BABA CHANEL prezentowany w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę oraz spektakl TRANSMIGRAZIONE DI FERMENTI D'AMORE prezentowany w najbliższy piątek i sobotę. Bilety dostępne w kasach Teatru na hasło "Dzień Kobiet".
  Więcejo "Promocja na Dzień Kobiet"
 • Zdjęcie artykułu Zakończyła się VI edycja programu TEATR POLSKA

  Zakończyła się VI edycja programu TEATR POLSKA

  W minioną sobotę BABA CHANEL została zaprezentowana w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Była to ostatnia prezentacja w ramach programu TEATR POLSKA, dzięki któremu nasz spektakl został zagrany w aż 7 ośrodkach kultury na terenie 3 województw.
  Więcejo "Zakończyła się VI edycja programu TEATR POLSKA"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL w programie TEATR POLSKA

  BABA CHANEL w programie TEATR POLSKA

  Już jutro o godzinie 19.00 BABA CHANEL zostanie zaprezentowana w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Więcejo "BABA CHANEL w programie TEATR POLSKA"
 • Zdjęcie artykułu Jubileuszowa BABA CHANEL

  Jubileuszowa BABA CHANEL

  Serdecznie zapraszamy na 50. BABĘ CHANEL! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "Jubileuszowa BABA CHANEL"
 • Zdjęcie artykułu Piąty sezon Sceny Letniej

  Piąty sezon Sceny Letniej

  Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Piąty sezon Sceny Letniej"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL - znakomita recenzja na łamach miesięcznika Teatr

  BABA CHANEL - znakomita recenzja na łamach miesięcznika Teatr

  „Kiedy pięciu aktorów, z jaskrawym makijażem, ubranych w długie kwieciste suknie i z wysokimi kokosznikami na głowach, w pierwszej scenie przedstawienia wychodzi przed publiczność i ceremonialnie jej się kłania, widownia reaguje - co naturalne - szmerem śmiechu.
  Więcejo "BABA CHANEL - znakomita recenzja na łamach miesięcznika Teatr"
 • Zdjęcie artykułu Znakomita recenzja BABY CHANEL

  Znakomita recenzja BABY CHANEL

  „Spektakl wyreżyserowany przez Adama Orzechowskiego to tragikomedia poruszająca uniwersalny i aktualny temat - odrzucenia, pogardy i mechanizmu spychania na boczny tor ludzi już niepotrzebnych, a raczej niepasujących do obecnych zapotrzebowań rynku.
  Więcejo "Znakomita recenzja BABY CHANEL"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL w 15. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  BABA CHANEL w 15. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Dzisiaj o godzinie 21.00 na Dużej Scenie odbędzie się 15. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony BABIE CHANEL Nikołaja Kolady. Weźmie w nim udział reżyser Adam Orzechowski oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie Cezary Niedziółka, kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "BABA CHANEL w 15. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Promocja dla Seniorów

  Promocja dla Seniorów

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże włączył się do akcji "60+ Kultura", organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
  Więcejo "Promocja dla Seniorów"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

  Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

  Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże zdominował ranking dziesięciu najciekawszych trójmiejskich spektakli minionego sezonu stworzony przez Mirosława Barana z Gazety Wyborczej. Recenzent wyróżnił aż pięć naszych spektakli - SEKS DLA OPORNYCH, BABĘ CHANEL, NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ, NA POCZĄTKU BYŁ DOM oraz CIAŁA OBCE.
  Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej"
 • Zdjęcie artykułu Ostatni w tym sezonie spektakl na Scenie Letniej

  Ostatni w tym sezonie spektakl na Scenie Letniej

  Zapraszamy Państwa na ostatni w tym sezonie spektakl na Scenie Letniej, na znakomitą BABĘ CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego. Przedstawienie zostanie zaprezentowane jutro o godzinie 20.00. Wstęp wolny!
  Więcejo "Ostatni w tym sezonie spektakl na Scenie Letniej"
 • Zdjęcie artykułu Sukces BABY CHANEL!

  Sukces BABY CHANEL!

  W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się polska prapremiera BABY CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z radością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej, a także zyskał uznanie obecnego na prapremierowym spektaklu Nikołaja Kolady.
  Więcejo "Sukces BABY CHANEL!"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL na Scenie Letniej

  BABA CHANEL na Scenie Letniej

  Serdecznie zapraszamy na BABĘ CHANEL Nikołaja Kolady w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj o godzinie 20.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Wstęp wolny!
  Więcejo "BABA CHANEL na Scenie Letniej"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL - prapremiera!

  BABA CHANEL - prapremiera!

  Dzisiaj o godzinie 20.00 na Dużej Scenie odbędzie się polska prapremiera BABY CHANEL. Sztukę w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej wyreżyserował Adam Orzechowski, scenografię przygotowała Magdalena Gajewska. Miło nam poinformować, że na prapremierowym spektaklu będzie obecny Nikołaj Kolada, autor BABY CHANEL, jeden z najważniejszych światowych dramatopisarzy.
  Więcejo "BABA CHANEL - prapremiera!"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL - zdjęcia z próby medialnej

  BABA CHANEL - zdjęcia z próby medialnej

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z wczorajszej próby medialnej BABY CHANEL z udziałem Nikołaja Kolady.
  Więcejo "BABA CHANEL - zdjęcia z próby medialnej"
 • Zdjęcie artykułu Wywiad z reżyserem BABY CHANEL

  Wywiad z reżyserem BABY CHANEL

  Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Adamem Orzechowskim, reżyserem BABY CHANEL. Wywiad przeprowadził Mirosław Baran z Gazety Wyborczej.
  Więcejo "Wywiad z reżyserem BABY CHANEL"
 • Zdjęcie artykułu Nikołaj Kolada na polskiej prapremierze BABY CHANEL!

  Nikołaj Kolada na polskiej prapremierze BABY CHANEL!

  Miło nam poinformować, że Nikołaj Kolada, jeden z najważniejszych światowych dramatopisarzy, autor BABY CHANEL, zaszczyci swoją obecnością polską prapremierę spektaklu, która odbędzie się 10 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "Nikołaj Kolada na polskiej prapremierze BABY CHANEL!"
 • Zdjęcie artykułu BABA CHANEL w Teatrze Wybrzeże

  BABA CHANEL w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do BABY CHANEL Nikołaja Kolady w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Spektakl reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana prapremiera - 10 sierpnia 2012 roku na Dużej Scenie.
  Więcejo "BABA CHANEL w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Czwarty sezon Sceny Letniej

  Czwarty sezon Sceny Letniej

  Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Czwarty sezon Sceny Letniej"