Zmarł Ryszard Jaśniewicz

Zmarł Ryszard Jaśniewicz

Z ogromnym żalem informujemy, że zmarł Ryszard Jaśniewicz, wieloletni aktor Teatru Wybrzeże.

Ryszard Jaśniewicz urodził się 15 października 1939 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na wydziale Aktorskim. Studiował też lalkarstwo. Zadebiutował w latach 50. w Teatrze Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku.

W latach 1971-83 był aktorem Teatru Wybrzeże. Na deskach gdańskiej sceny zagrał m.in. Pankracego w NIE-BOSKIEJ KOMEDII oraz Wiktora w POŁOWCZAŃSKICH SADACH w reżyserii Marka Okopińskiego, Starikowa w OŻENKU w reżyserii Ryszarda Majora, postać tytułową w SAMUELU ZBOROWSKIM w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, Bengtssona w SONACIE WIDM w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Gnębona Puczymordę w SZEWCACH i Edypusa w VATZLAVIE w reżyserii Marcela Kochańczyka.

Artysta pracował jako aktor, ale też reżyserował m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Gościnnie związany z Teatrem Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Był też dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Słupsku oraz kierownikiem artystycznym Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6. Przygotował tam i wystawił premierowo kilkanaście monodramów.

Ryszard Jaśniewicz był laureatem wielu nagród artystycznych m.in. Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego „za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego”.