TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.

TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. Jolanty Janiczak inspirowanego biografią Michaela Jacksona. Reżyseruje Wiktor Rubin, scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana prapremiera - 12 października 2012 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie.

TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. jest spektaklem inspirowanym życiem i twórczością Michaela Jacksona. Twórcy chcąc uniknąć powielania medialnych klisz, czy półprawd podchodzą do postaci Jacksona w zupełnie odrębny sposób proponując rodzaj baśni, czy przypowieści o Michaelu Jacksonie, która nie pretenduje do miana prawdziwej, bądź fałszywej. Patrzą na Jacksona w kategoriach mitycznego boga, człowieka, zwierzęcia, który spotyka lisa, Piotrusia Pana, Ojca-Sędziego. Tworzą parafrazując podtytuł przypowieści filozoficznej TAKO RZECZE ZARATUSTRA spektakl dla wszystkich i dla nikogo.

Jolanta Janiczak o spektaklu: „Każda wypowiedź o czyimś życiu jest trochę zmyślaniem, pisanie o Jacksonie jest zmyślaniem zwłaszcza. Jego medialne funkcjonowanie, do którego mamy dostęp też było wykreowane, a po jego śmierci kreowane jest dalej. Pewne wątki-domysły (bo trudno powiedzieć fakty) z jego biografii posłużyły do dotknięcia między innymi problemu relacji miłosnej dorosłego i dziecka, potrzeby silnego ojca, tęsknoty za wielkim projektem, który nada życiu cel i kierunek. Interesujące są zwłaszcza konsekwencje poddania się projektowi niemożliwemu, mitycznemu, lunatycznemu. Michael kojarzy mi się z Zaratustrą, jest bardziej kaleką wersją samozwańczego nauczyciela, błazna, mistrza. Jest trochę mesjaszem, trochę tricksterem, królem, kozłem ofiarnym, terrorystą."

Jolanta Janiczak
TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J.
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Dramaturgia: Jolanta Janiczak
Scenografia i wideo: Mirek Kaczmarek
Ruch sceniczny: Artur Hess
Asystent reżysera: Dorota Androsz
Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Wanda Skorny, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Jacek Labijak oraz Marek Tynda.

Planowana prapremiera: 12 października 2012 roku na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 13, 17, 18, 19 i 20 października

Jolanta Janiczak - dramaturg i dramatopisarz. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorką dramatów JAMES BOND: ŚWINIE NIE WIDZĄ GWIAZD, JOANNY SZALONEJ; KRÓLOWEJ oraz OFELII. Od 2008 roku pracuje jako dramaturg z Wiktorem Rubinem (m.in. przy CZĄSTKACH ELEMENTARNYCH, LALCE , ORGII, EMIGRANTACH). W 2011 roku na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia otrzymała wyróżnienie za dramat JOANNA SZALONA; KRÓLOWA.

Wiktor Rubin - reżyser. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował w 2006 roku polską prapremierą MOJO MICKYBO O. McCafferty'ego przygotowaną w Teatrze Krypta w Szczecinie. Za ten spektakl otrzymał Grand Prix festiwalu Kontrapunkt 2006, Grand Prix Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2006 oraz wyróżnienie na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2007. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy zrealizował TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM T. Williamsa (2006), PRZEBUDZENIE WIOSNY F. Wedekinda (2007) oraz DRUGIE ZABICIE PSA wg M. Hłaski (2007); w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wyreżyserował LILLĘ WENEDĘ J. Słowackiego (2007) oraz nagradzaną i szeroko komentowaną ORGIĘ P. Pasoliniego (2010). W Teatrze Polskim we Wrocławiu wyreżyserował TERRODROM BRESLAU wg powieści T. Staffela (2006), CZĄSTKI ELEMENTARNE wg powieści M. Houellebecqa (2008) oraz LALKĘ na motywach powieści B. Prusa, wyróżnioną na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska" 2009. W krakowskiej Łaźni Nowej przygotował EMIGRANTÓW S. Mrożka (2010). W ostatnim czasie wystawiał dramaty Jolanty Janiczak: w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu JAMES BOND: ŚWINIE NIE WIDZĄ GWIAZD (2010), w Kieleckim Teatrze im. Żeromskiego JOANNĘ SZALONĄ; KRÓLOWĄ (2011) w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu OFELLIĘ (2011). Jego spektakle były wielokrotnie pokazywane na najważniejszych festiwalach w Polsce, m.in. na Boskiej Komedii w Krakowie, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Interpretacjach w Katowicach, Prapremierach w Bydgoszczy, Festiwalu Klasyka Polska w Opolu, czy Szczecińskim Kontrapunkcie.

Opublikowano: