Zmarł Tadeusz Wojtych

Zmarł Tadeusz Wojtych

Z ogromnym żalem informujemy, że zmarł Tadeusz Wojtych, wieloletni aktor Teatru Wybrzeże.

Tadeusz Wojtych, blisko 90 letni aktor, zaczynający niegdyś w Wybrzeżu, spędził tu swoich pięć pierwszych sezonów (1957-63). Był głównie aktorem teatralnym ale również telewizyjnym i filmowym, a także kabaretowym (był jednym z współzałożycieli Bim-Bomu). W Wybrzeżu zagrał m.in. Geometrę w NIE BĘDZIE WOJNY TROJAŃSKIEJ Giraudoux w reż. Bohdana Korzeniewskiego, Błazna Filuta w JONASZU I BŁAŹNIE Broszkiewicza w reż. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Logika w NOSOROŻCU Ionesco w reż. Zygmunta Hübnera, Ozryka w HAMLECIE Shakespeare'a w reż. Andrzeja Wajdy, Bogdana w MĘCZEŃSTWIE Z PRZYMIARKĄ Iredyńskiego w reż. Jerzego Jarockiego, Poetę w INDYKU Mrożka w reż. Zbigniewa Bogdańskiego, Chico w TESTAMENCIE PSA Suassuny w reż. Konrada Swinarskiego, Duda w ŚNIE NOCY LETNIEJ Shakespeare'a w reż. Jerzego Golińskiego.

Występował również w Teatrze Syrena, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu.

Tadeusz Wojtych zadebiutował w filmie Tadeusza Chmielewskiego WALET PIKOWY. Zagrał m.in. w DO WIDZENIA, DO JUTRA Janusza Morgensterna i w EUROPA EUROPA Agnieszki Holland. Występował także w popularnych serialach m.in. w 07 ZGŁOŚ SIĘ i w PLEBANII.

Artysta był laureatem wielu nagród i odznaczeń m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.