FARAON jest ostatnią z czterech premier zgłoszonych przez nas do udziału w Konkursie na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA. Towarzyszy jej wystawa OD TRAGEDYI DO OPERETKI - KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE.
Regulamin Konkursu miano klasyki przyznaje tekstom powstałym przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. W naszej przepastnej Wybrzeżowej skarbnicy repertuarowej tym ostatnim tekstem była właśnie OPERETKA Gombrowicza. A najstarszymi... owe TRAGEDYE O BOGACZU I ŁAZARZU i HISTORYJE O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM, SĄD PARYSA i ODPRAWA POSŁÓW GRECKICH. A pomiędzy TRAGEDYĄ a OPERETKĄ - w sześćdziesięcioletniej powojennej historii - blisko dwieście inscenizacji nie tylko najbardziej znanych tekstów Bogusławskiego, Zabłockiego, Krasickiego, Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Zapolskiej, Bałuckiego, Wyspiańskiego, Żeromskiego, Rittnera, Witkacego, Szaniawskiego, Mrożka, Różewicza i Iredyńskiego, ale i dobywanych z zapomnienia i przywracanych polskiej scenie dzieł Lubomirskiego, Wybickiego, Norwida, Rydla, Nowaczyńskiego, Micińskiego, Rostworowskiego, Kruszewskiej, Grubińskiego, Słonimskiego i Peipera. Blisko sto fotogramów w obecnej edycji gdańskiej - bo od października zapraszamy również do oglądania edycji sopockiej w foyer Sceny Kameralnej - więc tych sto fotogramów przypomni naszym dojrzalszym widzom, a młodszym pozwoli się zapoznać z legendarnymi spektaklami Stanisława Hebanowskiego, Macieja Prusa, Zygmunta Hübnera, Jerzego Golińskiego, Marka Okopińskiego, Zbigniewa Bogdańskiego, Tadeusza Minca, Marcela Kochańczyka i Ryszarda Majora, wybitnymi kreacjami Haliny Winiarskiej, Doroty Kolak, Joanny Bogackiej, Haliny Słojewskiej, Teresy Iżewskiej, Wandy Neumann, Andrzeja Szalawskiego, Stanisława Igara, Henryka Bisty, Stanisława Michalskiego, Zbigniewa Cybulskiego, Edmunda Fettinga, Krzysztofa Gordona, ze zmieniającymi się dwudziestowiecznymi stylami i modami scenograficznymi projektowanymi przez Iwo Galla, Romana Bubca, Feliksa Krassowskiego, Janusza Adama Krassowskiego, Jadwigę Pożakowską, Marian Kołodzieja, Alego Bunscha i Jana Banuchę. Wystawa daje również szansę wglądu w najnowsze trendy inscenizacyjne pozwalające otwierać klasyczne teksty w inscenizacjach Anny Augustynowicz, Jana Klaty, Adama Orzechowskiego, Grzegorza Wiśniewskiego, Jarka Tumidajskiego, Adama Nalepy, Magdy Gajewskiej, Macieja Chojnackiego czy Mirka Kaczmarka.
Wystawę będzie można oglądać codziennie od 12.00 do 17.00 we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny. Zapraszamy!
O PROJEKCIE KLASYKA ŻYWA W TEATRZE WYBRZEŻE
19 listopada 2015 roku mija 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego i jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego. Z okazji tej rocznicy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło rok 2015 rokiem jubileuszu teatru publicznego. W całym kraju i przez rok cały realizowane są liczne i różnorodne projekty teatralne i inicjowane okołoteatralne działania i wydarzenia. Jednym z najważniejszych jest Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wśród finalistów pierwszego etapu konkursu „Klasyka Żywa" znalazł się spektakl PRZEDWIOŚNIE i FARAON. W konkursie Inscenizacji Klasyki Żywej biorą udział również TRESOWANE DUSZE i MURZYN WARSZAWSKI.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.