Zakochani w Teatrze

Zakochani w Teatrze

NIECZUŁOŚĆ, KIM JEST PAN SCHMITT? oraz FEDRA to propozycje Teatru Wybrzeże na Walentynki.

Bilety do nabycia w kasach biletowych oraz na stronie www.bilety.teatrwybrzeze.pl

O SPEKTAKLACH

14 lutego, godzina 19.00, Scena Malarnia
na podstawie powieści Martyny Bundy
NIECZUŁOŚĆ
Reżyseria: Lena Frankiewicz

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

„Kobieca, kaszubska i wiejska saga rodzinna Martyny Bundy na scenie gdańskiego Wybrzeża zmienia się w polifoniczną i płynącą przez dekady pieśń.[...] Całość ma wymiar uniwersalny i, co może najważniejsze, skłania do wejścia na deski własnego domu rodzinnego i przyjrzenia się tym, które go przez pokolenia budowały. ”

Aneta Kyzioł, Polityka

W spektaklu występują: Sylwia Góra - Rozela, Agata Bykowska - Truda, Justyna Bartoszewicz - Gerta, Dorota Androsz - Ilda, Abram, Jakob, Jan, Magdalena Boć - Marguerite, Tadeusz, Edward, Marzena Nieczuja Urbańska - La Lobita, Kura Agatka, Świnka Dropiata.

Czas: 1 godzina 55 minut (bez przerw)
Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

14 lutego, godzina 20.00, Stara Apteka
Sébastien Thiéry
KIM JEST PAN SCHMITT?
Reżyseria: Jan Hussakowski

KIM JEST PAN SCHMITT? to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

„Najnowsza premiera to groteskowa i pełna absurdalnych zdarzeń opowieść o życiu, które nas zaskakuje i zniewala. Wspaniałe kreacje w sztuce Sébastiena Thiéry, wyreżyserowanej przez Jana Hussakowskiego, stworzyli Piotr Łukawski w głównej roli i partnerująca mu w roli żony - Monika Chomicka-Szymaniak.”

Anna Umięcka, portal gdansk.pl

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak - Pani Baran, Piotr Łukawski - Pan Baran, Piotr Chys - Policjant, Lekarz, Adam Turczyk - Dozorca, Karl.

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)

14 lutego, godzina 19.00, Scena Kameralna
Jean Racine
FEDRA
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Arcydzieło francuskiej klasyki w wyrafinowanej, współcześnie zamierzonej inscenizacji. Oparta na mitologicznych wątkach historia opętańczej namiętności żony Tezeusza, królowej Fedry do pasierba. Dumna królowa, owładnięta niepohamowaną żądzą nie może pogodzić się z jego obojętnością. Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek lawiny...

„Figura w znakomitej formie. Kreacja w FEDRZE, najnowszej premierze Teatru Wybrzeże, to jej najlepsza rola na tej scenie. Ze spektaklu publiczność wychodzi ze ściśniętym gardłem.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Marek Tynda - Tezeusz, Katarzyna Figura - Fedra, Jakub Nosiadek - Hipolit, Katarzyna Dałek - Arycja, Michał Jaros - Teramenes, Krzysztof Matuszewski - Enon, Agata Woźnicka - Ismena, Janek Napieralski - Panope.

Czas: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)