Zapraszamy na ZMIERZCH BOGÓW w TVP Kultura! Emisja jednego z najwybitniejszych spektakli minionego sezonu odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.30.
Chwilę wcześniej, o godzinie 20.10 TVP Kultura wyemituje rozmowę z Marszałkiem Województwa Pomorskiego, Panem Mieczysławem Strukiem, Prezydentem Gdańska, Panem Pawłem Adamowiczem oraz dyrektorem Teatru Wybrzeże, Panem Adamem Orzechowskim.
Ale to nie wszystko! O godzinie 22.05 już po emisji spektaklu zapraszamy na ZMIERZCH BOGÓW. POSTSCRIPTUM, czyli wywiady z aktorami oraz reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim.
ZMIERZCH BOGÓW to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.
Za reżyserię ZMIERZCHU BOGÓW Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2009/2010. Nagrody przyznało także jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - nagroda aktorska dla Doroty Kolak i nagroda dla Barbary Hanickiej za najlepszą scenografię. ZMIERZCH BOGÓW otrzymał również Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego spektaklu 2009 roku.
Rejestracja spektaklu odbyła się 6 i 7 maja na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Urząd Miasta Gdańska i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Owacja dla spektaklu tak długa, że kurtynę podnoszono aż szesnaście razy? Spektakl w reżyserii Tadeusza Minca, z zachwycającą scenografią Mariana Kołodzieja inspirowaną „Sądem Ostatecznym” Memlinga, był wielkim wydarzeniem na skalę ogólnopolską. O Tragedii o bogaczu i Łazarzu, której premiera odbyła sie 7 września 1968 roku możecie posłuchać w najnowszym odcinku Z KRONIKI TEATRU WYBRZEŻE.
Plakat stworzony przez Patrycję Longawę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” został zakwalifikowany do prestiżowego konkursu Bienal Internacional del Cartel en México - Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku.
Przyznano nagrody miesięcznika TEATR za sezon 2023/2024. Nominacje otrzymali Piotr Biedroń i Jan Klata.