ARABELA

Malina Prześluga na motywach scenariusza serialu Vaclava Vorlicka i Milosa Macourka

Pewnego dnia Pan Majer, aktor, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii - Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Świata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka... Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek, co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera. Zaniepokojony władca Baśni - Król Hiacynt wysyła swoje dwie córki Arabelę i Ksenię w towarzystwie maga Vigo do krainy ludzi. Mają oni nakłonić Majera do przywrócenia ładu w bajkach. Arabela i syn Majera, Petr, zakochują się w sobie. Rumburak, który sam miał chętkę na Arabelę i pół królestwa baśni, podstępnie, z pomocą czarodziejskiego pierścienia, porywa księżniczkę i więzi ją w swoim zamku. Jednak Arabeli udaje się uciec do ukochanego Petra. Ich szczęście nie trwa długo. Petr przypadkowo okrywa się czarodziejskim płaszczem i znika. W tym czasie w Świecie Baśni dzieją się rzeczy straszne i niepojęte... a to dopiero początek wydarzeń, które na zawsze miały odmienić ten czarodziejski świat. Wszystko jednak, jak to w bajkach, kończy się dobrze.

ARABELA jest pierwszą w Polsce i na świecie adaptacją teatralną kultowego czechosłowackiego serialu, oglądanego z równym zainteresowaniem przez dzieci jak i dorosłych widzów.

Paweł Aigner o spektaklu: „ARABELA to opowieść o wielkiej sile i dynamice. Przenikające się światy: ludzki i baśniowy, targane są niezwykle silnymi emocjami i namiętnościami, które sprawiają, że opowieść atrakcyjna dla dzieci może być również interesująca dla widzów dorosłych. Bowiem ARABELA to historia pożądania, władzy, zazdrości, zemsty ale również miłości, która w każdym ze światów jest taka sama."

Spektakl zalecany dla widzów od piątego roku życia.

 • Światowa Prapremiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)
  • Reżyseria: Paweł Aigner
  • Scenografia: Magdalena Gajewska
  • Muzyka: Piotr Klimek
  • Konsultacje iluzjonistyczne: Tomasz Jusza
  • Reżyseria wideo: Marcin Klawiński
  • Zdjęcia w sekwencji wideo: Marcin Klawiński
  • Zdjęcia w sekwencji wideo: Arkadiusz Kędziora
  • Montaż wideo: Marcin Wziętek
  • Dźwięk w sekwencji wideo: Janusz Czado
  • Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
  • Inspicjent: Jerzy Kosiła
  • Sufler: Joanna Januszewska

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Jubileuszowa ARABELA

   Jubileuszowa ARABELA

   Serdecznie zapraszamy na 50. ARABELĘ! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się już jutro o godzinie 13.00 na Dużej Scenie.
   Więcejo "Jubileuszowa ARABELA"
  • Zdjęcie artykułu ARABELA na Dzień Dziecka

   ARABELA na Dzień Dziecka

   Z okazji Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy na ARABELĘ, znakomitą bajkę dla dzieci i dla dorosłych. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "ARABELA na Dzień Dziecka"
  • Zdjęcie artykułu ARABELA na Dużej Scenie

   ARABELA na Dużej Scenie

   Serdecznie zapraszamy na ARABELĘ, znakomitą bajkę dla dzieci i dla dorosłych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższy wtorek, środę i czwartek o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "ARABELA na Dużej Scenie"
  • Zdjęcie artykułu ARABELA wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2012 roku

   ARABELA wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2012 roku

   Miło nam poinformować, że ARABELA została uznana przez dziennikarzy Serwisu Kultura Trójmiasto.pl za jedno z siedmiu najważniejszych trójmiejskich wydarzeń kulturalnych 2012 roku.
   Więcejo "ARABELA wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2012 roku"
  • Zdjęcie artykułu Sukces ARABELI

   Sukces ARABELI

   W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się światowa prapremiera ARABELI Maliny Prześlugi w reżyserii Pawła Aignera. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
   Więcejo "Sukces ARABELI"
  • Zdjęcie artykułu Światowa prapremiera ARABELI

   Światowa prapremiera ARABELI

   Dzisiaj o godzinie 18.00 na Dużej Scenie odbędzie się światowa prapremiera ARABELI Maliny Prześlugi w reżyserii Pawła Aignera. Gdańska ARABELA jest pierwszą na świecie adaptacją kultowego czechosłowackiego serialu oglądanego z równym zainteresowaniem przez dzieci jak i dorosłych widzów. W roli tytułowej wystąpi debiutująca na naszej scenie Katarzyna Dałek. Zapraszamy!
   Więcejo "Światowa prapremiera ARABELI"
  • Zdjęcie artykułu Making of z ARABELI

   Making of z ARABELI

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia making of ze spektaklu ARABELA. Światowa prapremiera już w najbliższy piątek o godzinie 18.00 na Dużej Scenie.
   Więcejo "Making of z ARABELI"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą ARABELI - wideo z próby

   Przed premierą ARABELI - wideo z próby

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia fragmentu próby do ARABELI. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się już 1 czerwca w Dzień Dziecka na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
   Więcejo "Przed premierą ARABELI - wideo z próby"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą ARABELI - wywiad z Pawłem Aignerem

   Przed premierą ARABELI - wywiad z Pawłem Aignerem

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Pawłem Aignerem, reżyserem spektaklu ARABELA, którego światowa prapremiera odbędzie się już 1 czerwca. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą ARABELI - wywiad z Pawłem Aignerem"
  • Zdjęcie artykułu Kultowy serial na deskach Teatru Wybrzeże

   Kultowy serial na deskach Teatru Wybrzeże

   Czy pamiętacie kultowy serial, który w zabawny sposób łączył świat baśniowych fantazji z realiami socjalistycznej Czechosłowacji? W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do ARABELI - pierwszej na świecie inscenizacji kultowego serialu. Nad spektaklem pracują reżyser Paweł Aigner oraz dramatopisarka Malina Prześluga. Prapremiera planowana jest na 1-go czerwca w Dzień Dziecka.
   Więcejo "Kultowy serial na deskach Teatru Wybrzeże"