W Teatrze Wybrzeże trwają próby do GENIALNEJ EPOKI. SZKICÓW Z BRUNONA SCHULZA. Reżyseruje Rudolf Zioło, scenografię przygotowuje Andrzej Witkowski. Planowana prapremiera - 1 kwietnia 2012 roku na Scenie Malarnia.
Schulzowska literatura, jak sądził o niej sam autor, może być świetnym lekarstwem na kryzys kultury. Podróże po labiryntach świata zewnętrznego i wewnętrznego, portrety odmieńców, dziwaków, galerników wrażliwości, pełne melancholii, ale i błazeństwa oraz humoru stanowią doskonałą przeciwwagę dla magmy codzienności, dla życia pozbawionego wyższej świadomości. GENIALNA EPOKA pragnie wydobyć z prozy poetyckiej autora SKLEPÓW CYNAMONOWYCH ocalającą i zbawczą moc literatury.
Rudolf Zioło o przedstawieniu: „GENIALNA EPOKA będzie serią kontrmarszów fantazji, improwizacji technikami bezsłownymi i muzycznymi mającymi stanowić przykład ,,twórczej aranżacji egzystencji". Ironia, nieokreśloność, tragi-błazeństwo, panmaskarada, groteska to zestaw gatunków, o które chcielibyśmy się otrzeć."
GENIALNA EPOKA
SZKICE Z BRUNONA SCHULZA
Reżyseria, scenariusz, ruch sceniczny: Rudolf Zioło
Scenografia: Andrzej Witkowski
Opracowanie muzyczne: Michał Kowalski
Elementy kaskaderskie i przygotowanie ruchowe: Artur Mierzejewski
Wideo: Michał Andrysiak, Tomek Wierzchowski
Asystent reżysera: Małgorzata Oracz
Inspicjent/sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak (Adela, Tłuja), Grzegorz Gzyl (Ojciec), Ewa Jendrzejewska (Matka, Łucja), Michał Kowalski (Józef), Małgorzata Oracz (Polda, Agata), Piotr Witkowski (Józio, Emil, Marek).
Planowana prapremiera: 1 kwietnia 2012 roku na Scenie Malarnia
Rudolf Zioło (ur. 1952) - reżyser. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w leningradzkim Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii. Wykłada na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Reżyserował dla Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Od 2003 związany z zespołem artystycznym Teatru Wybrzeże w Gdańsku, od 2005 z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Autor wielu nagradzanych spektakli, m.in. PSIEGO SERCA M. Bułhakowa (1983), REPUBLIKI MARZEŃ B. Schulza (1987), SNU NOCY LETNIEJ (1992) oraz BURZY W. Shakespeare'a (1997). W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku przygotował m.in. WOYZECKA G. Büchnera (1995), WESELE S. Wyspiańskiego (2005), ORKIESTRĘ TITANIC C. Bojczewa (2007) oraz NASZYCH NAJDROŻSZYCH P. Osmenta (2010).
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25.12 kasy biletowe będą nieczynne. 26 grudnia kasa w Gdańsku będzie otwarta na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Kasa w Sopocie będzie zamknięta.
15 grudnia wyruszyliśmy w podróż pociągiem po teatralnych przestrzeniach. Konduktor na wstępie ogłosił, że jesteśmy spóźnieni i nikt na nas nie czeka. Bo w Europie nikt już na nikogo nie czeka. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej stacji i nie wiadomo, dokąd jedzie.
Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru sylwestrowego w Teatrze Wybrzeże! Na naszych widzów czeka niezapomniany czas w pięknych przestrzeniach Teatru z towarzyszeniem muzyki na żywo. Na Dużej Scenie, w tym szczególnym dniu dwukrotnie zaprezentujemy „Wszystko szwindel”. Na Scenie Kameralnej zagramy „Szklaną menażerię”.