Zmarła Bogusława Czosnowska

Zmarła Bogusława Czosnowska

Z ogromnym smutkiem informujemy, że zmarła Bogusława Czosnowska, wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.

Bogusława Czosnowska debiutowała w 1944 roku na scenie lwowskiego Polskiego Teatru Dramatycznego. Następnie występowała w różnych teatrach Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Łodzi.

Od 1957 roku aż do emerytury w 1981 pracowała w Teatrze Wybrzeże. Na gdańskiej scenie wystąpiła m.in. jako Jenny w OPERZE ZA TRZY GROSZE Bertolta Brechta, Otylia we FRANKU V Friedricha Dürrenmatta, Pilar w KOMU BIJE DZWON Ernesta Hemingwaya, postać tytułowa w MATCE COURAGE I JEJ DZIECIACH Bertolta Brechta w reżyserii Jerzego Golińskiego, Elżbieta w RYSZARDZIE III Williama Shakespeare'a oraz Matka Kandyda w TRAGEDII O BOGACZU I ŁAZARZU Anonima w reżyserii Tadeusza Minca, Tamara w TERMOPILACH POLSKICH Tadeusza Micińskiego w reżyserii Marka Okopińskiego, Ciotka w BIAŁYM MAŁŻEŃSTWIE Tadeusza Różewicza oraz Królowa Małgorzata w IWONIE, KSIĘŻNICZCE BURGUNDA Witolda Gombrowicza w reżyserii Ryszarda Majora, Klimina w WESELU Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego. Przodownica Chóru w ORESTEI Ajschylosa w reżyserii Piotra Paradowskiego, Katarzyna w POSKROMIENIU ZŁOŚNICY William Shakespeare'a w reżyserii Teresy Żukowskiej, Tłusta kobieta w KARTOTECE Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Rozhina oraz Pani Croce w DZIŚ WIECZÓR IMPROWIZUJEMY Luigiego Pirandella w reżyserii Kazimierza Brauna.

W latach 1977–1985 współkierowała Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże. Była również pedagogiem w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pracowała w Teatrze Wybrzeże jako asystent reżysera, po 1980 roku reżyserowała w Teatrze Wybrzeże i w innych teatrach w Polsce. Do roku 2000 miała w dorobku reżyserskim ponad 60 przedstawień.

Laureatka wielu nagród artystycznych i odznaczeń m.in. Brązowego Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.